Zjawisko to, podobnie jak w przypadku erupcji, w większości przypadków nie jest patologią i uważa się je za stan fizjologiczny. Związane jest to z uwalnianiem nadmiaru gazu z żołądka i przełyku, któremu często towarzyszy głośny dźwięk i ostry zapach zjedzonego jedzenia. W innych sytuacjach konieczne jest dokładne zbadanie, dlaczego dochodzi do odbijania się powietrza - przyczyna tego objawu leży w schorzeniach przewodu żołądkowo-jelitowego lub zakłóceniu pracy poszczególnych narządów.

Przyczyny częstego odbijania się powietrza

U zdrowych ludzi schorzenie to nie występuje tak rzadko, aw medycynie nazywa się aerofagią. Trzeba tylko zwrócić uwagę na pewne nawyki i aspekty żywienia, jeśli nieustannie obserwuje się erupcję powietrza - przyczyny mogą być następujące:

 1. Długie i częste rozmowy podczas posiłków.
 2. Przejadanie się, zwłaszcza po 40 latach. W tym wieku zmniejsza się produkcja enzymów i zdolność organizmu do trawienia całej objętości napływającego pokarmu.
 3. Zastosowanie gumy do żucia, która powoduje zmianę rytmu pracy żołądka.
 4. Jedzenie podczas chodzenia lub w przyspieszonym tempie. Haste promuje spożywanie dużych ilości powietrza.
 5. Stres fizyczny natychmiast po jedzeniu. Erekcja wynika z pogorszenia perystaltyki układu trawiennego.
 6. Druga połowa ciąży (macica naciska na przeponę od dołu, powodując opisany objaw).
 7. Używanie wody sodowej lub podobnych napojów.

Co do zasady powyższe powody wywołują erupcję powietrzem bez zapachu i towarzyszące mu nieprzyjemne odczucia w postaci bólu, nudności, kwaśnego smaku w jamie ustnej. Wyeliminuj aerofagię w takich sytuacjach, wystarczy, aby obserwować kulturę i dietę, dostosować wielkość porcji.

Przyczyny i leczenie silnego odbijania się powietrza

Istnieją różne typy rozważanego zjawiska klinicznego. Często towarzyszy temu kwaśny, krętacki smak, gnilny zapach, dyskomfort w okolicy przełyku (uczucie pieczenia), ból lub nudności. Czasami objawy manifestują się nawet bez jedzenia.

Przyczyny odbijania się powietrza na czczo:

 1. Wrodzona anatomiczna patologia struktury narządów. Najczęściej spotykane wśród nich - odmiana i zwężenie prześwitu żołądka, przepuklina przełyku.
 2. Nowotwory złośliwe przewodu żołądkowo-jelitowego. Nowotwory zakłócają funkcjonowanie całego układu, a także zakłócają normalne trawienie i trawienie pokarmu.
 3. Zakażenie pasożytami, takimi jak lamblia, toksokary i ascarids.
 4. Psychoza, depresja.
 5. Dystonia naczyniowo-naczyniowa .
 6. Nerwica żołądka.
 7. Choroby układu naczyniowego i serca, na przykład zatorowość płucna, niedokrwienie, zawał mięśnia sercowego.

Przyczyny odbijania się i nudności, a także inne towarzyszące nieprzyjemne odczucia:

 1. Zapalenie trzustki i zapalenie dwunastnicy . Procesy zapalne w obrębie dwunastnicy i trzustki prowadzą do tego, że narządy te wytwarzają niewystarczającą ilość enzymów. W rezultacie nie cała ilość spożywanej żywności jest trawiona lub określony rodzaj substancji (białka, węglowodany lub tłuszcze) nie jest strawiony.
 2. Choroby żołądka, zwłaszcza wzrost stężenia kwasu solnego, zmniejszona lub zwiększona kwasowość soku, zaburzenie perystaltyki, zapalne procesy owrzodzenia na błonie śluzowej i ściany żołądka, niewystarczające wytwarzanie kwasu.
 3. nieustannie odbijanie przyczyn powietrza
 4. Refluks żołądkowo-przełykowy. Ta patologia charakteryzuje się wrzucaniem częściowo strawionego pokarmu do żołądka, a następnie do przełyku z 12 dwunastnicy.
 5. Zaburzenie równowagi bakteryjnej w świetle jelita cienkiego i grubego. Z powodu zmniejszenia ilości pożytecznej mikroflory zmniejsza się intensywność asymilacji składników odżywczych i składników odżywczych.
 6. Choroby pęcherzyka żółciowego i wątroby, związane zarówno ze zwiększoną, jak i zmniejszoną produkcją żółci.

Główną taktyką leczenia jest przestrzeganie przepisanej diety. Jeśli to konieczne, przepisywane są produkty lecznicze, preparaty fitopreparatów.