Mizofobia jest powszechną nerwicą u osób z urojeniami czystości. Charakteryzuje się patologicznie obsesyjnym pragnieniem częstego mycia rąk. Znane osobowości z mizofobią to: Donald Trump, Cameron Diaz, Joan Crawford, Shannen Doherty, Howie Mendel.

Czym jest misofobia?

Mizofobia to stan obsesji lub lęk przed zakażeniem, zakażeniem drobnoustrojami. Pojęcie choroby wywołanej przez małżeństwo zostało po raz pierwszy użyte przez Williama Hammonda, nazywając go syndromem stanu obsesyjnego. Następnie, G. Sullivan, amerykański psychoanalityk w swoim badaniu, doszedł do wniosku, że chociaż mizofob bał się brudu, jego umysł był w pełni skupiony na pomyśle, że "ręce powinny być umyte".

Podobne nazwy zaburzeń:

 • bacillophobia;
 • bakteriofobia;
 • Ripofobia i germfobia.

Przejawy mizofobii:

 • strach przed dotknięciem różnych powierzchni (mikroby obfitują w kurz i brud);
 • unikanie kontaktów cielesnych: uściski, uściski dłoni;
 • kontakt ze zwierzętami, nawet dobrze utrzymany pod zakazem (handlarze robakami, infekcje);
 • ciągłe noszenie rękawiczek, maska ​​medyczna;
 • strach przed opuszczeniem domu (wokół wrogiego świata pełnego zarazy);
 • dokładne mycie rąk silną aseptyką (dochodzi do otarć i zadrapań);
 • wizyty gości są trudne do odroczenia, po którym następuje wielkie sprzątanie;
 • unikanie transportu publicznego i korzystanie z toalet w miejscach publicznych.

Mikrofobiya i mizofobiya

Microfobia jest wcześniejszą nazwą mysofobii. Strach przed brudem i drobnoustrojami może tworzyć się po ciężkiej chorobie fizycznej, w wyniku poważnej infekcji, gdy osoba została zawieszona między życiem a śmiercią. Mizofobia w każdym otoczeniu jest zagrożeniem dla jego życia. Ludzie z obsesyjnym pragnieniem czystości to także ludzie, których zawód związany jest z badaniem mikroorganizmów.

Ripofobia i germfobia

Misophobia - objawy

Obsesyjny strach przed brudem to w zasadzie nerwica i jak każdy zaburzenie lękowe Mizofobia charakteryzuje się następującymi typowymi objawami w sytuacji "groźnej" (uścisk ręki, brudny uchwyt drzwi):

 • skurcze w jamie brzusznej i klatce piersiowej;
 • zwiększone oddychanie i puls;
 • brak powietrza;
 • nudności;
 • rozstrój żołądka i jelit;
 • drżenie;
 • zawroty głowy;
 • nerwowość i niepokój;
 • osoba przestaje kontrolować swoje zachowanie i ma obsesję na punkcie "zmywania" tak szybko, jak to możliwe.

Mizofobia - co robić?

Misophobia to zaburzenie nie zawsze rozpoznawane przez ludzi na początkowym etapie. Daje ludziom wiele nieprzyjemnych chwil życia, jest stałym życiem strach i niepokój . Długo trzeba czekać, zanim ktoś zdecyduje się przyznać przed sobą, że ma poważne problemy psychologiczne i musi coś z tym zrobić. Bliscy ludzie mizofobii cierpią nie mniej z powodu manifestacji swoich dziwactw, a wśród par małżeńskich, w których jeden z partnerów cierpi z powodu mizofobii, wysoki wskaźnik rozwodów.

Jak żyć z mizofobią?

Drobne przejawy mizofobii lekko zakłócają osobę, dla niego pragnienie czystości, jak kojące rytuały. Trudniej jest, gdy zaburzenie przechodzi w manię i aby zrozumieć, co robić i jak żyć, ważne jest, aby osoba zaakceptowała fakt, że strach przed brudem opanował jego życie i kontroluje jego myślenie. Trudno jest przezwyciężyć sam stan kompulsywny, ale możesz zacząć monitorować warunki, w których powstaje strach przed drobnoustrojami. Przejawy malfobii można zmniejszyć, wykonując następujące kroki:

 • Restrukturyzacja myślenia (stopniowo, rytuały stworzone przez pomyłkę są usuwane jeden po drugim);
 • przestań "karmić" impulsywny strach przed brudem i infekcjami (odważysz się przejąć kontrolę nad swoim stanem fizjologicznym i psychicznym).

Misophobia - jak się pozbyć?

Fobia, strach przed brudem, jest uleczalny dzięki odpowiedniemu kompleksowemu podejściu. Jak poradzić sobie z mizofobią dla osoby, która zdała sobie sprawę z tego problemu i ma chęć sam sobie poradzić? Istnieje kilka dziedzin medycyny i psychologii, które dają dobre wyniki, gdy postępuje się prawidłowo w leczeniu i zaleceniach:

 1. Leczenie farmakologiczne . Powołanie przez psychiatrę neuroleptyków, leków przeciwdepresyjnych i środków uspokajających stabilizuje stan emocjonalny, zmniejsza objawy niepokoju i pobudliwości nerwowej.
 2. Psychoterapia i pomoc psychologiczna . Grupowa i indywidualna terapia poznawczo-behawioralna. Hipnoza. Trening ze specjalistą w zakresie technik automatycznego treningu i medytacji. Paradoksalny zamiar V. Frankl, w którym misofob spotyka się ze swoim bezpośrednim lękiem: praktyką uścisków dłoni, podróży w transporcie publicznym.
 3. Tradycyjna medycyna . Naturalne środki uspokajające: rumianek, głóg, waleriana, matka, szyszki chmielu łagodnie wpływają na układ nerwowy, zmniejszając efekt stresu. Tradycyjni uzdrowiciele zalecają picie wywarów tych ziół, kąpać się, koncentrując się na indywidualnej podatności pewnych roślin.
strach przed brudem

Jak zostać misofob?

W czasach współczesnych, w dużym strumieniu informacji z mediów, nie jest łatwo utrzymać równowagę emocjonalną. Bardzo łatwo stać się nieporozumieniem: ludzie zaczynają się niepokoić, oglądając pewien rodzaj wiadomości, programy telewizyjne, które informują o nowych odmianach grypy i wysokiej śmiertelności z tego lub innych infekcji. Mizofob może pochodzić z dzieciństwa, kiedy niespokojni rodzice, przy każdym małym zanieczyszczeniu dziecka, "ciągną" go, by mył się i stale opowiadał o niebezpiecznych zarazkach.

Książki o Misophobia

Nie ma zbyt wielu literatury na ten temat, w większości przypadków jest to opis przypadków klinicznych z praktyki psychoanalityków i psychoterapeutów. Temat bakteriofobii jest poruszany w niektórych dziełach sztuki o znanych osobistościach cierpiących na tego rodzaju fobię. Książki o mizofobii:

 1. Gumowe rękawice / Horacio Quiroga . Dziewczyna Desdemony po śmierci ukochanej z ospy zaczęła doświadczać napadów mezofobii, szorując skórę dłoni szczotką podczas mycia.
 2. "Gość nocny" Roald Dahl . W książce jest odcinek o germofobii.
 3. "Znane przypadki z praktyki psychoanalizy" / G.S. Sullivan . Profesjonalne spojrzenie na mizofobię.
 4. "Michael Jackson (1958 - 2009). Życie króla. J. Taraborelli . Powszechnie znany fakt, że gwiazda światowej muzyki pop była panicznie skłonna do strachu przed drobnoustrojami.
 5. "Howard Hughes: The Untold Story." P.G. Brown Utalentowany i charyzmatyczny badacz miliarderów miał różne rodzaje osobliwości, w tym mizofobię.

Filmy o Mizofobii

Mizofobia i ripofobia są również odzwierciedlone w kinie:

 1. "Laboratorium Dextera". Animowana seria, w której matka Dextera jest opętana mania czystości, strach przed zarazkami, kurzem i brudem. Nosi gumowe rękawiczki, aby zapobiec kontaktowi z mikroorganizmami.
 2. "To nie może być lepsze . " Pisarz Melvin Yudell cierpi na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, boi się wyjść z domu, często myje ręce i za każdym razem z nowym mydłem.
 3. "Aviator" . Howard Hughes, utalentowany grał na tym obrazku, Leonardo DiCaprio przejął tendencję do fobii od swojej matki, która od dzieciństwa Hughes poświęciła zbyt wiele uwagi patologicznej higienie. W filmie są żywe sceny manifestacji mizofobii.