Anhedonia jest syndromem braku radości. Jeśli dana osoba nie jest w stanie odczuwać przyjemnych uczuć podczas spotkania z rodziną lub próbowania smacznego jedzenia lub uzyskania nowych wrażeń, problem jest właśnie taki. Zasadniczo anhedonia jest uważana za jedną z najważniejszych objawy depresji .

Angodonia: objawy i przyczyny

Angedonia zakrada się niezauważona: na początku twoje ulubione rzeczy nudzą się i przestaną dawać radość. Nagle okazuje się, że wszystko w ogóle, całe życie we wszystkich jego przejawach, zawracało sobie głowę. Nic nie podoba. Nie ma sposobu, aby znaleźć choć odrobinę szczęścia, nawet jeśli zjesz swoje ulubione danie lub spotkasz starego wiernego przyjaciela. Nawet prezenty, bez względu na to, jak niewiarygodne były, nie mogą "poruszać" osoby w stanie anhedonii. Często towarzyszy temu orgazmiczna anhedonia - niezdolność bawić się z seksem.

Tak więc anhedonia jest syndromem zatrucia ciężkim. W końcu jest tak ważne, aby człowiek się uśmiechał i był szczęśliwy! Bez tego samo życie przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Często okazuje się, że paranoja i anhedonia są ze sobą ściśle powiązane. Na przykład, osoba przez długi czas znajdowała się w stanie zwiększonego stresu, a następnie doszło do pewnego załamania - i wszystko stało się szare, nieznaczne, bez radości na tle doświadczanych stresów.

Istnieje jednak także kategoria ludzi, którzy ze względu na nadmiernie pesymistyczne spojrzenie na życie nie mają możliwości cieszenia się życiem. Są to dość rzadkie przypadki, ale czasami się to zdarza.

Choroba ta w ogólności wynika z faktu, że mózg nie działa "centrum przyjemności", organizm nie ma endorfin i serotoniny - hormonów radości. Zasadą jest wyeliminowanie tej przyczyny choroby, do której skierowane jest leczenie.

Anhedonia: leczenie

W kwestii sposobu leczenia anhedonii istnieją dwie główne opcje. Nawet jeśli jesteś zagorzałym sceptykiem, warto najpierw spróbować pierwszego, a dopiero potem - drugiego. Wiele osób lubi postawić diagnozy, których nie mają, gdy tylko pojawiają się trudności w życiu. Dlatego na początek, na wszelki wypadek, wypróbuj proste i niedrogie.

1. Niezależne środki

Na wczesnym etapie człowiek może sobie pomóc. Aby to zrobić, musi zrobić wszystko, aby zreorganizować swoje życie zgodnie ze swoimi radościami. Przede wszystkim trzeba znaleźć wystarczająco dużo czasu na sen (co najmniej 8 godzin dziennie) i włączyć do diety produkty, które przyczyniają się do produkcji serotoniny lub nosić ją w sobie: są to banany, pomarańcze, czekolada. Spójrz na śmieszne komiksy lub komedie. Znajdź czas dla swoich bliskich ludzi i kup sobie nowe rzeczy - i rób to nie w pośpiechu, ale spokojnie iz przyjemnością. Wiele osób jest dobrze wspieranych przez aktywny sport lub taniec.

2. Odwiedzanie lekarza

Leczenie Anhedonia

Jeśli wszystko, co zrobiłeś dla siebie, nie sprawiło ci radości, to warto zwrócić się do specjalisty. Najlepiej nie przełączać się natychmiast na medyczne metody leczenia, ale najpierw należy zwrócić się do technik psychoterapeutycznych, które oferują nowoczesne kliniki w dużym asortymencie. Jeśli trafisz do dobrego lekarza, z łatwością zaplanujesz przebieg leczenia i szybko powrócisz do normalnego, szczęśliwego życia.

Pomimo tego, że łatwo jest znaleźć przekonujące reklamy różnych narkotyków w Internecie, które pozwalają walczyć z anhedonią i są sprzedawane bez recepty za całkiem przyzwoite pieniądze, pamiętaj o zdrowym rozsądku. Jakkolwiek przekonująco mówi się w reklamie o skuteczności środków, kupowanie takich produktów jest bezużyteczne, a nawet niebezpieczne. Żadnych tabletek, pigułek i syropów z anhedonii bez konsultacji lekarskiej nie można przyjąć!