Z pewnością słyszeliście o drodze do osiągnięcia pewnych pragnień - myśli, skierowane do pojedynczego łóżka planowanego snu. I, być może, zapamiętaj inne stwierdzenie: pragnienia są spełniane, kiedy mentalnie je uwolnisz. Jeśli pomysł, który przychodzi Ci na myśl, zaczyna przewijać się w twojej głowie bez zatrzymywania się, blokowania innych myśli, wtedy ryzykujesz obsesją. Obsesje rzadko przekształcają się w pragnienia.

Obsesje są różnego rodzaju: ktoś chce się ożenić, ktoś ma obsesję na punkcie utraty wagi, a niektórzy ludzie nie mają pomysłu na życie z niewielkim rozmiarem piersi / wynagrodzenia / garderoby ...

Współczesne społeczeństwo można bezpiecznie nazwać społeczeństwem z syndromem obsesji, ponieważ reklama i telewizja na co dzień narzucają nam pewne standardy, demonstrując idealnych ludzi i idealne warunki życia. Jeśli obraz dotyka nas żywiołowo, zaczynamy dążyć do zbliżenia się do ideału, który widzieliśmy, ponieważ sądząc po reklamie, nie wystarcza nam na szczęśliwe życie. Problemem takich myśli nie jest to, że zachęcają nas do bycia lepszymi. Kiedy dana osoba ma obsesję na punkcie obsesji, jego stan jest bliski nerwicy, tak jakby ta sama płyta ciągle bawiła się w jego głowie. Nie trzeba dodawać, że wynikiem takiego ataku jest stres i moralne wyczerpanie. Czasami wynik obsesji może stać się poważną chorobą, a nawet samobójstwem ...

Jak pozbyć się obsesji?

Gdy tylko ktoś decyduje się na samodzielne radzenie sobie z obsesyjnymi pomysłami, automatycznie decyduje się zająć czymś innym. Jednym z najczęstszych problemów jest to, że wielu próbuje się rozpraszać nie w najlepszy sposób: alkohol, rozwiązły seks, ekstremalne hobby, a nawet narkotyki. Nie trzeba dodawać, że pustka, która pojawia się po takim "leczeniu", jest najlepszą areną dla obsesyjnych idei.

Jeśli chcesz spróbować zająć się czymś innym, zwróć uwagę na te obszary, które wprowadzają w nasze życie poczucie pełni i satysfakcji. Może to być aktywność społeczna, kreatywna autoreklama lub pogłębienie nauki. Wszystko, co przynosi nową wiedzę i poprawia poczucie własnej wartości.

Ale niestety nie jest łatwo poradzić sobie z obsesją, a wtedy będziesz potrzebował leczenia. Zwłaszcza, gdy podobny problem powstał w wyniku urazu mózgu lub ciężkiego szoku życiowego.

Przede wszystkim trzeba znaleźć kompetentnego psychologa, który ujawni prawdziwy korzeń obsesji i pomoże rozwinąć nowe, pozytywne postawy. Taki ekspert dokładnie przeanalizuje u ciebie nerwicę, która powstała w wyniku obsesji, jeśli to konieczne, uciekając się do metody hipnozy. Czasami leczenie może trwać zaledwie 1 godzinę, ale czasami rozciąga się na kilkanaście sesji. Ponadto, psycholog może nauczyć cię specjalnych technik, które pomagają oczyścić umysł z obsesyjnych myśli i pomysłów. Procedury fizykoterapii nie będą zbyteczne (wizyta w basenie, terapia ruchowa, electrosleep, elektroforeza itp.).

zespół obsesji

Unikaj lekarzy, którzy rozpoczynają pracę z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi przy rozładowaniu środków uspokajających lub substancji psychotropowych (antydepresyjnych). Takie środki tylko tłumią chorobę, ale nie mogą całkowicie wyleczyć pacjenta. Powinny być przyjmowane tylko w połączeniu, jako dodatek do leczenia opisanego powyżej.

Bardzo ważne jest, aby rozpoznać problem na czas, spojrzeć w swój strach w oczy i zrobić miejsce w głowie na zdrowe pragnienia, cele i aspiracje. Brak obsesyjnych lęków i pomysłów pomoże ci poczuć się wolną i pełnoprawną osobą.