Capelin jest uważany za jeden z najpopularniejszych gatunków ryb komercyjnych. Jest sprzedawany w przystępnej cenie, jest bardzo łatwy w gotowaniu, a korzyści płynące z tej małej ryby są nie mniejsze niż jakakolwiek inna ryba.

Korzyści i szkoda gromadnika

Jak w przypadku każdej ryby morskiej, gromadnik jest źródłem jodu. Jest szczególnie polecany osobom żyjącym w miejscach, w których stężenie jodu w wodzie i powietrzu jest bardzo niskie. Dodając tę ​​rybę do diety, zmniejszasz ryzyko rozwoju niedoczynność tarczycy .

Capelin jest zapisem zawartości selenu - pierwiastka, który bierze udział w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów, jest częścią wielu ważnych związków, a także przyczynia się do wchłaniania jodu.

Zastosowanie gromadnika wynika z obecności w nim potasu i wapnia - substancji regulujących pracę mięśnia sercowego. Inny gromadnik jest bogaty w fosfor, który jest częścią kości i szkliwa zębów.

Ta mała rybka zawiera różne witaminy. Znaleziono w nim następujące związki:

  • Kwas foliowy, bez którego wytwarzanie nowych komórek krwi nie może być normalnie wykonywane;
  • witamina C, wzmacniając nasze naczynia;
  • tiamina zaangażowana w metabolizm lipidów i węglowodanów;
  • Witamina E, która chroni komórki przed uszkodzeniem.

Zawartość kalorii w gromadniku jest stosunkowo niska, z 120 do 150 kalorii na 100 g produktu, więc osoby odchudzające mogą bezpiecznie dodać je do swojego menu. Tłuszcze zawarte w gromadniku są przydatne, reprezentowane są przez wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Związki te pomagają obniżyć poziom cholesterolu, nadają skórze elastyczność, poprawiają kondycję stawów. Oprócz tłuszczu, gromadnik zawiera dużą ilość białka, a węglowodany są w nim nieobecne.

Gromadnik spala korzyści i szkodzi

Czy możliwe jest krzywdzenie od gromadnika?

W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie nie tylko korzyści z gromadnika, ale także szkody. Osoby reagujące alergicznie na ryby i owoce morza powinny powstrzymać się od ich stosowania. Najlepiej kupić gromadnik dobrze zamrożony. Świeże ryby są łatwo rozpoznawalne dzięki twardym czerwonym skrzeli i czystym oczom.

Ma znaczenie i sposób gotowania. Korzyści płynące z gotowanego gromadnika są praktycznie niewątpliwe, ale wędzone ryby nie powinny być niszczone, ponieważ podczas palenia powstają związki rakotwórcze. Tracąc na wadze należy również pamiętać, że smażony gromadnik jest nie tylko dobry, ale także możliwe szkody dla postaci, ponieważ kalorii ryb gotowane w ten sposób będą wyższe niż gotowane lub pieczone.