W wielu publikacjach internetowych, mediach drukowanych, a także w programach telewizyjnych poświęconych odpowiedniemu żywieniu i zdrowy styl życia często spełniamy zalecenia dotyczące wykorzystania kiełków pszenicy. Czy kiełki pszenicy są użyteczne, czy mogą być szkodliwe? Spróbujmy to rozgryźć.

Na początek wyjaśnijmy sobie, co dokładnie dietetycy i lekarze rozumieją przez kiełki pszenicy. Kiełki pszenicy - to młode pędy, powstałe podczas kiełkowania ziaren. Są niezwykle bogate w składniki odżywcze i stanowią podstawę do przygotowania zdrowej i dietetycznej żywności.

Jak przydatne są kiełki pszenicy?

Zarazki pszenicy są również nazywane zarodkami. Zarodki każdego organizmu są unikalnymi formacjami, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne elementy dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Te małe kiełki zawierają fenomenalną ilość składników odżywczych, zwłaszcza białka. Białko, jeden z materiałów budulcowych komórek, dlatego jest szczególnie przydatne dla osób zajmujących się pracą fizyczną, kobiet w ciąży i osób poddawanych rehabilitacji po poważnych chorobach. Duże znaczenie ma również fakt, że zawartość witamin w kiełkach pszenicy jest bardzo wysoka. Witaminy A i E, które są częścią zarodka, znacząco wpływają na regeneracyjne właściwości skóry.

Cynk jest kolejnym ważnym i użytecznym składnikiem kiełków pszenicy. Jedną z mało znanych, ale dalekich od ostatniej użytecznej właściwości cynku jest jego bezpośredni udział w zapłodnieniu jaja plemnikami. Bierze także udział w wyżej wspomnianej zdolności skóry do regeneracji (przywracania).

Nie wspominając o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych, mówiących o zaletach kiełków pszenicy. Nasz organizm nie syntetyzuje tych związków. dobre kiełki pszenicy Dlatego też niezwykle ważne jest uzyskanie ich wymaganej ilości z pożywienia, ponieważ, biorąc udział w procesach metabolicznych, zapewniają wzrost. Kwasy te zapobiegają rozwojowi miażdżycy tętnic poprzez zmniejszenie poziomu cholesterol we krwi.

W uczciwości należy wymienić wraz z korzystnymi i szkodliwymi wpływami na ciało kiełków pszenicy. Wynika to z zawartości lektyny. Białko to działa toksycznie na układ hormonalny człowieka, a także podrażnia błony śluzowe przewodu pokarmowego.

Zużycie niewielkiej ilości kiełków pszenicy niewątpliwie przyniesie korzyści. Najważniejsze, aby pamiętać, że wszystko jest dobrze, że z umiarem.