Czasami nie można zrozumieć, dlaczego waga stale rośnie, tak jak nie ma specjalnych powodów, a strzałka na skali gaśnie. Należy rozumieć, że dodatkowe kilogramy pojawiają się nie tylko z powodu kalorii, a przyczyną może być np. Niewydolność hormonalna organizmu. Każda osoba może mieć różne przyczyny nadwagi, a w tym przypadku pomoże tylko wizyta u lekarza.

1. Produkty lecznicze

W instrukcjach wielu leków można znaleźć informacje o efektach ubocznych, między którymi występuje wzrost masy ciała. Należą do nich następujące leki: hormony, pigułki antykoncepcyjne, steroidy, leki przeciw grypie i wiele innych. Również długotrwałe stosowanie leków przeciwdepresyjnych może przyczynić się do zwiększenia masy ciała o 4-5 kg ​​na miesiąc. Jeśli zauważysz, że spożycie niektórych leków spowodowało pojawienie się dodatkowych kilogramów, należy skonsultować się z lekarzem, aby przepisał inny lek, który nie ma takiego działania niepożądanego.

2. Problemy z jelitami

U zdrowego człowieka ruch jelit występuje średnio półtorej godziny po jedzeniu 1 do 2 razy dziennie. Zaparcia są najczęściej spowodowane brakiem płynów lub włókien w organizmie, niewystarczającą ilością korzystnej flory bakteryjnej i siedzącym trybem życia. Jeśli masz tylko zaparcia, wystarczy wziąć probiotyki, a problem zniknie. Do problemów z jelitami nie wypija się co najmniej 2 litrów wody dziennie, jedz żywność zawierającą w swoim składzie włókno .

3. W organizmie brakuje ilości składników odżywczych

Kiedy dana osoba nie ma pewnych witamin i mikroelementów, na przykład żelaza i witaminy D, zmniejsza się odporność i tempo przemiany materii, co z kolei przyczynia się do niekontrolowanego przyrostu masy ciała.

Bardzo często, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, zaczynasz jeść proste węglowodany, kładziesz się przed telewizorem z kawałkiem ciasta, a potem zastanawiasz się, dlaczego zdobyłeś kilka dodatkowych kilogramów. W takim przypadku zaleca się stosowanie kompleksów witaminowo-mineralnych i monitorowanie żywienia.

4. Wiek może również wpływać na Twoją wagę.

Wiek nie wpływa korzystnie na tempo przemiany materii w organizmie. Aby nie uzyskać dodatkowych kilogramów, eksperci zalecają prowadzenie aktywnego trybu życia i monitorowanie diety. Wymień prosty kompleks węglowodanów, abyś nie musiał się martwić o te dodatkowe kilogramy.

5. Problemy z układem mięśniowo-szkieletowym

Przyczyną dodatkowych kilogramów mogą być takie choroby: osteoporoza, problemy z kolanem itp. A wszystko dlatego, że takie choroby zmniejszają aktywność, a co za tym idzie, zmniejszają liczbę spalonych kalorii. Aby tego uniknąć, znajdź alternatywne ćwiczenie, na przykład, jeśli nie możesz biegać, popływaj.

6. Obecność cukrzycy, niedoczynności tarczycy i innych chorób

Niektóre choroby niekorzystnie wpływają na tempo przemiany materii, co z kolei przyczynia się do pojawienia się niechcianego tłuszczu w organizmie.

Osoby cierpiące na cukrzycę najczęściej cierpią z powodu nadwagi. Niektóre kobiety mogą rozwinąć niedoczynność tarczycy, co z kolei znacznie spowalnia szybkość metabolizm . Przyczyny niekontrolowanego przyrostu masy1

Jeśli nadal uważasz, że pojawienie się dodatkowych kilogramów wiąże się z niektórymi chorobami, powinieneś skonsultować się z lekarzem i zdać niezbędne testy.

7. Climax

Menopauza jest przyczyną nadwagi. A wszystko dlatego, że jajniki przestają działać i rezygnują z funkcji tkanki tłuszczowej, która z tego powodu powinna się zwiększać. W takim przypadku pomocne będzie tylko prawidłowe żywienie. Jedz mniej tłuszczu, eliminuj proste węglowodany i jedz białka. Jeśli to nie pomoże, lekarz może przepisać hormonalne leki zastępcze.