Wielu z nas jest brudnych na ulicy i transportu publicznego, kurz w domu jest denerwujący, ale nie więcej. Ale są ludzie, którzy boją się brudu i paniki. Boją się zabrudzenia lub zarażenia z powodu kontaktu z brudnymi przedmiotami. Ten strach przed brudem to mizofobia. Zobaczmy, jaki to jest atak i jak się go pozbyć.

Czy mizofobia to strach przed brudem?

Takiego pytania zadawano nie przez przypadek, ponieważ w większości przypadków mizofobia wyraża się w lęku przed nabyciem jakiejś choroby, dotykając brudnej szyny w transporcie publicznym. Przypadki, w których dana osoba czuje strach przed samym błotem, są bardzo rzadkie. Tak więc, częściej niż nie, mezofobia wiąże się z hipochondriami - lękiem przed zarażeniem się nieuleczalną chorobą. Ale w przeciwieństwie do hipochondryka, mizofob nie utrzymuje natrętnych myśli o chorobie w głowie, kiedy myje ręce 30 razy w ciągu ostatniej godziny, myśli tylko, że powinien umyć ręce, związek przyczynowo-skutkowy między czystością a zdrowiem nie jest tu ustalony.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie mikroby i bakterie są szkodliwe. W rzeczywistości wiele z nich pomaga w normalnym funkcjonowaniu organizmu. Ale mizofobowie nie są w stanie tego wziąć pod uwagę, uważają, że każdy mikroorganizm jest potencjalnie niebezpieczny i starają się odizolować od nich jak najwięcej. Często mizofobia objawia się zbyt częstym myciem rąk (co, przy okazji, zmniejsza ochronę skóry i zwiększa ryzyko infekcji), chęcią uniknięcia kontaktu z ludźmi lub zwierzętami.

Skąd bierze się mizofobia?

Jak wspomniano powyżej, mizofobia może być związana z hipochondriami, może być również objawem zaburzenia lękowego, które prowadzi do aktów przemocy i niechcianych myśli.

Większość naszych lęków wiąże się z negatywnymi doświadczeniami, tak samo może być z mobbingiem. Na przykład można zapamiętać moment bardzo emocjonalny, związany z negatywną reakcją na jakiekolwiek zanieczyszczenie lub wiedzę o podobnym doświadczeniu u znanej osoby.

Mizofobia może rozwijać się pod wpływem filmów lub programów telewizyjnych. Niektórzy psychologowie uważają, że wzrost liczby osób z tym zaburzeniem nastąpił pod koniec XX wieku, kiedy ludzkość dowiedziała się o realności zagrożenia tak poważnymi chorobami, jak AIDS.

Niektórzy eksperci uważają, że środki masowego przekazu szerzące różne środki dezynfekcyjne są odpowiedzialne za wzrost populacji osób cierpiących na malofobię, tłumacząc, że bez nich życie jest po prostu niebezpieczne (myśl o krawędzi muszli klozetowej obfitującej w bakterie z reklam) Liczba osób cierpiących na zaburzenia psychiczne w Stanach Zjednoczonych jest szczególnie duża. Byli wśród nich tacy sławni jak Cameron Diaz, Howard Hughes, Michael Jackson, Donald Trump.

Misophobia - leczenie

Nie trzeba myśleć, że mizofobia to kolejna kaprys, którego leczenie jest stratą czasu. Ludzie mają tendencję do postrzegania mizofobii jako paranoików, co prowadzi do alienacji i izolacji. A jak wiemy, człowiek nie może istnieć przez długi czas poza społeczeństwem, a jeszcze bardziej poważne zaburzenia są w pobliżu. Ponadto, choroba może powodować ataki paniki w kontakcie z zanieczyszczonymi rzeczami. Ponadto, mizofobiya, jak każda inna choroba, może się rozwijać, a od zwykłego pragnienia, by wziąć klamkę przez serwetkę, może przerodzić się w paniczny lęk przed kontaktem ze światem zewnętrznym.

Jak więc pozbyć się mizofobii? Istnieje kilka sposobów leczenia tej choroby, niektóre z nich można stosować samodzielnie, a niektóre tylko pod nadzorem specjalisty.

  1. Ta metoda jest odpowiednia dla osób, które niedawno zauważyły ​​mysofobię, czyli nadal znajdują się we wczesnej fazie rozwoju. Siły woli i wytrzymałości tutaj będą wymagały znacznej, a także zdecydowanej chęci radzenia sobie z tym zaburzeniem. Zacznij mały - zrób bałagan w pokoju. Rozpraszaj rzeczy, spróbuj się bawić, jakbyś był małym dzieckiem. Jeśli kontrola bałaganu zakończyła się powodzeniem, udaj się do najbliższego szpitala (ale nie do oddziału chorób zakaźnych) i spróbuj pozdrowić rękę z chorymi, chwycić za klamki drzwi gołymi rękami. Obrysuj bezdomnego kota lub psa i nadal możesz zagrzebać w koszu na śmieci.
  2. Naucz się kilku sposobów na relaks, abyś w sytuacji stresowej nie wpadał w panikę, ale spróbuj się zrelaksować. Na początku nie będzie łatwo, ale stopniowo ciało oduczyć się, jak reagować na rzeczy, leczenie malfobii powodując strach w stanie paniki.
  3. 3Miofobia jest również leczona hipnozą, co więcej, ta metoda jest uważana za jedną z najpotężniejszych w jej skutkach.
  4. Leki leczą również tę chorobę, ale zwykle odbywa się to w połączeniu z innymi metodami, ponieważ same leki mają krótkotrwały efekt. Tak, a obecność efektów ubocznych nie została anulowana.

Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z chorobą, powinieneś skontaktować się z psychoterapeutą samemu, najważniejsze jest wybranie specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu takich chorób.