Czasami możesz być zaskoczony własną percepcją rozmówcy. Wydaje się, że nic w tym nie jest szczerze złe, ale czujesz podrażnienie (od głosu, zapachu) i pośpieszycie się, aby jak najszybciej pozbyć się bolesnego społeczeństwa. Uczucie, którego doświadczasz, nazywa się antypatią w psychologii i dzisiaj o tym porozmawiamy.

Sympatia i antypatia w psychologii komunikacji

Nie trudno zgadywać, że w przeciwieństwie do sympatii, niechęć oznacza emocjonalne uczucie wrogości, a nawet odrzucenia, które uniemożliwia nam obiektywne postrzeganie informacji otrzymanych od osoby, interakcję z rozmówcą i, w konsekwencji, uzyskanie pewnych pozytywnych rezultatów. Jeden z najbardziej żywych i znanych przykładów niechęci i współczucia dla wielu spotkał się w szkole. Często niechęć nauczyciela sprawia, że ​​nie reagujemy na otrzymywane informacje. Podobnie jak niechęć lub, przeciwnie, uczucie współczucia, wpływa na obiektywność ocen nauczyciela i jego wymagania dotyczące postępów niektórych uczniów.

Spójrzmy na główne oznaki sympatii i antypatii w komunikacji.

Wizualne oznaki współczucia:

 • komfortowa komunikacja w tak zwanej strefie intymnej (od 45 cm i bliżej);
 • Otwarte dłonie, brak "zamków" z rąk i stóp;
 • aktywna "lustrzana gestykulacja";
 • prosty wygląd, uśmiech;
 • nieprzytomny lub świadomy kokieteria .

Oczywiście, wizualne objawy antypatii są wprost przeciwne:

 • instynktowne przestrzeganie dużych odległości między rozmówcami;
 • skrzyżowane ręce lub nogi, połączone palce rąk;
 • brak kopiowania gestów rozmówcy;
 • jeśli palisz, wtedy strumień dymu z pewnością zostanie zesłany z twarzy niewygodnego rozmówcy;
 • Spojrzenie spod brwi, ponurych brwi, ściśnięte usta;
 • napięcie mięśni, uczucie wewnętrznego dyskomfortu.

Przyczyny antypatii

Partner wrogi może powstać z różnych powodów. Czasami można je zrozumieć (świadoma niechęć), a czasami trzeba się w siebie zagłębić, aby zrozumieć, dlaczego dana osoba wywołuje w tobie uczucie odrzucenia (nieświadomej antypatii).

Na przykład niechęć może wynikać z pewnych działań danej osoby, z powodu rozbieżności w poglądach politycznych lub z powodu rozbieżności światopoglądowych. Czasami jesteśmy zirytowani wyglądem, nawykami i zachowaniami innych ludzi. Ponadto mózg lubi rysować podobieństwa. Jeśli spotkasz osobę używającą perfum, z którą łączyłeś złe wspomnienia, najprawdopodobniej nieświadome uczucie dyskomfortu doprowadzi do antypatii. Podobnie reagujemy na barwę głosu lub na przykład zwyczaje nowych znajomych - nieświadomie żądając podobieństw w archiwach pamięci. Taka antypatia w psychologii nazywa się asocjacyjną.

Oczywiście w tym samym czasie ocena osoby może być zbyt subiektywna i zwodnicza. Negatywne emocje mogą bardzo ograniczać życie ludzi podatnych na hipokryzję, dlatego też czasami jest możliwa i konieczna walka z antypatią.

Jak radzić sobie z antypatią?

 • staraj się kompetentnie analizować, co dokładnie wypycha cię w osobę. Zdefiniuj formę swojej antypatii, znajdź jej logiczne wytłumaczenie. Czasami jest to tak absurdalne, że łańcuch skojarzeniowy jest łamany automatycznie;
 • przeanalizuj osobę, znajdź w niej pozytywne cechy;
 • Jednym ze sposobów na pokonanie niechęci, paradoksalnie, jak się wydaje, jest zaopiekowanie się osobą. Doceniamy to, w co inwestujemy; psychologia antypatii
 • ludziom wierzącym można doradzić wzmiankę o nieprzyjemnej osobie na modlitwie, prosząc Boga, aby uwolnił serce od negatywnych emocji.

Z drugiej strony powinieneś zrozumieć, że antypatyczność jest całkowicie zdrowym uczuciem, które jest typowe dla prawie wszystkich ludzi. Jeśli ci to nie przeszkadza (na przykład bardzo rzadko pojawia się nieprzyjemny obiekt), nie obwiniaj się o negatywne emocje. Skoncentruj się na miłych chwilach i otocz się tymi ludźmi, których społeczność przynosi ci radość!