Dziadek Freud był geniuszem, który twierdzi, ale nie wszystkie jego teorie są zatwierdzone przez psychologów. Tutaj, na przykład, Kompleks Edypa i Kompleks Elektry, te zjawiska nadal budzą wiele kontrowersji i krytyki, większość psychoanalityków uznaje istnienie takich etapów rozwoju człowieka, ale dokonuje korekt, tworzy własne elementy lub redystrybuuje istniejące. Zobaczmy, co powoduje takie różnice w teorii Freuda.

Kompleks Edypa i kompleks Elektry według Freuda

Koncepcja "kompleksu Edypa" została wprowadzona do psychoanalizy przez Zygmunta Freuda w 1910 roku. Początkowo termin ten oznaczał etap rozwoju psychoseksualnego, zarówno u chłopców, jak i dziewcząt. Później K. Jung zaproponował, by dziewczęta odwoływały się do tego procesu do nazwy "Electra complex".

  1. Kompleks Edypa u chłopców. Nazwa tego zjawiska została podana z powodu podobieństwa do starożytnego greckiego mitu o królu Edypie, w którym zabija on swojego ojca i żeni się z matką Jocastą. Zrozumienie tego kompleksu przyszło Freudowi podczas samokontroli przeprowadzonej po śmierci ojca. Następnie, na podstawie badań, Freud opisał koncepcję kompleksu edypalnego, który się na nim składał. Chłopak czuje pociąg seksualny do swojej matki i czuje się zazdrosny o swojego ojca, uważając go za konkurenta. Te motywacje, które dziecko próbuje ukryć, ponieważ oczekuje od ojca kary w postaci kastracji. Z czasem strach przed kastracją przyczynia się do powstania superego dziecka, które tłumi pożądanie seksualne matki, a dziecko zaczyna próbować przypominać ojca.
  2. Complex Electra. Według Freuda dziewczęta również najpierw mają pociąg seksualny do swojej matki, ale sytuacja zmienia się w wieku 2-3 lat. Odkrywając brak penisa, dziewczyna zaczyna nienawidzić matki za to, że urodziła jej "gorsze". Z powodu tak zwanej zazdrości o penis dziewczyna odczuwa zazdrosną miłość do swojego ojca. Poprawia jej niższość z pragnieniem posiadania dziecka. Jung nie do końca zgadzał się z teorią kompleksu edypalnego u dziewcząt, dlatego wprowadził własne poprawki i nazwał to zjawisko kompleksem Electry, nazwanym tak od bohaterki starożytnego greckiego mitu. K. Jung uważał, że dziewczyna czuje pociąg seksualny do ojca, biorąc pod uwagę matkę jako rywala.
Krytyka kompleksu Electra
  1. Eksperci nie mogą dostarczyć żadnych statystyk, które wskazywałyby na istnienie takich kompleksów, nie można ich udowodnić naukowo. Co więcej, sceptycy twierdzą, że rozwój koncepcji kompleksu Edypa (a tym samym kompleksu Electry) opierał się na autoanalizie Freuda, a nie na rzeczywistych obserwacjach pacjentów.
  2. Wielu wątpi w istnienie dziecięcej seksualności, ponieważ hormony odpowiedzialne za pożądanie seksualne zaczynają aktywnie rozwijać się tylko w okresie dojrzewania.
  3. Większość zarzutów filozofii Freuda to feministki, które uważają pojęcie zazdrości o penis za produkt społeczeństwa patriarchalnego, co było korzystne, gdy widziała kobietę bezsilną i gorszą.

Co zagraża złożonej Elektrze?

Dziś kompleks ten jest rozważany przez psychoanalizę w szerszym znaczeniu, niż sugeruje Freud. Niemniej jednak uznaje się, że dziewczyny naprawdę walczą z matką o uwagę i miłość swojego ojca. Dzieje się tak, gdy dziecko jest zbyt rozpieszczone, lub dziewczyna rzadko widzi swojego ojca i cierpi na deficyt uwagi.

W dorosłości kompleks Electry może poważnie ingerować w dziewczynę. Ona, chcąc zadowolić swojego ojca, będzie dobrze się uczyła i będzie się starała. Kompleks Freuda Electra wstąpić na prestiżową uczelnię i zrobić dobrą karierę. Ale takie zachowanie przyczynia się do powstawania męskich cech charakteru, które będą ingerować w twoje życie osobiste. Ponadto dziewczyna może podświadomie poszukać mężczyzny, który przypomina jej ojca, i zdając sobie sprawę, że satelita nie pasuje do tego obrazu, rozstać się z nim bez zastanowienia. W rezultacie nawet obiecujące relacje są wysyłane na składowisko.

Niestety, rodzice dziecka są odpowiedzialni za tworzenie kompleksu Electry. Jeśli związek rodzinny jest harmonijny, to ten kompleks zniknie, a nie w pełni się zamanifestuje.