Wysoki poziom cholesterolu we krwi - prawdziwa plaga naszych czasów. Ze względu na wzrost poziomu cholesterolu wzrasta ryzyko chorób układu krążenia, które są jedną z głównych przyczyn zgonu. Źródłem złego cholesterolu są tłuszcze nasycone, które występują w wielu produktach zwierzęcych. Dlatego lekarze zalecają włączenie dieta więcej produktów, które są źródłem przydatnych nienasyconych tłuszczów.

Jaka jest różnica między tłuszczami nienasyconymi a tłuszczami nasyconymi?

Zrozumienie różnicy między tłuszczami nasyconymi i nienasyconymi pomaga w badaniu ich właściwości chemicznych. Tłuszcze nasycone charakteryzują się pojedynczym wiązaniem węglowym, dzięki czemu łatwo łączą się w związki sferyczne, tworzą płytki cholesterolowe i osadzają się w magazynach tłuszczu. Tłuszcze nienasycone mają podwójne wiązanie węglowe, dzięki czemu pozostają aktywne, przenikają do błon komórkowych i nie tworzą stałych związków we krwi.

Nie oznacza to jednak, że tłuszcze nasycone, które znajdują się w mięsie, jajach, czekoladzie, kremach, olejach palmowych i kokosowych, powinny być całkowicie wyłączone z diety. Tłuszcze nasycone są niezbędne do lepszego wchłaniania niektórych witamin i pierwiastków śladowych, prawidłowego funkcjonowania ludzkiego układu rozrodczego, produkcji hormonów i budowy błon komórkowych. Ponadto tłuszcze nasycone są wyjątkowym źródłem energii i są szczególnie potrzebne w zimnych porach roku. Dzienna dawka nasyconego tłuszczu - 15-20 g.

Jeśli chodzi o otyłość, można ją uzyskać przy nadmiernym spożyciu dowolnego tłuszczu, szczególnie w połączeniu z lekkostrawnymi węglowodanami.

Które produkty spożywcze zawierają tłuszcze nienasycone?

Tłuszcze nienasycone zawierają jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Oba te typy są przydatne do obniżenia poziomu złego cholesterolu spowodowanego nadmiarem tłuszczów nasyconych w diecie. Produkty zawierające nienasycone tłuszcze zazwyczaj zawierają oba typy kwasów tłuszczowych.

Oliwa z oliwek uważana jest za szczególnie cenne źródło nienasyconych tłuszczów. Ze względu na dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, oliwa z oliwek pomaga oczyścić naczynia krwionośne i zmniejszyć ciśnienie, służy zapobieganiu raka i cukrzycy typu II, poprawia funkcje mózgu, stan skóry i włosów. Warto jednak pamiętać, że oliwa z oliwek, jak każdy inny olej roślinny, jest nadal czystym tłuszczem, którego kaloryczność jest bardzo wysoka. Dlatego powinien być spożywany w małych porcjach - nie więcej niż łyżka, w której przy okazji będzie około 120 kilokalorii!

Wiele nienasyconych tłuszczów, zwłaszcza omega-3 (wielonienasycone kwasy tłuszczowe), zawiera ryby morskie (są one również obecne w rybach rzecznych, ale w mniejszych ilościach). Ze względu na nienasycone tłuszcze ryby morskie są bardzo przydatne dla układu nerwowego, stawów i naczyń krwionośnych oraz mają wysoką zawartość witamin a minerały czynią ten produkt bardzo wartościowym dla ludzi.

Bogatym źródłem nienasyconych tłuszczów są oleje roślinne (siemię lniane, kukurydza, soja, słonecznik), owoce morza (krewetki, małże, ostrygi, kalmary), orzechy (orzechy włoskie, migdały, orzechy laskowe, orzechy nerkowca), Źródła nienasyconego tłuszczu nasiona (sezam, soja, len, słonecznik), awokado, oliwki.

Szkodę tłuszczów nienasyconych

Najbardziej szkodliwymi tłuszczami, które powinny być wyłączone z diety, są tłuszcze trans. I, co dziwne, tłuszcze trans są wytwarzane na bazie przydatnych nienasyconych tłuszczów. Ze względu na proces uwodornienia, oleje roślinne stają się twarde, tj. tracą przepuszczalność i nabywają zdolność do łatwego tworzenia skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Tłuszcze trans zakłócają metabolizm wewnątrzkomórkowy, prowokują gromadzenie się toksyn, zwiększają ryzyko cukrzycy, osłabiają układ odpornościowy i powodują wiele innych problemów zdrowotnych. Zawiera tłuszcze trans w majonezie, margarynie, keczupie, niektórych słodyczy.