Podrażnienie i drażliwość to psychiczna reakcja, która pojawia się, gdy osoba doświadcza traumatycznych przeżyć. Uczucie irytacji zwykle odwiedza osobę w momencie awarii, problemów, przeszkód i frustracji. Każda osoba prędzej czy później staje twarzą w twarz z tymi uczuciami, a niektórzy doświadczają ich łatwiej, a jeszcze trudniej. Co oznacza rozdrażnienie? To uczucie wiąże się z emocjami frustracji, irytacji i niepokoju.

Podrażnienie: wartość

Psychologowie uważają frustrację z dwóch punktów widzenia. Opierając się na pierwszym, jest to patologiczna reakcja lub osobliwość ludzkiej psychiki. Z drugiej strony jest to tylko odpowiedź na bodziec zewnętrzny.

Oznacza to, że jeśli zagłębimy się w pierwszy punkt widzenia, rozdrażnienie lub drażliwość nie będą się zgadzać z zewnętrznym czynnikiem drażniącym pod względem ilości lub jakości. Taką reakcję można uznać za patologię, czyli psychozę. Obecnie często występują pewne rodzaje podrażnień i drażliwości, a zdaniem naukowców w większości z nich występuje wyraźny rodzaj reakcji psychogennej.

Denerwowanie jest w istocie emocją, co oznacza, że ​​podobnie jak wszystkie inne emocje, zależy od okoliczności i nie może powstać sama, ale wymaga pewnych warunków wstępnych. Tak silne doświadczenie emocjonalne wymaga zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników poprzedzających jego wystąpienie. Co więcej, nie musi to wpływać na niektóre zasady: rozdrażnienie i drażliwość mogą być spowodowane nawet powtarzającym się działaniem innej osoby (uderzanie palcami itp.). W tym samym czasie, nawet jeśli grupa ludzi denerwuje to samo, chodzi tylko o zbieg ich wewnętrznych osobistych postaw, ale nie o istnienie pewnego bodźca działającego na wszystkich.

Charakterystyczne jest także to, że irytacja powstaje w procesie łączenia śladów ekspozycji patopsychicznej i komunikacji z kolejnym bodźcem. Jest to ważna część procesu neuropsychicznego, niezależnie od stopnia jego złożoności. Ta właściwość związana jest z taką właściwością rozdrażnienia i irytacji, jak zdolność do akumulowania - gdy jeden po drugim kilka powiązanych lub niepowiązanych czynników wpływa na daną osobę przez pewien czas. Często wcześniejsze doświadczenia opierają się na ostatnim, później, a wyraz irytacji z tego staje się duży i przytłaczający.

Przyczyny rozgorączkowania i drażliwości

Jest to interesujące, ale nawet najdrożsi i bliscy ludzie często powodują rozdrażnienie i irytację, a czasami to uczucie jest tak silne, że wydaje się, że denerwuje wszystko wokół, cały świat. Czasami irytacja jest spowodowana przez własny błąd lub porażkę w niektórych przedsiębiorstwach Wiele osób postrzega irytację jako rzeczywistość, która przeszkadza w życiu, ale z którą nic nie można zrobić, inni są zaangażowani w samoleczenie, inni zwracają się do psychologa. W rzeczywistości tylko psychoterapeuta, który jest w stanie udzielić prawdziwej pomocy, może poradzić sobie z korzeniami tego uczucia.

Przyczynami odczuwania podrażnienia lub irytacji mogą być:

  • naruszenie biologicznej uczucie rozdrażnienia procesy mózgowe
  • sytuacje stresowe (szczególnie długie),
  • rozwój różnych nerwic,
  • zmęczenie (astenia) OUN
  • depresja,
  • choroba nieżytu, osłabienie.

Prawidłowe rozpoznanie reakcji jest ważne, aby móc je przezwyciężyć, a tylko specjalista może w tym pomóc.

Zauważono, że uczucie drażliwości i irytacji jest takie samo dla wszystkich ludzi, niezależnie od religii, dobrego samopoczucia, charakteru, miejsca zamieszkania, statusu społecznego, kultury, wykształcenia i płci.