Harmonogram dla dziecka to reżim, według którego będzie żył po wypisaniu ze szpitala. Inny akademik I.K. Pavlov udowodnił, że reżim jest kluczem do normalnej ludzkiej fizjologii. Jednak przestrzeganie reżimu do protokołu nie powinno być podstawą opieki nad dzieckiem. O wiele ważniejsze jest, aby móc określić, czego dziecko potrzebuje w danym momencie lub innym, budując harmonogram jego dnia zgodnie z przybliżonym planem.

Według współczesnych pediatrów codzienna rutyna noworodka nie powinna być związana z pojęciem ścisłego reżimu - wystarczy zbudować codzienny rytm życia. Oznacza to, że każdego dnia dla dziecka będzie powtarzana pewna sekwencja czynności, których czas wykonania określany jest nie przez abstrakcyjny reżim, ale przez pragnienia, potrzeby i zdolności dziecka i matki. Tak będzie łatwiej dla matki i dziecka. To wcale nie jest straszne, gdy dziecko zasypia pół godziny później lub idzie wcześniej niż zwykle. Najważniejsze, żeby nie zakłócać rytmu.

Pierwsze dni noworodka w domu

Stan noworodka trwa do końca pierwszego miesiąca życia. W tym czasie, jak uważają fizjolodzy, dziecko powinno spać 4 razy dziennie. Przebudzenie go musi być spokojne. Od pierwszych dni życia mama powinna naprawić nawyk okruchów budzenia się z dobrym nastrojem. Po każdym karmieniu i zmianie ubrania trzeba znaleźć czas na spokojne czuwanie dziecka, które może polegać na leżeniu w łóżeczku lub na bujanym fotelu, a nie tylko na rękach matki.

Ułożenie dziecka powinno nastąpić po przebudzeniu 40-60 minut, nie dłużej. Noworodek ma dość czasu, aby się zmęczyć i znowu chce spać. Zwykle takie okruchy potrzebują pomocy podczas zasypiania, które mogą ssać pierś lub sutki, kołysać się kołyski . Młode matki nie powinny przyzwyczajać dziecka do kołysania się na rękach, ponieważ ten nawyk może zdobyć przyczółek, a po trzech miesiącach dziecko nie może zasnąć bez choroby lokomocyjnej, co zamieni matkę w niewolnika. Każdy z 4 okresów snu u noworodka powinien trwać około półtorej godziny. Jeśli dziecko spało mniej niż 30 minut, to takie marzenie nie poszło na jego korzyść, a następny okres snu powinien zostać zwiększony, a okres bezsenności jest skrócony.

Tak więc przybliżona codzienna rutyna dziecka pierwszego miesiąca życia powinna składać się z następujących bloków:

  • przebudzenie;
  • żywność;
  • czuwanie;
  • masaż;
  • układanie;
  • spać.

Tryb karmienia noworodka

Karmienie noworodków jest konieczne, gdy są głodne, a ich matka powinna o tym wiedzieć z ich płaczem. Wcześniej lekarze wymagali, aby dzieci były karmione nie częściej niż co 4 godziny, ale teraz dozwolony jest swobodny (lub elastyczny) tryb żywienia. Ważne jest, aby móc określić, w jakim czasie dziecko zwykle odczuwa głód i karmić je w takich odstępach czasu. Jeśli zaczyna kwilić, nie podbiegaj do niego natychmiast i nie dawaj klatki piersiowej lub butelki mikstury. Pozwól maluchowi spać.

Karmienie dziecka jest konieczne tylko wtedy, gdy jest on gotowy jeść wystarczająco dużo, aby nasycić się, a nie małą porcją, aby zasnąć tuż obok matki. Okazuje się, że najważniejsze jest, aby nie przyzwyczajać dziecka do małych porcji i zbyt krótkich przerw w przyjmowaniu pokarmu, ponieważ negatywnie wpłynie to na jego sen, a także na przyrost masy ciała. tryb noworodka Jeśli chodzi o pytanie, ile noworodków dziennie, odpowiedź jest bardzo prosta - tyle razy, ile on bierze jedzenie.

Tryb noworodka - kąpiel

Wielu uważa, że ​​codzienne kąpanie się noworodka jest szkodliwe. To kolejna pozostałość po sowieckiej przeszłości. Każdy może to zrozumieć kąpiel uspokaja dziecko, relaksuje, oczyszcza skórę, pomaga w normalnej wymianie ciepła. Dlatego możesz kąpać dziecko codziennie, jeśli taka okazja istnieje. Nie będzie z tego żadnej szkody.