Kompleks niższości jest cechą emocjonalnych i psychologicznych odczuć osoby, wyrażonych w wadliwym postrzeganiu siebie i wyższości innych. Osoba z kompleksem niższości czuje się bezwartościowa, niepotrzebna, coś w rodzaju wadliwego produktu. Ten problem nie pozwala mu żyć w spokoju, powodując liczne nerwice i depresję. W psychologii kompleks niższości jest zwykle rozważany z uwzględnieniem ogólnych warunków ludzkiej egzystencji. Może być powszechne dla wszystkich ludzi i nie jest zaburzeniem psychicznym. W niektórych sytuacjach przydatne jest nawet ponowne przemyślenie jego znaczenia i normalnego rozwoju jednostki. Jak więc pozbyć się kompleksu niższości i czy należy się go pozbyć?

Poczucie niższości może wynikać z różnych przyczyn:

 • uraz emocjonalny;
 • awarie życia;
 • dyskryminacja itp.

Pierwszym, który rozwinął teorię kompleksu niższości, był Adler, który zauważył, że to uczucie powstało w młodym wieku. Pokazał, jak rodzi się bezradne i bezbronne stworzenie. W trakcie swojego życia stara się bronić w społeczeństwie, najpierw w przedszkolu, potem w szkole i w pracy. Każdy się nie udaje, ale wpływają na wszystkich inaczej. Ktoś wstaje i otrząsa się z kurzu, idzie dalej, a ktoś się załamuje i obwinia się za jego nieistotność.

Kompleks niższości - znaki

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na syndrom własnego niedowartościowania. Trudno im porozumieć się z innymi i rozumieją je ciągłe niepowodzenia. Poniższe objawy pomogą Ci zrozumieć Twoją samoocenę.

 1. Publiczna samoizolacja. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości są zazwyczaj izolowane społecznie. Najczęściej nie jest to zewnętrzna izolacja, ale wewnętrzna. Okoliczni ludzie nie czynią tej osoby wyrzutkiem, a raczej sam uważa się za niegodnego swojego społeczeństwa. Boi się zrobić lub powiedzieć coś ekstra w swojej firmie, a zatem zamyka się.
 2. Szorstkość. Ta cecha zachowania jest próbą wzmocnienia się w zespole. Nieumiejętność komunikowania się z ludźmi, poczucie potępienia z ich strony generuje agresję. Taka swoista metoda samoobrony.
 3. Składanie odpowiedzialności od chorej głowy do zdrowej. W przypadku porażek, cierpiących z powodu kompleksu niższości, zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd, ale stara się zrzucić winę na czynniki zewnętrzne. Uzasadnia się wszystkim, obwiniając los i szczęście, środowisko i złe towarzystwo. Po prostu nie jest w stanie ponosić odpowiedzialności za swoje błędy i błędy.
 4. Unikanie konkurencji. Osoba o niskim poczuciu własnej wartości obawia się porównywania się z kimkolwiek. Wie, że przegra w porównaniu. Nie bierze udziału w konkursach i nie podejmuje wysiłków, aby osiągnąć sukces.
 5. Szukaj niedociągnięć. Osoba z kompleksem niższości nie daje odpocznienia innym sukcesom. Szuka wad ludzi sukcesu, aby zmniejszyć ich poczucie własnej wartości. Próbuje wciągnąć wszystkich dookoła niego w swoją dziurę.
 6. Nadwrażliwość. Osoba reaguje gwałtownie zarówno na krytykę, jak i na pochwałę. Słuchając komplementu, zaprzeczą jego wiarygodności, chcąc usłyszeć dowody. Najczęściej ta manifestacja kompleksu niższości u kobiet. Proszą o komplement. Ale krytyka obejmuje nieprzeniknioną zbroję i próbę usprawiedliwienia siebie.
 7. jak pozbyć się kompleksu niższości
 8. Strach przed popełnieniem błędu. Złota zasada osoby osławionej: "ten, kto nic nie robi, nie jest w błędzie". Boją się podjąć pracę z obawy, że nie poradzą sobie z nią.

Jak radzić sobie z kompleksem niższości?

Poczucie bezwartościowości może pojawić się w każdej osobie przez pewien okres życia. Jest to całkiem normalne i ludzie przechodzą przez ten okres i zdrowieją. Trzeba się pozbyć, jeśli to uczucie stało się chroniczne. Specjalna terapia i trening mogą pomóc osobie zdobyć siłę, pokochać siebie i pokonać wszystkie trudności. Problem kompleksu niższości zostanie rozwiązany w chwili, gdy człowiek zakochuje się w sobie.