W kolumbijskim departamencie Boyaca na wysokości 2820 m npm znajduje się małe miasteczko Tunja. W ciągu swojej historii wielokrotnie pojawiał się w centrum ważnych wydarzeń politycznych i wojskowych. Teraz Tunja to spokojne i przytulne miasto, które przyciąga swoją historyczną architekturą, malowniczą okolicą i spokojną atmosferą.

Położenie geograficzne Tunja

Do tej pory obszar stolicy departamentu Boyaka i jego okolic wynosi 121400 metrów kwadratowych. km, z czego 87% znajduje się na obszarach wiejskich, a 13% w samym mieście. Terytorium Tunja znajduje się w dolinie Alto Chikamoha po wschodniej stronie andyjskiej Cordillera. Różnica wysokości wynosi 2400-3250 m, co sprawia, że ​​miasto jest najwyższą stolicą kolumbijskich departamentów. Ponadto Tunja jest jednym z 15 najwyższych miast na świecie. Od 2017 roku mieszka tutaj 19 496 osób.

Głównym źródłem wody jest Tama Teatinos, która dostarcza wodę do miasta i na okolicę. Poza tym przez miasto przepływają Jordania, La Vega i La Cascade. Theatinos jest uważana za najczystszą rzekę Tunhi, która w górnym biegu jest otoczona gęstymi dziewiczymi lasami.

Окрестности Тунхи

Klimatyczny Tunchi

Miasto znajduje się w strefie intertropikalnej, na którą duży wpływ ma położenie gór i prądy oceaniczne. Zgodnie z klasyfikacją Köppena, klimat Tunji jest określany jako alpejski. Dlatego są małe różnice między temperaturami dziennymi i nocnymi.

Obecność dwóch suchych i dwóch deszczowych sezonów jest również charakterystyczna dla tej części Kolumbii. Najwięcej opadów przypada na okres od października do listopada oraz od kwietnia do lipca, a najmniej od lipca do września i od grudnia do marca. Średnia temperatura powietrza w Tunja wynosi + 12,7 ° C. Tutaj często można znaleźć pieszych ubranych w puchowe kurtki i czapki.

Улица Тунхи

Atrakcje i rozrywka w Tunja

To miasto nie jest na darmo zwane studnią czasów kolonialnych. Przechodząc ulicami można podziwiać piękno budynków, które powstały w pierwszych latach podboju kraju przez Europejczyków. W Tunja jak w żadnym innym mieście Kolumbia nadal zachował hiszpańskiego ducha. Jest łatwy do odczytania w takich atrakcjach jak:

 • Katedra w Santiago de Tunja;
 • Центральная площадь Тунхи с Кафдеральным собором и памятником Симона Боливара
 • Simon Bolivar square;
 • El Puente de Boyaca, w którym mieści się Muzeum Sztuki;
 • dom kapitana Martina de Rojasa;
 • dom kapitana Gómeza de Cifuntesa;
 • Kościół Santa Domingo;
 • pierwszy w regionie klasztor Santa Domingo, zbudowany w stylu barokowym;
 • klasztor sióstr karmelitanek z Santa Clara la Real;
 • dom założyciela Gonzalo Suáreza Rendona;
 • dom-muzeum Juana de Castellanos;
 • Dom Kultury Gustavo Rojas Pinilla.
Церковь Сан-Франциско, Тунха

Poza tym wycieczki według historii zabytki , w Tunja, można odwiedzić międzynarodowy festiwal kultury Boyaca (sierpień-wrzesień), festiwal sztuki (czerwiec), obchody Wielkiego Tygodnia i festiwalu sztuki Aguinaldo Boyacense (grudzień).

Городской праздник на площади Боливара, Тунха

Hotele w Tunja

Turyści przybywający do tego miasta będą mieli duży wybór opcji zakwaterowania i stosunkowo niski koszt mieszkania. Noc w najdroższym hotel Koszt tuningu wynosi maksymalnie 81 USD, a w samym budżecie - prawie połowę ceny, czyli 46 USD. Poniżej znajduje się lista hoteli, opracowana w miarę zmniejszania się kosztów życia w nich:

 • Hunza;
 • Boyaca Plaza;
 • Plaza Muisca;
 • La Antigua;
 • Ducado Andaluz.

Prawie każdy hotel w Tunhi ma bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu i parking. Ponadto goście otrzymują standardowy zestaw usług, w tym telewizję satelitarną.

Отель Hunza, Тунха

Restauracje w Tunja

To malownicze kolumbijskie miasto jest atrakcyjne dla turystów dzięki obfitości przytulnych lokali, w których można zjeść smacznie i niedrogo. Przyjeżdżając tutaj powinieneś koniecznie odwiedzić następujące kawiarnie i puby:

 • Merlot Wine Pub;
 • Macedonia Restaurante;
 • Madame Lili;
 • Perros i Burguesas;
 • Lacasa Restaurante Cafe.

Menu restauracji Tunja oferuje dania południowoamerykańskie, kolumbijskie i europejskie, a także fast food i owoce morza.

Паб Merlot Wine, Тунха

Zakupy w Tunja

Gama produktów na półkach i w sklepach miasta zachwyci fashionistki i fashionistki, smakoszy i miłośników niestandardowych pamiątek. Tunja słynie ze świeżych śliwek i brzoskwiń, ale lokalny likier kawowo-jajeczny cieszy się największą popularnością wśród turystów. Ten cudowny napój jest butelkowany, na który nakłada się małe poncza.

Możesz kupić te i inne oryginalne produkty w centrum handlowym Unicentro, które ma sklepy Jumbo, sklepy z pamiątkami, butiki, a nawet kino. Świeże produkty i lokalni rzemieślnicy można znaleźć na tradycyjnych targach w Tunja, takich jak Plaza de Mercado del Sur i Plaza de Mercado del Norte.

Рынок Плаза-де-Меркадо-дель-Норте, Тунха

Transport w Tunja

W historycznym centrum miasta znajduje się terminal transportowy obsługujący loty pasażerskie i towarowe. Stąd ekspresowe autobusy odjeżdżają do stolicy, głównych obszarów metropolitalnych i miast położonych w regionie Andów. Ze względu na wzrost ruchu pasażerskiego w 2018 r. Planuje się rozbudowę i przebudowę terminalu.

W pobliżu lotniska Tunja znajduje się lotnisko o nazwie Gustavo Rojas Pinilla, które jest obecnie zamknięte z powodu niewystarczającej długości pasa startowego. Przez miasto przejeżdża również linia kolejowa, która jest wykorzystywana przede wszystkim przez pociągi towarowe, a przez samą Tunche można podróżować rowerem lub taksówką, która działa przez całą dobę.

Автобусный терминал Тунхи

Jak dostać się do Tunja?

Miasto położone jest w północno-zachodniej części kraju, 122 km od Bogota i 252 km od Medellin . Ze stolicy do Tunchy można dojechać w ciągu 2 godzin. Aby to zrobić, przejdź w kierunku północno-wschodnim na drodze Bogota-Tunja. Barbosa-Puerto Berrio i Autopista Medellin-Bogota są połączone z miastem Medellín przez miasto. Mają płatne strony, roboty drogowe są często wykonywane, więc cała podróż może zająć 9-10 godzin.