Ozdoby bez kamieni są nudne i monotonne. Wszystko, co może zrobić jubiler w tym przypadku, to grawerowanie, wycięcia, kombinacja metali i innych elementów. Ale za pomocą kamieni biżuteria jest całkowicie przekształcona. Duży klejnot staje się "sercem" produktu i przyciąga wszystkie oczy, a rozproszenie małych kamyków promieniuje wyjątkowym blaskiem i daje luksus.

Kamienie, z których można zrobić biżuterię

Próby dokonania rzetelnej klasyfikacji klejów z kamieni zostały dokonane od czasów starożytnych, ale największe badania zorganizował akademik A. E. Fersman na początku XX wieku. Ta klasyfikacja jest stosowana przez gemologów do dziś. Akademik podzielił kamienie na grupy w zależności od rzadkości położenia, wartości i indywidualnych właściwości każdego z nich. Zgodnie z tą teorią, istnieją trzy rodzaje kamieni na biżuterię:

  1. Klejnoty lub klejnoty pierwszego zamówienia. Należą do nich: diamenty, szafiry, rubiny, szmaragdy, aleksandryt, chrysoberyl. Przywieziono tu również perły, nazywając je kamieniem szlachetnym o pochodzeniu mineralnym. Szczególnie cenne są przezroczyste, czyste kamienie o równej, gęstej barwie. Zmętnienie, pękanie i nierównomierne zabarwienie znacznie zmniejszają koszt klejnotu.
  2. Kamienie półszlachetne drugiego rzędu. Ich cena jest znacznie niższa niż koszt klejnotów, ale są one również wykorzystywane do biżuterii. Obejmuje to beryl, topaz, fenakit, różowy turmalin, ametyst, cyrkon, opal. Dzięki wyjątkowej przejrzystości i pięknemu kolorowi, są one czasami oceniane jako kamienie pierwszego rzędu.
  3. Ozdobne kamienie. Tylko rzadkie okazy mają wysoki koszt. Wszystkie inne są bardzo tanie i niedrogie. Kamienie te są wykorzystywane do niedrogiej biżuterii i mają następujące nazwy: turkusowy, turmalin, kryształ górski, kwarc, karneol, bursztyn, jadeit i inne.

Tego rodzaju kamienie naturalne do biżuterii zostały wykorzystane w sztuce. Niektórzy artyści używają szczątków i małych okruchów kamieni do ozdabiania zdjęć, a uzdrowicieli ludu przypisuje się noszenie kamieni na różne choroby.

Biżuteria z kolorowymi kamieniami

Zdecydowaliśmy, które kamienie są używane do biżuterii, a teraz możemy podać kolejną klasyfikację, która jest oparta na kolorze minerału. Jest to kolor, który zwraca uwagę na produkt i podkreśla jego oryginalność i indywidualność. Chociaż ta klasyfikacja nie jest oficjalna, ale daje pełny przegląd kolorowych kamieni.

  1. Niebieskie kamienie. Ten kolor wygląda szlachetnie i majestatycznie. Najcenniejszy niebieski kamień w biżuterii nosi nazwę szafiru. Ponadto akwamaryny, turmaliny i topazy mają niebieskawy odcień.
  2. Czarne kamienie w biżuterii. Nazwa czarnego kamienia w biżuterii może być większa niż jeden: agat, jet, sheol, krovavik. Czarne diamenty, granaty i czarne korale są uważane za rzadsze i droższe. Ciemny kolor w biżuterii wygląda tajemniczo i fascynująco. Czarne kamienie wyglądają stylowo w połączeniu ze srebrem i białym złotem.
  3. Czerwone kamienie w ornamentach. Nie można znaleźć nasyconych jasnoczerwonych kamieni, są ciemno czerwonobrązowe kolory. Takie odcienie mają granaty, hiacynty, rubiny i turmaliny.
  4. Dekoracje z zielonymi kamieniami. W przypadku takich produktów stosuje się następujące kamienie: euklazę, akwamarynę, topaz, amazonit, szmaragd. Produkty z zielonymi kamieniami wyglądają szczególnie szlachetnie.

Są to główne kolory biżuterii, które często znajdują się w salonach i produktach marki biżuterii . Rzadko w biżuterii można znaleźć różowe kamienie, żółty, biały lub fioletowy.

Jakie kamienie czynią dekoracje 1Jakie kamienie robią ozdoby 2 zJakie kamienie robią ozdoby 3 z
Jakie kamienie robią klejnoty 4Z jakich kamieni robią ozdoby 5Jakie kamienie robią dekoracje od 6
Jakie kamienie robią klejnoty 7Jakie kamienie robią dekoracje od 8Jakie kamienie czynią dekoracje 9