Każde państwo krasnoludów ma swoją unikalną historię, która pozostawia niezatarte piętno na kulturze i tradycjach kraju, oraz Andora w tej sprawie nie jest wyjątkiem. Przez ponad tysiąc lat księstwo było w stanie zachować nie tylko swoje terytorium i niezależność, ale także pewną tożsamość o ciekawych tradycjach i zwyczajach.

Długi i hołd

Pierwsza rzecz, która przyciąga wzrok Andora - jego niezwykła forma rządu: księstwo parlamentarne. Wiele stuleci temu, unikając rywalizacji i ryzyka utraty ziemi, podpisano porozumienie andoryjskie, zgodnie z którym władca Francji i hiszpański biskup byli współmieszkańcami. Z jednej strony, całe bezpieczeństwo Andory spadło na barki silnych sąsiadów, z drugiej strony, Andora tradycyjnie składa hołd współwładcom każdego roku: prezydentowi francuskiemu 960 franków, a hiszpański biskup, oprócz 460 pesetów, ma również cały zapas żywności: 12 kawałków sera, kuropatwy i kapłony, a także 6 szynek. W 1993 r. Płatności suchą racją zostały nieco zniesione, ale fakt średniowiecznego hołdu pozostał. Gdzie jeszcze znajdziesz to w naszym stuleciu?

Nawiasem mówiąc, wszystkie długi i hołd w Andorze były przenoszone w workach płóciennych na tysiąc lat - także stara tradycja. Co ciekawe, w księstwie jest specjalny dzień, przed którym należy zapłacić wszelkie osobiste długi (podatki i opłaty). W ostatnim dniu wypłaty, herold przechodzi przez miasto (społeczność) i głośno głosi "księgi rachunkowe są zaklęte!" Oznacza to, że zaległa kwota nie zostanie zaakceptowana bez imponującej grzywny, która jest naliczana codziennie.

Niezwykłe tradycje w Andorze

Uważa się, że mieszkańcy Andory są niezwykle przyzwoici i religijni. Małe państwo o ograniczonych zasobach nie zakazuje prawnie wylesiania. Historycznie każdy obywatel obniży tyle, ile potrzebuje, a nie drzewo. Andoranie wierzą, że w przeciwnym razie oni przejmą karę Pana.

Z drugiej strony przemyt nie jest przestępstwem w Andorze. Co więcej, nie jest zabronione przez prawo, a nawet jest w jakiś sposób wspierane. Celnicy tylko formalnie sprawdzają dokumenty, nikt nie będzie wyszukiwał twoich rzeczy. Tak więc, jeśli udało ci się oszukać z hiszpańskimi lub francuskimi obyczajami i wyjąć trochę nadwyżek towarów i produktów, nikt na pewno nie ukarze go i nie wybierze.

Od czasu pojawienia się współrządców armia księstwa została rozwiązana. W Andorze nie ma wojskowych usług rekrutacyjnych jako takich. Ale w każdej osadzie tradycyjnie najlepsza młodzież dołącza do gwardii narodowej, której zadaniem jest witanie wybitnych gości bronią.

Mniej więcej w tym samym czasie w Andorze rozpoczęła się tradycja corocznych konkursów poetyckich trubadurów. Żywe występy są jak wiele innych osób wakacje : w starożytnych strojach, prawdziwa zbroja, z rycerzami i odpowiednimi atrybutami. Każdy mieszkaniec z dzieciństwa ma sens poezji prowansalskiej i honoruje ją.

Surowi alpiniści, choć bardzo pobożni i domovitov, ale dumni i gościnni ludzie. Ale to nie boli Конкурс трубадуров и рыцарей natychmiast wyrzucą cię z kraju za wyzywające zachowanie i poważne zakłócenie porządku publicznego, niezależnie od wielkości twojego stanu i statusu. Nawiasem mówiąc, przestrzeganie ścisłych tradycji katolickich, striptizu, pornografii i prostytucji jest zabronione w Andorze. I wszystkie rodzaje mniejszości nie zostały w ogóle zauważone.

Rdzenni mieszkańcy są potomkami katalońskich chłopów i nadal zamieszkują górskie doliny, oprócz oficjalnego katalońskiego języka, dialekt kastylijski jest również powszechny. Eksperci kultury uważają, że około setki grup etnicznych mieszkają w Andorze, współistniejąc ze sobą w pokoju, nic więc dziwnego, że nowoczesne technologie cichutko współistnieją z tradycjami pradziadków.