Zdolność do cieszenia się i cieszenia życiem jest nieodłączną cechą osoby od urodzenia. Czasami okazuje się, że pradawny mechanizm psyche zaczyna zawodzić, a "kolory życia" zaczynają zanikać. Andonia jest dolegliwością, która rozwija się stopniowo, pozbawiając osobowość uczucia prostych ludzkich radości.

Angedonia - co to jest?

World Directory na ICD-10 charakteryzuje anhedonia jako zaburzenie osobowości nieokreślona geneza i jest wymieniony pod kodem F69. Termin "anhedonia" w tłumaczeniu z greckiego ἀν - - "deny" i ἡδονή "przyjemność." Z tego wynika, że ​​anhedonia jest w psychologii i psychiatrii patologicznym stanem psychiki, w którym radość, przyjemność płynąca z codziennych spraw, hobby i ulubionych zajęć nagle przestaje być odczuwalna przez człowieka.

Objawy anhedonii:

 1. Depresja (anhedonia jest jednym z głównych objawów związanych z przewlekła depresja )
 2. Spadek siły, nawet przy minimalnym stresie fizycznym i psychicznym. Słabość mięśni, letarg. Całkowita redukcja potencjału energetycznego.
 3. Nadmierna senność i apatia.
 4. Zanikanie zainteresowania działaniami, nawet tymi, które poprzednio przyniosły moralną satysfakcję.
 5. Redukcja libido - zarówno u mężczyzn jak i kobiet, aż do całkowitego zaniku.
 6. Osoba przestaje komunikować się z przyjaciółmi, krewnymi, wycofuje się w siebie.
 7. Poczucie radości znika ze wszystkich sfer życia człowieka, wydaje się, jakby "wyłączyło światło".
 8. Pogorszona anhedonia może prowokować używanie alkoholu, narkotyków. Pojawiają się myśli samobójcze.

Antedonia - powody

Ludzka psychika jest bardzo delikatnym mechanizmem i nie zawsze jest łatwa do ustalenia. Psychiatrzy podzielili przyczyny manifestacji choroby na fizjologiczne i psychologiczne:

 1. Centrum przyjemności w mózgu jest zablokowane, "hormony szczęścia" przestają być produkowane w wymaganej ilości: dopamina i serotonina oraz "hormony stresu" zaczynają być produkowane w nadmiarze: adrenalina, noradrenalina.
 2. Choroby mózgu (zaburzenia pourazowe po wypadkach, przeniesione ciężkie choroby wirusowe i zakaźne).
 3. Choroba psychiczna: schizofrenia, lękowe zaburzenie osobowości, choroba afektywna dwubiegunowa . Paranoja i anhedonia również są ze sobą powiązane.

Przyczyny psychologiczne:

 1. Postawa pesymistyczna. Ludzie-pesymiści widzą wszystko w szarym, ponurym świetle, tylko od czasu do czasu się cieszą.
 2. Pracoholizm - wysokie standardy i wymagania w pracy, dążenie do sukcesu i ciągły podbój wysokości prowadzą do tego, że człowiek pracuje prawie 24 godziny na dobę, pozbawiając się pełnego snu i przyjemności życiowych, aw rezultacie radość osiągnięć zniknęła, pojawia się poczucie pustki i straty znaczenie.
 3. Różne wstrząsy nerwowe.
paranoja i anhedonia

Anhedonia społeczna

Anhedonia - niezdolność do czerpania radości z powodu zacisków psycho-emocjonalnych. Cierpiący na chorobę traci zainteresowanie ludźmi, zaczyna naśladować emocje radości, aby nie rozmawiać z innymi, w końcu człowiek przechodzi w izolację społeczną, zrywając wszelkie kontakty. Inna sytuacja występuje z anhedonianem, kiedy przestaje odczuwać radość i miłość w kręgu rodzinnym i wierzy, że to nie jest jego miłość, on jest w porządku. Rodzina upada, a osoba wiąże nowych znajomych, którzy nie przynoszą pożądanego szczęścia.

Seksualna anhedonia

Andonia jest chorobą, która prędzej czy później dotyka wszystkie obszary życia pacjenta. Erotyczny hedonizm jest naturalną cechą osoby, która cieszy się seksualną intymnością. W przypadku anhedonii seksualnej obserwuje się zanik zainteresowania partnera, pieszczoty i seks. Brak atrakcji może być spowodowany przyczynami neurotycznymi związanymi z wysoką edukacją moralną w dzieciństwie.

Muzyczna anhedonia

Ten rodzaj anhedonii jest odkrywany przez hiszpańskich neuronaukowców w badaniu wpływu muzyki na ludzi. W grupie badanych znalazły się osoby, których emocje nie wpłynęły na muzykę jakiegokolwiek gatunku i kierunku. Okazało się, że ci ludzie nie mają reakcji autoimmunologicznej na muzykę: hormony przyjemności nie wyróżniają się, tętno się nie zmienia. Jak poradzić sobie z muzyczną anhedonią? naukowcy odpowiadają, że jest to funkcja, której nie należy traktować, tacy "nie-muzyczni" ludzie są zadowoleni w innych dziedzinach.

Anhedonia - leczenie

Jak leczyć anhedonię - taktyka zależy od zidentyfikowanej przyczyny choroby. Jeśli podstawowa choroba psychiczna (schizofrenia, depresja) lub niewydolność hormonalna jest priorytetowym leczeniem farmakologicznym. Anhdonia, powstała na tle urazu psychicznego, jest leczona długą wizytą terapeutycznych grup terapeuty.

Ogólne zalecenia dotyczące pierwszych oznak anhedonii:

 • pełny sen (nie mniej niż 8 godzin);
 • badanie metod mających na celu relaksację: medytacja, auto-trening;
 • prowadzenie dziennika opisującego celowe pozytywne wrażenia;
 • fitoterapia (zielny herbatka, rumianek, waleriana);
 • wezwać specjalistę z zaostrzeniem stanu.