Od dzieciństwa uczono nas, że wszystkie słodycze są szkodliwe. Jednak korzystne właściwości chałwy słonecznikowej obalają to przekonanie, ponieważ nie jest to tylko deser, ale przechowalnia składników odżywczych i witamin.

Jaka jest przydatna chałwa słonecznikowa?

Chałwa jest karmelowa, ubita orzechami, nasionami, sezamem lub innymi wypełniaczami. To dzięki tej kompozycji zawiera wiele wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, użyteczne tłuszcze roślinne, naturalne białko roślinne, witaminę E i wiele pierwiastków śladowych - sód, magnez, miedź, wapń i inne.

Dzięki tej kompozycji chałwa zapewnia siłę, wzmacnia organizm, wspomaga odnowę tkanek, zwiększa metabolizm. Używanie chałwy dla kobiet jest również nieocenione - ponieważ witamina E wzmacnia funkcje rozrodcze i poprawia stan zdrowia narządów kobiecych, regularne stosowanie chałwy można nazwać złożonym środkiem o doskonałym samopoczuciu, co również przyczynia się do możliwości poczęcia.

Korzyści i szkody chałwy słonecznikowej

Pomimo tego, że chałwa jest unikalnym rodzajem użytecznej słodyczy, ma również negatywną stronę: wysoką wartość energetyczną i dużą ilość węglowodanów. Na każde 100 g produktu przypada około 515 kcal i 54 g węglowodanów. Właśnie z powodu tej cechy używanie chałwy jest zabronione dla diabetyków i osób cierpiących na cukrzycę otyłość .

Czy można stosować chałwę z zapaleniem trzustki?

Osoby cierpiące na zapalenie trzustki są kolejną kategorią osób, które są przeciwwskazane w chałwie. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu (około 30 g na 100 g produktu) i cukry na tę chorobę orientalny przysmak może powodować zaostrzenie. Tłusta i słodka żywność poważnie obciąża trzustkę, więc chałwa w tym przypadku będzie musiała zostać całkowicie porzucona.