Chips - popularna przekąska, często podawana z piwem. Jest to cienkie plasterki ziemniaków lub innych owoców, zwykle smażonych na oleju (głęboki tłuszcz). Sieci handlowe oferują w szerokim asortymencie chipsy ziemniaczane z niezdrowymi dodatkami konserwującymi, smakami, barwnikami itp. A nie wspominając już o tym, że ta metoda gotowania jako frytowania jest sama w sobie dość szkodliwa.

Co więc zrobić, ponieważ czasami chcesz "skubać" coś takiego, siedząc w pobliżu telewizora lub rozmawiając z przyjaciółmi i rodziną?

Rozwiązaniem jest: możesz ugotować smaczne i użyteczne chipsy jabłkowe w domu i gotować bez smażenia. Taka delikatność jest prawdziwym odkryciem dla tych, którzy nie są obojętni na swoje zdrowie i troskę o swoją figurę. Chodzi tylko o to, że chipsy jabłkowe są bardziej odpowiednie do herbaty, wina, mate lub kompotu, a nie do piwa (chociaż istnieją specjalne piwa z owocowymi składnikami).

Zastanówmy się, jak zrobić z jabłek. Do przygotowania zrębków jabłkowych wybieramy mocne dojrzałe (ale nie dojrzałe) jabłka, a co najważniejsze - słodko-kwaśne, a jednak jest to kwestia gustu.

Przepis na chipsy jabłkowe z cynamonem i wanilią w piekarniku

Obliczanie proporcji składników:

  • jabłka - 4 szt .;
  • woda - 1 l;
  • cytryna - 0,5 szt .;
  • wanilia;
  • cynamon

Gotowanie

Myjemy jabłka zimną wodą i suszymy je, a następnie ostrożnie wycinamy środek z łodygą, nasionami i strączkami nasion (do tego dobrze jest mieć specjalne urządzenie w gospodarstwie domowym - rurkę ze stali nierdzewnej z krawędzią tnącą). Pokrój jabłka przez cienkie okrągłe plastry z otworem w środku. Plasterek o grubości około 0,5 cm.

Umieścić kręgi jabłek w misce i zalać je mieszanką zimnej wody i soku z cytryny. Robimy to, aby pokrojone jabłka nie ściemniały.

Okręgi Apple powinny być w zakwaszonej wodzie przez około 30 minut. Następnie ułóż plasterki na papierowym ręczniku. Nadmiar wody należy usunąć.

W kolejnym etapie naciągamy (zakładamy) kółeczka z jabłek na sznurki lub gęstą nitkę. Pomiędzy okręgami powinna znajdować się wystarczająca odległość dla przejścia powietrza. Rozciągamy sznurki (zapinamy na sznurki) i zostawiamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu na 3 dni. Możesz nosić kółka jabłek na czystych drewnianych patykach.

Po tym czasie ułóż jabłka na stojaku lub suchym arkuszu do pieczenia i wysuszyć w piekarniku w minimalnej temperaturze. Możesz to zrobić w kilku technikach, najlepiej przy co najmniej jednym obrocie. Podczas suszenia drzwi lepiej trzymać je lekko uchylone.

Gdy chipsy jabłkowe są już prawie gotowe, wyłącz ogień w piekarniku, popchnij kratkę i lekko posyp je cynamonem i wanilią (w postaci proszku), następnie zsuń kratę z powrotem, zamknij drzwi i pozwól jej ostygnąć w naturalny sposób. Możesz mieszać cynamon i wanilię z niewielką ilością sproszkowanego cukru.

Takie chipy można przechowywać w szklanych, ceramicznych, wiklinowych lub drewnianych naczyniach, przykrytych naturalną tkaniną lub w pojemnikach z pokrywkami, które po zamknięciu zapewniają dostęp powietrza do wiórów.

przepis na chipsy jabłkowe

Możesz gotować jabłko frytki i kuchenka mikrofalowa .

Wstępne przygotowanie i krojenie jabłek może wyglądać tak samo jak w poprzednim przepisie (patrz wyżej).

Zamiast używać wanilii i / lub cynamonu, kiedy kręgi jabłek są umieszczane w pojemniku z mieszaniną zimnej wody i soku z cytryny, można dodać do mieszaniny kieliszek lekkiego rumu, ginu lub tequili, ekstraktu z berberysu lub soku z limonki, aby dodać szczególnego zapachu. Tutaj możesz eksperymentować, ale nie używaj zbyt słodkich wypełniaczy, takich jak syrop owocowy.

W mikrofalówce chipsy jabłkowe suszy się przez 2-10 minut.