Wielu fanów domowych produktów mięsnych już dawno porzuciło zakupione przysmaki i gotowało je w domu, ponieważ chciałyby uczynić naczynia jak najbardziej naturalnymi, oszczędzając je przed różnymi rodzajami stabilizatorów i wzmacniaczy smaku. Jeśli jesteś także wśród miłośników domowych produktów, to zbiór tych przepisów na szynkę Tambov będzie dla Ciebie prawdziwym odkryciem.

Szynka Tambov w domu - przepis

Chociaż taka szynka nie będzie pachniała dymem, jak dym fabryczny (nawiasem mówiąc, z powodu dodania płynnego dymu), nadal będzie bardzo smaczny i pachnący, a Ty będziesz mógł zmieniać ten smak i aromat według własnego uznania.

Składniki:

 • szynka wieprzowa - 1,6 kg;
 • stołowy chrzan - 45 g;
 • jagody jałowca - 1 łyżeczka;
 • liść laurowy - 2 szt .;
 • 5 ząbków czosnku

Gotowanie

W moździerzu pocierać kilka łyżek soli i pół łyżki pieprzu, jagód jałowca i wawrzynu. Zmieszaj przyprawy z chrzanem i rozcieńczyć za pomocą litra gorącej wody. Pozostaw solankę do ostygnięcia. Obrać szynkę, zrobić kilka głębokich kawałków, z których każdy jest umieszczony na ząbku czosnku. Zanurz szynkę w solance (woda powinna ją przykryć, w razie potrzeby można wylać) i przykryć folią, a następnie pozostawić na zimno przez całą noc. Sól wysuszyć baleron, owinąć pergamin i podwójny arkusz folii. W ramach tego przepisu na przygotowanie szynki z Tambowem, mięso powinno być najpierw pieczone w temperaturze 220 stopni przez 20 minut, następnie kolejne półtorej godziny w 180 stopniach iw finale, po usunięciu folii z papieru, 15 minut na najwyższym poziomie przed brązowieniem.

Jak gotować szynkę Tambov według GOST - przepis

W domu można nawet śledzić szynkę z przepisami. Niektóre etapy gotowania będą musiały zostać pominięte ze względu na brak specjalnego sprzętu produkcyjnego, ale nawet gotowanie w odpowiedniej temperaturze w zwykłym rondlu pozwoli ci uzyskać przyzwoity produkt przy wyjściu.

Składniki:

 • sól azotynowa - 30 g;
 • szynka wieprzowa - 1,1 kg;
 • cukier - 10 g;
 • woda - 420 ml.

Gotowanie

Przygotuj roztwór soli azotynowej w ciepłej wodzie z cukrem. Około jedna czwarta otrzymanej solanki posypuje mięso i wleje resztę kawałka. Pozostaw wieprzowinę w marynacie w chłodnym przez dwa dni, z upływem czasu, spuść płyn i pozwól mu odpocząć przez kolejne 3 dni. Następnie spłucz i osusz szynkę, jeśli to konieczne, zwiąż, aby uzyskać pożądany kształt, i wyślij do wrzenia w temperaturze 80 stopni przez 70 minut. Wlać gotowe mięso z wodą z lodem, aby zatrzymać proces gotowania, a następnie w końcu całkowicie schłodzić przed cięciem.

Talerz z tambewskiego przepisu w domu

Aby gotowy produkt domowy nie stracił soczystości, należy wybrać odpowiedni kawałek mięsa. Dobra szynka zostanie uzyskana z kawałka tłuszczu przynajmniej po jednej stronie. Tłuszcz stopi się pod wpływem ciepła w piecu i pozostawi kawałek tak soczysty, jak to tylko możliwe.

Składniki:

 • ogon wieprzowy - 1,2 kg;
 • czosnek - 6 ząbków;
 • Talerz z tambewskiego przepisu w domu
 • Liście laurowe - 3 szt .;
 • adjika ostra - 25 g.

Gotowanie

Obierz szynkę i opłucz ją, potrzyj mięso solą i posiekaj czosnek z liśćmi laurowymi. Na całej powierzchni pocierać baleron za pomocą adzika. Pozostaw kawałek do marynowania na noc, a następnie gotuj przez około dwie godziny, nie zapominając usunąć ściółki z powierzchni. Umieść gotowaną szynkę w piekarniku (190 stopni) na 40 minut. Po upieczeniu i doprowadzeniu do pełnej gotowości ochłodzić mięso, a dopiero potem przystąpić do krojenia i degustacji.