Pamięć długotrwała jest najważniejszym i najbardziej złożonym systemem pamięci. Jeśli utrzymamy zdarzenie przez kilka minut, przejdzie ono do pamięci długotrwałej.

Pamięć krótkotrwała i długotrwała

Pamięć krótkoterminowa jest repozytorium dla małych informacji. Jeśli nie ma to większego znaczenia, natychmiast zostanie usunięty z repozytorium. Pamięć krótkotrwała Nie pozwala nam zapamiętać bezużytecznych dat i numerów telefonów, ale to dzięki niej budujemy nasze procesy myślowe.

Pamięć długoterminowa przechowuje tylko ważne informacje. To w tym repozytorium znajduje się wszystko, co wiesz o świecie. Gdziekolwiek jesteś, ta wiedza zawsze pozostaje przy tobie. Eksperci twierdzą, że pamięć długoterminowa jest wyposażona w nieograniczoną głośność. Im więcej osoba wie, tym łatwiej zapamięta nowe dane. Pamięć długookresowa nie może być wypełniona do pojemności.

Warto powiedzieć, że istnieje również pamięć długotrwała. Jeśli osoba wykonuje działanie, na przykład, wykonuje obliczenia, wykonuje je w częściach, mając na uwadze pewne wyniki pośrednie, i tego rodzaju długoterminowe zapamiętywanie działa w takich przypadkach.

Rodzaje pamięci długotrwałej

  1. Pamięć niejawna powstaje w mózgu nieświadomie i nie oznacza ekspresji słownej. Jest to tak zwany "ukryty" typ pamięci.
  2. Jawna pamięć tworzona jest świadomie. Osoba umyślnie ją przechowuje i, jeśli jest taka potrzeba, może przekazać przechowywane informacje.

Eksperci twierdzą, że oba typy pamięci długotrwałej mogą ze sobą kolidować. Na przykład, aby zamanifestować naszą podświadomą pamięć, musimy przestać myśleć i na odwrót. Konflikt między tymi dwoma typami może prowadzić do kłopotów.

Dla lepszego zrozumienia dajmy przykład. Osoba pamięta przez podświadomą pamięć, jak prowadzić samochód. Ale jeśli w czasie jazdy myśleć i skupiać się na czymś poważniejszym i poważniejszym dla niego, istnieje ryzyko wypadku. Na tej podstawie ważne jest, aby nauczyć się mądrego korzystania z dwóch rodzajów pamięci długotrwałej. Nie jest łatwo angażować ich w tym samym czasie, ale konieczne jest nauczenie się podkreślenia tego, co najważniejsze w danej chwili.

Jak poprawić pamięć długoterminową?

  1. Naucz się korzystać z metody asocjacji. Jeśli chcesz zapamiętać dowolne wydarzenie, podaj mu obraz lub obiekt, który Ci się podoba. Na przykład twoja praca jest związana z ludźmi i musisz pamiętać jednego z twoich klientów, dlatego wyobraź sobie obok niego ananasa, zabawnego królika itp.
  2. Naucz się koncentrować. Nie próbuj zapamiętywać informacji z dźwiękiem w tle. W przeciwnym razie będziesz rozpraszać i tracić energię na przetwarzanie niepotrzebnych danych.
  3. Jeśli chcesz zapamiętać zestaw słów, które nie są ze sobą powiązane w znaczeniu, spróbuj wymyślić historię. rodzaje pamięci długotrwałej z każdym z nich. Gdy lista jest zbyt duża, wymyśl podobne historie.
  4. Podziel informacje na bloki. Jeśli potrzebujesz szybko zapamiętywać tekst , po prostu podziel go na kawałki i zacznij pamiętać od pierwszego. Nawiasem mówiąc, na numerach telefonów są wyznaczone właśnie spacje.
  5. Zacznij zapamiętywać zapachy. Podczas zapamiętywania umieść dla Ciebie źródło przyjemnego zapachu, na przykład butelkę perfum. Podczas egzaminu lub prezentacji wystarczy trzymać butelkę w nosie - mózg natychmiast zacznie szukać informacji związanych z tym zapachem.

Pamięć długoterminowa pozwala nam żyć pełnią życia, uczyć się wartościowych lekcji i realizować nasze plany. Staraj się ćwiczyć swoją pamięć, aby w odpowiednim czasie nie zawiodła Cię. W celu długoterminowego przechowywania informacji skorzystaj z powyższych wskazówek.