Dzisiaj zapalenie żołądka stało się jedną z najczęstszych chorób. Nieprzestrzeganie diety, naruszenie zdrowego trybu dnia, stres, zła ekologia, nadmierne obciążenie - wszystko to na ciele ma wyjątkowo negatywny wpływ. Powierzchowne zapalenie błony śluzowej żołądka - najczęściej jest to choroba tego rodzaju. Chociaż choroba ta nie jest śmiertelna, należy ją zwalczać, co więcej, należy ją wykonywać bardzo szybko i odpowiedzialnie.

Objawy powierzchownego zapalenia żołądka

Najczęściej zapalenie żołądka rozwija się z powodu zaniedbania własnego organizmu. Palenie, jedzenie z fast foodów, ulubione chrupki, frytki, napoje gazowane - wszystko to jest bardzo ciężkim pokarmem dla żołądka. Nie korzystaj z ciała i faktu, że większość posiłków jest, jak to mówią, w drodze. Z tego powodu ściany żołądka są podrażnione i rozwija się zapalenie żołądka.

Jest jeszcze jeden powód pojawienia się powierzchownego zapalenia żołądka - szkodliwej bakterii. Patogenny mikroorganizm może żyć w człowieku przez wiele lat i nie przejawia się w żaden sposób. Ale gdy tylko udaje mu się znaleźć słabe miejsce w układzie odpornościowym, zaczyna się rozwijać, wywołując w ten sposób wystąpienie choroby.

Podgatunek powierzchownego zapalenia żołądka, jest całkiem sporo. Objawy choroby są w większości bardzo podobne. Najważniejszym objawem, charakteryzującym zarówno zwykłą jak i przewlekłą postać powierzchownego zapalenia żołądka, jest ból skoncentrowany w prawym podżebrzu. Nieprzyjemne doznania występują głównie po przejadaniu się, jedzeniu ostrych, solonych lub ciężkich pokarmów. Często ból towarzyszy dyskomfort, nudności, odbijanie, nieprzyjemny smak w jamie ustnej.

Przy ogniskowym powierzchownym zapaleniu błony śluzowej żołądka, ból jest plamisty, w przypadku rozlanego zapalenia żołądka rozprzestrzenia się po całym ciele i jest głośny. W związku z tym zmiany w pierwszym przypadku są miejscowe, w drugim - obejmują całą błonę śluzową żołądka, a zatem leczenie wymaga dłuższego.

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest innym rodzajem choroby. Jego nazwa mówi sama za siebie - choroba wpływa na antralną część żołądka. Dlatego z powierzchownym antralnym zapaleniem żołądka występuje również ból, ale są one bliższe jelita.

Inne objawy choroby obejmują:

  • ostry utrata masy ciała ;
  • częste biegunki, naprzemiennie z zaparciami;
  • drażliwość;
  • krwawienie z żołądka (charakterystyczne dla zaniedbanych postaci choroby);
  • zwiększona kwasowość;
  • szybkie nasycenie żywności.

Jak leczyć powierzchowne zapalenie żołądka?

Przed przystąpieniem do leczenia zapalenia żołądka, pacjent powinien przejść badanie. Pomoże to wyjaśnić diagnozę i znaleźć najbardziej odpowiednie leczenie. Głównie profesjonalne badanie określi, czy choroba była spowodowana przez bakterię, czy nie. Jeśli przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest szkodliwy mikroorganizm, kurs leczenia będzie obejmować antybiotyki. Pozostałe postacie powierzchownych nieżytów żołądka wymagają niemal takiego samego leczenia:

  1. Preparaty do owijania pęcherzykowego (Maalox, Gaviscon, Powierzchowne leczenie nieżytu żołądka Gastal, Fosfalugel). Zmniejszą główne objawy zapalenia żołądka.
  2. Środki przeciwskurczowe pomagają radzić sobie z silnymi bólami (No-Spa, Papaverin, Spazmalgon i inne).
  3. Kompleksy witaminowe nie będą zbędne.
  4. Enzymy takie jak Mezim lub Pankreatyna, na przykład, dbać o normalne trawienie.

I, oczywiście, dieta jest ważna dla powierzchownego zapalenia żołądka. Zgodność z tym - klucz do pomyślnego odzyskania. Na czas leczenia pacjent powinien zrezygnować z tłustych, smażonych, ostrych, wędzonych, słonych potraw, produktów zawierających sztuczne barwniki i konserwantów. Oczywiście będziesz musiał zrezygnować ze wszystkich złych nawyków.