Sposób życia starożytnych Słowian, w szczególności wschodnich, w pewnym stopniu zbiegał się ze sposobem życia Scytów i Sarmatów. Dlatego ich kostiumy były do ​​siebie podobne, jeśli nie powiedzieć o idealnym podobieństwie.

Ubrania starożytnego mężczyzny w Rosji były wykonane ze skóry, grubej wełny lub filcu. Dopiero później kultura grecka i skandynawska wywarły szczególny wpływ na strój, a następnie stroje stały się bogatsze.

Ubrania ludzi starożytnej Rosji

Po przyjęciu chrześcijaństwa w Rosji kostiumy nieco się zmieniły. Stały się dłuższe i swobodniejsze, nie podkreślały figury, miały pewien statyczny charakter.

Koszule damskie były bardzo podobne do tych noszonych przez mężczyzn. Ale sukienki kobiet starożytnych były ozdobione ornamentami, kilkoma zebranymi na szyi i obszywanymi granicą. Zamożne kobiety miały dwie koszulki - górną i dolną. Koszule wiązane pasem.

Koszula była ubrana w spódnicę o nazwie "poneva". Przeszywane między materiałem owiniętym wokół bioder i związane sznurkiem. Ponadto strój uzupełniono o "zaponę" - panel z otworem na głowę, który został nałożony na kombinezon. Była trochę niższa niż koszula. Po bokach mankietu nie była uszyta, ale była koniecznie związana z pasem.

Moda starożytnych ludzi w Rosji oznaczała obecność świątecznych strojów. Na czapkach lub mankietach nałożono kapar. Jest to tunika z bogatej tkaniny, z krótkimi i szerokimi rękawami.

Styl ubioru bogatych starożytnych ludzi był oczywiście inny niż strój zwykłych ludzi. Po pierwsze, sukienki odznaczały się luksusowym złotym haftem. Nakrycie głowy służyło za książęcą koronę, pod którą założono zasłonę.

Kobiety zamężne musiały chodzić z przykrytymi głowami. Nad "wojownikiem" (czapką) postaw na " posprzątać "(Czerwony lniany szalik). Ubrus zapiął się pod brodą. Ponad nim kobiety nosiły bogate kapelusze z futrzanym wykończeniem.

Dziewczęta nosiły koronę wykonaną z kory brzozy i przykrytą tkaniną. Klasyczna fryzura była długim warkoczem.

Ubrania drveni 1Ubrania drvenih ludzie 2Ubrania drvenih ludzie 3
Ubrania drvenih ludzie 4Ubrania drvenih ludzie 5Ubrania drvenih ludzie 6
Ubrania drvenih ludzi 7Ubrania drveni 8Ubrania drvenih ludzie 9