W części zachodniej Kolumbia Miasto Cali (Cali lub Santiago de Cali) znajduje się, co zajmuje 3 miejsce (po Medellin i Bogota ) w kraju pod względem liczby ludności. Należy do departamentu Valle del Cauca i jest uważany za rozwinięty.

Informacje ogólne

Miasto zajmuje powierzchnię 619 metrów kwadratowych. km i znajduje się na wysokości 1018 m nad poziomem morza. 2.401 milionów ludzi żyje w Cali, większość z nich mówi po hiszpańsku. Istnieje kilka wersji tego, dlaczego miejsce ma tę nazwę:

 • na cześć Apostoła Santiago (Jakuba), ponieważ w jego czasach założono miasto;
 • ze względu na plemię Paesa, z ich języka Kali jest tłumaczone jako "dzianie bez igieł";
 • od Indo-Ianakonas z Keczua, który przyniósł de Belalkasar;
 • od rzeki o tej samej nazwie, która przepływa przez miasto.

Zanim Hiszpanie przybyli na te ziemie, około 30 tysięcy Indian mieszkało w dolinie Kali. Kolonizatorzy zmuszali ich do płacenia podatków lub świadczenia usługi, która polegała na przewożeniu ładunków na stromych zboczach górskich. Wielu aborygenów nie mogło znieść takiej pracy i zmarło.

Miasto zostało założone 25 lipca 1536 r. Przez hiszpańskiego podróżnika o imieniu Sebastian de Belalkasar. Pierwotnie była to mała osada otoczona plantacjami kawy i trzciny cukrowej. Rolnictwo rozwijało się z powodzeniem, więc po chwili Cali stało się ważnym centrum przemysłowym Kolumbii.

Dziś jest tu wiele parków, powstają nowoczesne centra handlowe, modne hotele, a nawet drapacze chmur. Z platform obserwacyjnych wież można robić panoramiczne zdjęcia Kali, szczególnie piękne zdjęcia są uzyskiwane w nocy. Obecnie lokalni mieszkańcy zajmują się uprawą i produkcją kawy, a także aktywnie rozwijają branżę turystyczną.

Ночной город

Pogoda

Miasto Cali jest reprezentowane przez równikową strefę klimatyczną, która charakteryzuje się nieznacznymi opadami w ciągu roku. Średnia szybkość wynosi 1173 mm, a temperatura powietrza +24 ° C.

Lipiec jest najsuchszym miesiącem (44 mm), a najczęściej pada w październiku (167 mm). Najgorętsze warunki pogodowe w mieście Kali obserwuje się w marcu, słup rtęci w tym czasie utrzymuje się w temperaturze + 25 ° C. W listopadzie temperatura powietrza spada do +23 ° C.

Co robić?

Wielu turystów przyjeżdża do Cali na wielki festiwal muzyczny poświęcony Petronio Alvarezowi. Ogólnie mieszkańcy bardzo lubią salsę. W mieście powstają nawet specjalne sale - "Salsoteca". Znajdują się one wzdłuż północnego wybrzeża rzeki Huanchito.

Kali ma bogatą historię, są tu zabytki architektury i muzea archeologiczne. Samo miasto jest otoczone przez posiadłości "cukrowych baronów" i malowniczą przyrodę przyciągającą turystów z całego świata. W wiosce warto odwiedzić takie atrakcje jak:

 1. Zoo (Zoologico de Cali) - tutaj możesz się dobrze bawić i poznać lokalną florę i faunę.
 2. Зоопарк
 3. Cristo Rey to rzeźba znajdująca się na szczycie góry. Stąd fascynujący widok. Najwygodniej taksówką.
 4. Кристо Рей
 5. Muzeum Aero Fenix (Museo Aereo Fenix) to prywatna instytucja, w której można zapoznać się ze starym transportem.
 6. Музей Аэро Феникс
 7. Iglesia La Ermita (Iglesia La Ermita) - religijne centrum miasta, które jest arcydziełem architektury. Kościół jest przedstawiony na wielu pamiątkach po mieście.
 8. Иглесиа Ла Эрмита
 9. Andoki (Andoke) to obszar ochrony, w którym turyści mogą zobaczyć lokalne ptaki i owady, a także zapoznać się z endemicznymi roślinami.
 10. Андоки
 11. Gato de Teyada (Gato de Tejada) jest kulturalnym symbolem miasta Cali, które jest zbiorem różnych rzeźb wykonanych w postaci kotów.
 12. Гато де Тейяда
 13. Muzeum Cane Sugar (Museo de la Cana de Azucar) - tutaj możesz poznać historyczną przeszłość miasta. Zobaczysz, jak dawniej był wydobywany cukier i zapoznał się z nowoczesnymi technologiami.
 14. Музей тростникового сахара
 15. Muzeum Sztuki (Museo de Arte Colonial i Religioso La Merced) znajduje się na terenie kościoła La Merced. Tutaj przechowywane są zabytkowe biżuterie, obrazy i rzeźby, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Sam budynek został zbudowany w stylu kolonialnym.
 16. Музей искусств
 17. Rzeka Panze ( rzeka Pance) - tutaj możesz przyjść na rekreację na świeżym powietrzu. Teren jest wyposażony w miejsca na piknik i grill.
 18. Река Панце
 19. Parque del Perro to mały zadbany teren z altankami i rzeźbami.
Парк дель Перро

Gdzie się zatrzymać?

Miasto Cali ma ponad 350 hoteli, które zadowolą nawet najbardziej wymagających gości. Możesz wybrać pokój w pięciogwiazdkowej hotel lub łóżko w hostelu, a także wynająć mieszkanie lub dom dla rekreacja . Najpopularniejsze miejsca to:

 1. Four Points Sheraton Cali oferuje transfer, punkt informacji turystycznej, apartamenty dla nowożeńców i 2 restauracje.
 2. Hotel MS Chipichape Superior - w hotelu goście będą mogli korzystać z jacuzzi, przechowalni bagażu, prywatnego parkingu i internetu.
 3. Ofihotel Versalles - hotel oferuje udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Personel mówi po hiszpańsku i angielsku.
Гостиница

Gdzie zjeść?

Cali ma dużą liczbę placówek gastronomicznych, które serwują dania zarówno tradycyjne, jak i międzynarodowe. Najbardziej znane restauracje w mieście to:

 • Platillos Voladores - tutaj serwuje dania kuchni latynoamerykańskiej i owoce morza;
 • Mascabado Cocina Artesanal y Casa de Té - tu przychodzą zwolennicy właściwego odżywiania;
 • Rynek Cali - instytucja przygotowuje dania amerykańskie i włoskie.
Ресторан

Zakupy

Istnieje wiele centrów handlowych w Cali (Centro Comercial Jardin Plaza i Centro Comercial UNICENTRO), które mają markowe sklepy, place zabaw i małe kawiarnie. Tutaj możesz się dobrze bawić i kupić niezbędne towary.

Jeśli chcesz zanurzyć się w lokalnym smaku, odwiedź rynek Galería Alameda. Na rynku sprzedają świeże produkty, a także dania narodowe. Na pamiątki jest iść do sklepu El Palomar Kolumbia lub Taller Tejada.

Рынок

Transport

Poruszanie się po mieście jest najwygodniejsze taksówką. Przed wejściem do samochodu sprawdź, czy miernik jest włączony. Jeśli wybierzesz publiczny transport , a następnie skorzystaj z autobusu firmy Masivo Integrado de Occidente (MIO). Opłata wynosi 0,5 USD.

Такси

W Cali znajduje się międzynarodowe lotnisko, dzięki czemu można tu dotrzeć samolotem. Ze stolicy można latać w ciągu 1 godziny lub jeździć w ciągu 12 godzin na drodze Variante Ibagué - Armenia.

Аэропорт