Istnieje kilka tabel leczenia mających na celu poprawę stanu osoby z określoną chorobą. Stół medyczny 10 przeznaczony jest dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi i ma na celu poprawę krążenia krwi i funkcji serca i naczyń krwionośnych, normalizację metabolizmu, zmniejszenie obciążenia nerek i wątroby.

Charakterystyka systemu odżywiania medycznego

Dieta o nazwie tabela numer 10 sugeruje zmniejszenie spożycia kalorii poprzez zmniejszenie spożycia tłuszczów, głównie zwierząt i łatwostrawnych węglowodanów. Znacznie zmniejszono ilość soli: zaleca się dodać ją do naczyń do gotowania. Ponadto lekarze zalecają stosowanie mniejszej ilości płynów, a także substancji stymulujących układ sercowo-naczyniowy i nerwowy, przyprawy i przyprawy, które są drażniące dla wątroby i nerek. Tablica dietetyczna numer 10 zapewnia zmniejszenie obciążenia przewodu pokarmowego, zwiększenie diety pokarmów bogatych w potas, magnez, substancje lipotropowe.

Pożądane jest, aby wywierały one działanie alkalizujące. Żywność niestrawna jest wykluczona, a preferowana metoda gotowania - gotowanie. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących temperatury, ale mile widziany jest umiarkowany smar mechaniczny.

Zalecane stosowanie i zabronione pokarmy:

 1. Chleb zalecany jest do stosowania w 1. i 2. klasie, lepiej wczoraj lub po wysuszeniu, a także w diecie. Chude ciastka są dozwolone - rocznica, płatki owsiane, "mleko skondensowane" i herbatniki, ale wszystkie świeże wypieki i pieczenie są zabronione.
 2. Osoby zainteresowane tym, co może znaleźć się na stole dietetycznym nr 10, powinny odpowiedzieć na zupy wegetariańskie i zbożowe, a także na produkty mleczne. Bogate w tłuszcz buliony, w tym rośliny strączkowe i grzyby są wykluczone.
 3. Mięso i drób, o niskiej zawartości tłuszczu, które można piec lub piec po ugotowaniu. Należą do nich królik, cielęcina , wołowina, indyk. Odmiany tłuszczowe, kiełbasy i wędzonki, podroby, są wykluczone, ale rzadko można zapewnić dietetyczne kiełbaski, na przykład gotowane lekarskie.
 4. Niskotłuszczowe rodzaje ryb, w tym morszczuk, różowy łosoś, karaś, dorsz, navaga, mintaja, itp. Usunąć z diety tłuszcz, solony i wędzony kawior, a także jajka w puszkach, kawior.
 5. Produkty mleczne i nabiałowe mogą być dowolne z wyjątkiem słonych i tłustych.
 6. Jajka na miękko - do 3 sztuk na tydzień, limity żółtek i jajka na twardo są wykluczone.
 7. Kasze mogą zrobić wszystko, ale ryż, kasza manna i makaron są ograniczone. Rośliny strączkowe są wyłączone.
 8. Warzywa - gotowane, pieczone, rzadko surowe, ale zawierające kwasy i olejki eteryczne są zabronione. Ta rzodkiewka, szczaw, czosnek, cebula, szpinak. Nie umieszczaj na stole marynowanych i marynowanych warzyw.
 9. Owoce mogą być zjedzone świeże lub upieczone, z których powstaje galaretka, musy, kompoty, galaretka. Czekolada jest wykluczona.
 10. Sosy i przyprawy, takie jak musztarda, chrzan, pieprz, nie mogą być spożywane.
 11. Napoje mogą być wszystkim oprócz kawy i kakao.
 12. Masło, mięso i oleje spożywcze zostają zastąpione olejem roślinnym.
tabela numer 10 dieta

Tabela dietetyczna nr 10

 1. Pierwsze śniadanie : każda owsianka z suszonymi owocami, najlepiej suszonymi morelami. Herbata z chlebem i serem.
 2. Drugie śniadanie : świeże owoce.
 3. Obiad : zupa jarzynowa z chlebem. Tłuczone ziemniaki i mięso kotlet na parze . Sałatka ze świeżych warzyw, kompot.
 4. Obiad : zapiekanka z serem i galaretka.
 5. Kolacja : ryby - pieczone lub gotowane, z warzywami. Po stronie - wszelkie grysy, na przykład jęczmienia.
 6. Pora snu : szklanka kefiru.
tabela numer 10 dieta

Tabelę dietetyczną numer 10 nie przepisuje się przez tydzień, ale przez co najmniej 2-3 tygodnie, a osobom z przewlekłymi chorobami zaleca się pozostawanie przy życiu przez całe życie.