Wraz z nadejściem dziecka sen matki staje się tak czuły, że większość matek słyszy szeleszczące i ledwo słyszalne dźwięki dziecka. Często matki słuchają nocnego "wąchania", aby upewnić się, że oddech dziecka nie jest zakłócany. Takie doświadczenia czasami nie są daremne, ponieważ niektóre noworodki mogą mieć niebezpieczne zaburzenia - bezdech, który może doprowadzić do zatrzymania oddechu.

Bezdech charakteryzuje się tym, że we śnie oddychanie jest przerywane u dzieci. Niemowlęta najczęściej mają centralny bezdech, podczas którego mózg przestaje wysyłać sygnały do ​​mięśni oddechowych, a ich praca chwilowo się zatrzymuje. Największe ryzyko wystąpienia bezdechu to wcześni noworodki , który pojawił się przed 37 tygodniem ciąży.

Przyczyny bezdechu najczęściej przypisywane są niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego. Ale dolegliwość może również rozwinąć się z powodu innych wad rozwojowych, infekcji, chorób żołądkowo-jelitowych (szczególnie refluksów), problemów z sercem i naczyniami, braku równowagi minerałów i zatrucia lekami.

Objawy bezdechu

Według badań laboratoryjnych zatrzymanie oddechu u niemowląt trwa średnio 20 sekund, ale może być dłuższe u starszych dzieci - nie dłużej niż 10 sekund. Po tym czasie dziecko nagle szlocha lub wzdycha, a oddech zostaje przywrócony. Z powodu głodu tlenu skóra rąk i nóg dziecka nabiera cyjanotycznego odcienia.

Według pediatrów okresowe oddychanie może być normą dla dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy. U zdrowych dzieci okresowe oddychanie z przerwami około 10-15 sekund zajmuje 5% czasu snu. Ale z reguły dzieci, które mają nocny bezdech senny, często umieszczane są w szpitalu w celu sprawdzenia, czy zatrzymanie oddychania nie może doprowadzić do śmierci. Bezdech jest niebezpieczny dla objawy bezdechu Noworodki, które obniżają poziom tlenu we krwi, zmniejszają częstość akcji serca. Ten stan nazywa się bradykardią.

Mamy, których dzieci cierpią na bezdech, powinny wiedzieć, co można zrobić, gdy dziecko przestanie oddychać we śnie. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zwolnić dziecko: pocierać pięty, pióra i płatki uszu. Aby zapewnić przepływ krwi do głowy, należy obrócić dziecko do brzucha. Pilna potrzeba wezwania pogotowia ratunkowego, jeżeli tułów lub czoło ulegną sinicze.Leczenie bezdechu powinno być pod nadzorem lekarza, który może przepisać leki, które stymulują aktywność ośrodkowego układu nerwowego.