Dietetycy uważają, że im bardziej kompetentnie wybierana jest dieta dietetyczna bez soli, tym bardziej widoczny będzie efekt. Najlepsza dieta jest uważana za dietę wymyśloną w Japonii. Prawidłowe menu japońskiej diety bez soli, obliczonej na 14 dni, pozwoli zaoszczędzić od 8-10 kg i ułatwi przebieg niektórych chorób przewlekłych.

Zasady diety bezsolnej w Japonii na odchudzanie i jej menu

Podstawową zasadą diety bezsolnej jest całkowity brak soli w żywności. Oznacza to, że z racji na 14 dni wszystkie zakupione gotowe posiłki są wykluczone (z wyjątkiem jednego krakersa żytniego, czasami na śniadanie), ponieważ zawierają sól i, naturalnie, konserwy, kiełbasy. Ponadto dieta bez soli całkowicie usuwa cukier z diety, alkohol , produkty zawierające skrobię, tłuste mięso, smażone i wędzone.

Menu 14-dniowej diety bez soli dla zdrowia i utraty wagi składa się głównie z warzyw i owoców, chudego mięsa i ryb, ale ma kilka odmian. Uproszczona wersja diety dla tych, którzy nie lubią gotować, wygląda tak:

 • w ciągu pierwszych 3 dni można jeść tylko gotowaną pierś z kurczaka - 500 g;
 • drugi trzydniowy okres powinien dotyczyć gotowanych ryb, również 500 g dziennie;
 • podczas trzeciej trzydniowej wycieczki można zjeść owsiankę na wodzie (z dodatkiem niewielkiej ilości mleka w przygotowanym naczyniu), trzeba ugotować owsiankę z 250 gramów zbóż;
 • czwarty okres trzydniowy - warzywa (bez ziemniaków) w dowolnej postaci, 1-2 kg dziennie;
 • w ciągu ostatnich dwóch dni dieta może być spożywana owoce (z wyjątkiem bananów i winogron zawierających cukier) za 1-2 kg.

Na śniadanie w dzisiejszych czasach można pić naturalną kawę ziarnistą z małym krakersiem. W ciągu dnia powinieneś pić czystą wodę.

Wygląda więc na pełne menu japońskiej diety bez soli przez 14 dni (cykl powtarza się dwa razy):

 1. Dzień pierwszy (ósmy). Rano - kawa (płatki śniadaniowe). Dzień - sałatka z kapusty (posmarowana olejem roślinnym), 2 jajka, sok pomidorowy. Wieczór - ryba (gotowana lub pieczona), surówka z kapusty.
 2. Drugi dzień (dziewiąty). Rano to krakers z kawą. Dzień - ryby (dla pary), surówka z kapusty. Wieczór - mięso (gotowane), jogurt (bez dodatków).
 3. Trzeci dzień (dziesiąty). Rano - kawa. Dzień - sałatka z warzyw i selera, 2 jajka, 2 świeże mandarynki. Wieczór - kalafior z wołowiną (duszony).
 4. Dzień czwarty (jedenasty). Rano - kawa. Dzień - sałatka z marchwi (olej roślinny), jajko. Wieczór - owoce dowolne (z wyjątkiem bananów i winogron).
 5. Dzień piąty (dwunasty). Rano - marchewka z sokiem z cytryny. Dzień - ryby (z grilla), sok pomidorowy. Wieczór - sałatka z kapusty, mięso (gotowane).
 6. Dzień szósty (trzynasty). Rano to krakers z kawą. Dzień - mięso z piersi kurczaka z sałatką warzywną. Wieczór - 2 jajka, tarta marchewka.
 7. Siódmy dzień (czternasty). Rano - kawa. Dzień - mięso (gotowane), owoce. Wieczór - którykolwiek z poprzednich, z wyjątkiem kolacji w środę.

Co może zastąpić sól dietą bezsolną?

Dieta bez soli nie jest łatwo tolerowana - ktoś się przyzwyczaja, ktoś - po 1-2 dniach nie jest w stanie kontynuować diety. Aby ułatwić przebieg diety, sól można zastąpić innymi składnikami, które poprawiają smak potraw. Gotowe danie można "solić":

 • wysuszone laminaria;
 • aromatyczne zioła - koper, szafran, rozmaryn, tymianek, bazylia;
 • przyprawy - kurkuma, imbir, pieprz;
 • sok z cytryny;
 • niż zastąpienie soli dietą bezsolną
 • sfermentowane produkty mleczne.

Jakie jest niebezpieczeństwo diety bezsolnej?

Sól jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu, więc nie możesz go porzucić przez długi czas. Przy całkowitej eliminacji soli z diety może wystąpić deficyt niektórych mikro i makroelementów, a także zaburzenie metaboliczne. W niektórych przypadkach, obserwując dietę bez soli, obserwuje się nieprzyjemne skutki uboczne - osłabienie, nudności, spadek ciśnienia, zaburzenia trawienia. W gorące letnie miesiące bardzo niepożądane jest rozpoczęcie diety bez soli - organizm traci wraz z potem dużo soli.