Niedokrwistość u dziecka polega na zmniejszeniu liczby czerwonych krwinek we krwi i obniżeniu poziomu hemoglobiny, a naszym zadaniem jest zrozumienie niebezpiecznej anemii u niemowląt i sposób radzenia sobie z nią. Główne niebezpieczeństwo polega na tym, że organizm dziecka w tym wieku nie ma jeszcze możliwości kompensacyjnych, jak u dorosłych. Dlatego każda awaria prowadzi do bardziej wyraźnych konsekwencji.

Przyczyny

Przyczyny niedokrwistości u niemowląt obejmują następujące stany:

 • brak żelaza w ciele kobiety podczas ciąży i laktacji;
 • Niewystarczające spożycie kwasu foliowego i witamin, zwłaszcza B12;
 • utrata krwi podczas ciąży, co powoduje anemię u matki;
 • dysfunkcja łożyska, nieprawidłowości łożysk i zaburzenia krążenia;
 • Konflikt wywołany przez Rh podczas ciąży ;
 • często niedokrwistość występuje u wcześniaków;
 • zakażenie wewnątrzmaciczne;
 • choroby przewodu żołądkowo-jelitowego u dziecka, w których upośledzenie wchłaniania żelaza;
 • ciężkie choroby nerek (wydzielają substancję, która stymuluje tworzenie się i dojrzewanie erytrocytów).

Objawy niedokrwistości u dziecka często pojawiają się w przypadku sztucznego żywienia. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku karmienia krów lub krów mleko kozie , która, chociaż jest przydatna, ale nie jest wystarczająco zbilansowana na niezbędne składniki odżywcze.

Główne przejawy

Aby móc szybko wykryć tę patologię, ważne jest, aby kierować się głównymi znakami. Tak więc objawy niedokrwistości u dziecka będą następujące:

 1. Zespół astheno-neurotyczny, objawiający się ogólną słabością i zaburzeniami psychoemocjonalnymi. Dziecko jest nieaktywne, emocjonalnie nietrwałe, płacze, rozdrażnia. Sen jest zepsuty. Przy dłuższym kursie opóźnienie w rozwoju.
 2. Zmniejszenie lub brak apetytu, w konsekwencji brak zwiększenia i spadku masy ciała.
 3. Blada i sucha skóra. Włosy stają się słabe i matowe, a paznokcie łatwo pękają.
 4. Z układu sercowo-naczyniowego występują niespecyficzne objawy, takie jak kołatanie serca, duszność, osłuchiwanie, możliwe hałas.
 5. Aktywność układu odpornościowego zmniejsza się, a co za tym idzie - częste przeziębienia.
 6. Często występują stany szyjne, charakterystyczna obecność pęknięć wokół ust.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z pediatrą i przekazać krew do analizy klinicznej. A po potwierdzeniu rozpoznania należy rozpocząć leczenie niedokrwistości. Podejrzenie, że ten lub ten rodzaj niedokrwistości i jej przyczyna pomagają w kształtowaniu i rozmiarze czerwonych krwinek.

Taktyki terapeutyczne

Leczenie niedokrwistości u niemowląt powinno opierać się na eliminacji przyczyny, która spowodowała ten stan. Jeśli dziecko jest na sztucznym karmieniu, konieczne jest stosowanie mieszanek wzbogaconych w żelazo (ponieważ to właśnie niedobór tego pierwiastka powoduje najczęściej obniżenie poziomu hemoglobiny).

Kiedy karmienie piersią poprawia dietę, spożywaj więcej pokarmów zawierających żelazo (wątroba, warzywa, otręby pszenne i inne). Kiedy dziecko osiągnie wiek sześciu miesięcy, nadszedł czas na wprowadzenie uzupełniających pokarmów. A w niektórych przypadkach robi się to jeszcze wcześniej. niedokrwistość u niemowląt I to nie patrzy na rodzaj karmienia.

Teraz przyjrzyjmy się, jak leczyć anemię u dziecka i jakie leki można stosować. W końcu nie zawsze możliwe jest podniesienie poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek, tylko korygowanie niedoborów w diecie.

W praktyce medycznej, w celu zwalczania niedoboru żelaza u niemowląt, należy stosować lek Ferrum Lek w syropie, krople leku Maltofer i Aktiferrin. Dla większej skuteczności zaleca się dodatkowo kwas askorbinowy. Aby skorygować niedobór kwasu foliowego i witaminy B12, weź odpowiednie leki.