Zespół psychopatii (z greckiej "choroby duszy") przejawia się w bezdusznym, pozbawionym emocji i manipulacyjnym zachowaniu wobec innych. Kim są psychopaci to osoby, które nie wiedzą, jak znaleźć kontakt z innymi ludźmi i chociaż termin ten jest dobrze znany, diagnoza ta nie istnieje w psychologii. Spory dotyczące tej choroby nie ustępują.

Dlaczego stają się psychopatami?

Pierwsze pomysły dotyczące psychopatii sformułował w 1941 r. Amerykański psychiatra Hervey Cleckley. Wcześniej poszczególne objawy opisywano pod innymi nazwami, na przykład szaleństwem jasnym lub moralnym. Jeśli osoba jest pozbawiona emocji, impulsywna - nie oznacza to, że jest chory. Według statystyk, 10% wszystkich ludzi ma cechy psychopatyczne. Tylko 1-2% populacji to pacjenci kliniczni, w szczególności wielu z nich znajduje się w środowisku przestępczym (25%).

Klasyfikacja, objawy i charakterystyka tego zespołu są dyskusyjne. Nadal nie wiadomo, jak stają się psychopaci i co wywołuje rozwój tego zespołu. Anomalia osobowości może być wrodzona lub nabyta - w warunkach negatywnego środowiska zewnętrznego, z uszkodzeniem neuronów mózgowych przez toksyczne produkty. Wady osobowości są nieodwracalne, a psychopatia jest trudna do leczenia, chociaż w dzieciństwie syndrom łatwiej kontrolować i korygować zachowania aspołeczne.

Jak rozpoznać psychopata?

Psychopata nie ma zdolności do odczuwania empatii, ale same objawy nie wskazują na obecność diagnozy klinicznej. Ponieważ cechy psychopatyczne nie wskazują na obecność tego zespołu, jeśli jest ich mniej niż trzy. Czasami zarówno otoczenie, jak i sam pacjent nie wiedzą o diagnozie, a objawy są podejmowane dla cech osobistych. Naukowcy nazywają następujące objawy psychopaty:

 • słaba kontrola behawioralna, drażliwość;
 • powierzchowny urok, kunszt i gadatliwość;
 • potrzeba podekscytowania, uzależnienia od adrenaliny - tacy ludzie nie mogą siedzieć bezczynnie przez długi czas;
 • nieodpowiedzialność przed ich działaniami;
 • brak empatii;
 • wysoka samoocena.
osobowość psychotyczna

Kim są niebezpieczni psychopaci?

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie wszyscy psychopaci są podatni na przemoc, stanowią zagrożenie dla społeczeństwa, w szczególności dla osób z kryminalną przeszłością. Ich działania są destrukcyjne, bardziej w odniesieniu do ludzkiej natury. Pobudliwa osobowość psychopatyczna stawia nadmierne wymagania innym. Tacy ludzie są w konflikcie, łatwo wściekli, a nawet zdolni do morderstwa. Psychopaci są społecznymi drapieżcami, co wyraża się w następujących działaniach:

 • odczuwają ból innych, ale nie odwzajemniają się;
 • są doskonałymi manipulatorami, sprytem i przebiegłością;
 • często tacy ludzie są leniwi, prowadzą pasożytniczy tryb życia, nie pracują i nie chcą pracować.

Psychopata i socjopata - różnica

Niektórzy ludzie błędnie łączą dwie koncepcje - psychopatę i socjopatę. Oba terminy opisują aspołeczne zaburzenie osobowości i mają wspólne cechy. Podobieństwo tych typów jest następujące:

 • tacy ludzie są nieodpowiedzialni i oszukują;
 • grają na emocjach innych ludzi, ale brak im poczucia skruchy i empatii;
 • oba typy ignorują bezpieczeństwo innych;
 • zaniedbują prawa społeczeństwa.

Jak odróżnić psychopatę od socjopaty - w przeciwieństwie do tego drugiego, zupełnie nie ma skrupułów, ale potrafi planować. Bardziej impulsywni socjopaci nie wiedzą, jak długo pozostawać w jednej roli (rodzina, pole zawodowe), są bardziej impulsywni, nie powściągliwi. Niektórzy eksperci twierdzą, że psychopatia jest zaburzeniem wrodzonym, a socjopatia jest nabytą traumą lub doświadczeniem.

histeryczni psychopaci

Rodzaje psychopatów

Osoby z zespołem psychopatycznym można podzielić na kilka typów.

 1. Wybuchowe (pobudliwe) - mają wysoki poziom drażliwości i agresji.
 2. Paranoiczni psychopaci są podejrzliwymi, zazdrosnymi osobowościami, które widzą w każdym niedoszłym życzliwych.
 3. Psychasteniczny - nieśmiały, niepewny siebie, skłonny do samodzielnego kopania i obsesyjne pomysły .
 4. Histeryczni psychopaci kochają uwagę i starają się rozpoznać ich wyłączność. Patologicznie fałszywe, na pozór czarujące.
 5. Schizoid - ograniczony emocjonalnie, despotyczny, ale jednocześnie bezbronny. Są wrogo nastawieni do środowiska społecznego.

Jak zachowywać się z psychopatą?

Rozumiejąc, kim są psychopaci i jakie niebezpieczeństwa mogą stwarzać, musisz wypracować odpowiedni schemat postępowania z tymi ludźmi. Wcześniej czy później pojawi się patologia charakteru. Relacje z psychopatą są zawsze dużym ciężarem, ponieważ ludzie z zaburzeniami osobowości powodują cierpienie, by zamknąć ludzi. Kobiety psychicznie kobiece są mniej powszechne, ale chorobie mogą towarzyszyć takie zaburzenia, jak kleptomanii, alkoholizm, rozwiązłość seksualna itp. Męscy psychopaci są hipokrytami, niemoralni, niezdolni do wzajemnych uczuć. Kochające relacje z nimi traumatyzują kobiety.

Jak komunikować się z psychopatą?

Bez względu na objawy, rodzaj choroby i zachowania, osoby psychopatyczne wymagają specjalnego leczenia. Zachowanie psychopaty jest przewidywalne, jeśli diagnoza zostanie udowodniona. I chociaż nie ma uniwersalnego modelu zachowania, podczas postępowania z osobami chorymi psychicznie należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Zmniejsz swój własny poziom agresji. Unikaj konfliktów.
 2. Zachowaj wewnętrzną siłę.
 3. Aby móc odwrócić uwagę.
 4. W przypadku zagrożenia ze strony pacjenta, nie wchodź w bójkę, ale próbuj uciec i wezwij pomoc.
oznaki psychopaty

Jak uchronić się przed manipulatorem psychopatycznym?

Najlepsza obrona przed psychopatą zrywa z nim. Ale jeśli nie jest to możliwe (na przykład jest to ojciec lub matka wspólnego dziecka lub szefa) i ciągle gra na uczuciach, ważne jest, aby inteligentnie zachowywać się w komunikacji. Psychologia psychopatów jest taka, że ​​muszą oni czuć swoją wagę, niezastąpienie, grać dramat. Najlepszym odbiorem w tym przypadku jest wywołanie utraty zainteresowania. Oznacza to dawanie nudnych reakcji na działanie manipulatora: łatwo jest odpowiedzieć, mówić spokojnie, pokazać się jako przewidywalny rozmówca. Gorzej, skoro psychopata nie może istnieć.

Jak pozbyć się psychopaty?

Ważne jest również zerwanie kontaktów z niestabilnymi osobowościami: zacznij od stopniowej odległości (ogranicz czas komunikacyjny, chowaj się za zatrudnieniem) i stawiaj końcowy punkt w relacji bezosobowej, czyli korzystaj z telefonu lub Internetu. Niektórzy, nie wiedząc, jak rozstać się z psychopatą, zachowują się niepoprawnie i urządzają dramaty. To tylko prowokuje rozmówcę do konfliktu i dalszych prześladowań. Wskazane jest zaangażowanie w separację osób trzecich, które poznają sytuację od wewnątrz i wsparcie w trudnym wyborze.

Jak leczyć psychopata?

Ludzie z psychopatią cechy charakteru komplikują istnienie innych, ale są też niektórzy psychopaci, których nie można usunąć z życia: dzieci, rodziców, krewnych. Powstaje pytanie - jak pomóc psychopacie w budowaniu normalnych relacji z ludźmi? Możliwe metody leczenia i ulgi to:

 • leki (leki zmniejszające depresję, lęki, agresję itp.);
 • psychoterapia, zwłaszcza grupa;
 • pomoc w określeniu ścieżki życia.
psychopata jest nieobecny

Znani psychopaci

Z reguły, pytając o to, kim są psychopaci, od razu przychodzą na myśl sławni bohaterowie książek i filmów: Hannibal Lecter, Iago Szekspira, Annie Wilks i Carrie Stephen King, "American Psycho" Patrick Bateman, "Mechaniczna pomarańcza" Alex. W życiu objawy nie są tak wyraźne. Znani psychopaci: nie tylko stali się maniakami i przestępcami, ale byli naznaczeni niesamowitymi osiągnięciami. Są to na przykład takie osoby, jak:

 1. Abraham Lincoln - Prezydent Melancholic
 2. sławni psychopaci

  Abraham Lincoln

 3. Vincent Van Gogh jest genialnym artystą.
 4. sławni psychopaci

  Vincent van Gogh

 5. Edgar Allan Poe - słynny autor horroru.
 6. psychopata i socjopata

  Edgar Allan Poe

 7. Tennessee Williams jest scenarzystą.
 8. psychologia psychopatów

  Tennessee Williams

 9. Isaac Newton jest wybitnym fizykiem.
 10. zachowanie psychopatyczne

  Isaac Newton

Ci ludzie byli wspaniałymi naukowcami, pisarzami, artystami i politykami. Dziś psychopatia nadal stanowi poważny problem, który nie jest w pełni zrozumiały, ale który można i trzeba rozwiązać. Ludzie z patologią mają wielką szansę stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, jeśli znają ich słabości i wiedzą, jak kierować negatywną energię we właściwym kierunku.