Na Kaukazie Adżyka jest nieodłączną częścią każdego posiłku, jak sól na naszych stołach, nawiasem mówiąc, nawet nazwa "Adżyka" jest tłumaczona na język rosyjski jako "sól". Podobnie jak zwykła sól, prawdziwa adzika przygotowana zgodnie z autentyczną recepturą, nie jedz łyżek stołowych, ale jako przyprawa do mięsa, przystawek, sosów do zup lub marynaty, działa idealnie, a ponadto jest przechowywana przez długi czas, nawet bez staczania się w sterylnych słoikach. O tym, jak gotować Abchazję Adjika w domu.

Klasyczna Abchaska Adżika to przepis

Przygotowując abchaską Adżykę do autentycznej receptury, nie zapomnij uzbroić się w cierpliwość i gumowe rękawiczki, aby chronić ręce podczas czyszczenia papryki. Podstawą gorącego sosu może być gorąca papryka, czerwona lub zielona.

Składniki:

  • ostra papryka - 25 szt .;
  • zęby czosnkowe - 12 szt .;
  • nasiona kolendra - 1 1/2 łyżeczki łyżki;
  • kminek, kozieradka - po 1 łyżce każda;
  • nasiona kopru - 2 łyżeczki.

Przygotowanie

Ponieważ główna aromatyczna kompozycja Adzhiki to przyprawa, musimy wycisnąć maksimum z ich właściwości, w tym celu podgrzać suchy patelnię i nałożyć na nią całe nasiona kolendry i kozieradki. Gdy tylko pojawi się aromat, uzupełnij zawartość patelni koperkiem i kminkiem, poczekaj kolejne pół minuty i wlej pachnącą mieszankę do stupy. Na tym etapie najważniejsze jest, aby ziarna nie zostały spalone, w przeciwnym razie Adzhika wyjdzie zepsuta. Rozprowadź przyprawy tłuczkiem, ale nie zbyt drobno, nie zamieniaj go w proszek, a następnie wlej wszystko do blendera i bicza z czosnkowymi goździkami i oczyszczoną papryką. Jak tylko jednorodna papka uformuje się w misce urządzenia, wlej kilka łyżek soli morskiej i adzika gotowe do rozłożenia na czystym pojemniku. Taki surowy sos doskonale zachowuje się nawet bez dodatkowej sterylizacji, ale aby przedłużyć okres przydatności do spożycia, powierzchnię abchaskiej adzhiki można przykryć cienką warstwą oleju roślinnego.

Ostra Abchazja Adżyka - przepis

Zauważalnie mniej ostrą recepturę uzyskuje się dzięki wysokiej zawartości orzechów włoskich. Dzięki temu, że adzhika nie tylko nie staje się tak gorąca, ale także zyskuje przyjemny aromat i konsystencję, umożliwiając jej rozprzestrzenianie się na chleb.

Składniki:

  • ostra papryka - 480 g;
  • rdzeń orzechy włoskie - 95 g;
  • nasiona kolendry - 1 1/2 st. łyżki;
  • zęby czosnkowe - 135 g;
  • Garść zielonej kolendry i pietruszki.

Przygotowanie

Przygotowanie sosu zostaje zredukowane do zwykłego mielenia wszystkich składników, a następnie mieszania. Po obraniu papryki z pojemnika na nasiona, przełóż ściany płodu razem z zębami czosnku przez maszynę do mięsa. Na gorącej patelni szybko usmażyć kolendrę, wcielić w moździerz i dodać do rozdrobnionych składników. Zetrzyj zęby czosnku w pastę i wyślij makaron po kolendrze. Drobno posiekaj zielenie. Kawałki orzechów zamieniają się w proszek za pomocą młynka do kawy lub Ostra Abchazja Adżyka - przepis maszynki do mięsa. Wszystkie przygotowane składniki wymieszaj kilkakrotnie z blenderem, posypując odrobinę mniej niż pół szklanki soli. Gotowy do adżyki pozostawić w temperaturze pokojowej w celu fermentacji przez trzy dni. Podczas fermentacji ostrą pastę należy mieszać codziennie, a po pewnym czasie można ją przechowywać. Aby zebrać do wykorzystania w przyszłości, sterylizuj wybrany pojemnik przegotowaną wodą, pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń. Rozprowadź adzhikę na brzegach, przetocz je oparzonymi pokrywami i gotowe.

Dzięki wystarczającej ilości ostrej soli i pieprzu, w lodówce sos ten może trwać nawet rok, co jest idealne, jeśli zdecydujesz się gotować abchazję adżika na zimę.