Cechy i tradycje ludów Północnego Kaukazu znajdują swoje odzwierciedlenie w tak zwanym kaukaskim stylu ubioru. Strój narodowy to zestaw podobnych cech kultury i życia ludów Kaukazu, które rozwijały się przez długi czas.

Kaukaska odzież damska

Ubrania kobiet z Kaukazu są dość zróżnicowane w zależności od miejscowości. Pod względem stylu strój kobiecy był podobny do męskiego - suknia była podobna do męskiej "Czerkies", także w odzieży wierzchniej - bawełniana kurtka wyglądała jak męska "beshmet".

Główna narodowa odzież kaukaska kobiet nosi nazwę, podobnie jak większość grup etnicznych, sukienki. Odzież wierzchnia jest reprezentowana przez kaftan. Oczywiście, była większa różnorodność ubrań kobiecych niż męskich, a wystrój był bogatszy.

U podstaw narodowa odzież ludu kaukaskiego ma wiele wspólnych cech, co wskazuje na wspólną tradycję i estetyczne postrzeganie narodów Kaukazu.

Materiały i wykończenia

Do krawieckich strojów raczej ubogie kobiety rasy kaukaskiej używały samodziałowego materiału, który wyróżniała się wysoką jakością. Ubrania kaukaskich dziewcząt z wyższej klasy uszyto z importowanych drogich materiałów - jedwabiu, satyny, aksamitu. Ponieważ styl sukienki zakładał przedłużoną spuchniętą spódnicę, krawiectwo jednej sukni wymagało więcej niż pięciu metrów materiału.

Dziewczęta z bogatych rodzin zaczęły uczyć się sztuki stosowanej od piątego roku życia. Studiowali hafty w złocie i perłach, tkając różne rodzaje warkoczy.

Zanim dziewczynka była już gotowa do przejścia, była już gotowa suknia ślubna . Z haftem ręcznym w kolorze złota pomagały dziewczętom, które służyły w służbie.

Wzory i ozdoby na sukni ślubnej mogły być zarówno minimalistyczne jak i masywne - wszystko zależało od osobistych preferencji i bogactwa rodziny panny młodej.

Kaukaska odzież narodowa 1Kaukaska odzież narodowa 2Kaukaskie ubrania narodowe 3
Kaukaska odzież narodowa 4Kaukaskie ubrania narodowe 5Kaukaskie ubrania narodowe 6
Kaukaskie ubrania narodowe 7Kaukaskie ubrania narodowe 8Kaukaskie ubrania narodowe 9