Wszyscy wiedzą od dzieciństwa, że ​​cukier jest szkodliwy - psuje zęby, postać i może powodować pojawienie się cukrzycy. Przyjdźcie z pomocą mniej kalorycznych substytutów cukru.

Słodziki i słodziki

Substytuty cukru mogą być zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Naturalne substancje słodzące obejmują: fruktoza , sorbitol, stewia i ksylitol. Zewnętrznie wyglądają jak cukier, zawierają pewną ilość kalorii. Te substancje słodzące są wchłaniane przez organizm i dają mu energię.

Istnieje duża liczba syntetycznych substancji słodzących: sacharyny, cyklaminianu, sukrasytu, aspartamu i acesulfamu potasu. Nie mają wartości energetycznej i nie są wchłaniane przez organizm. Przy nadmiernym stosowaniu te słodziki są szkodliwe dla ludzi.

Szkodliwe i słodziki

Naturalne substancje słodzące przynoszą korzyści dla organizmu. Najbardziej naturalnym słodzikiem jest fruktoza. Otrzymuje się go z owoców, jagód, miodu i nektaru kwiatowego. Zawiera mniej kalorii niż sacharoza, a jednocześnie jest 1,7 razy słodszy. Fruktoza dzieli się i usuwa alkohol z krwi. Jednak częste stosowanie tego środka słodzącego w dużych ilościach może prowadzić do występowania chorób sercowo-naczyniowych. Pozostałe naturalne substancje słodzące są nie mniej korzystne dla ludzkiego organizmu.

Co do syntetycznych substancji słodzących. Najbardziej powszechną z nich jest sacharyna, która jest 300 razy słodsza od cukru. Taki produkt jest całkowicie wchłaniany przez organizm. A substancje rakotwórcze w jego składzie mogą prowadzić do kamicy żółciowej.

Najgroźniejszym i zarazem często używanym środkiem słodzącym jest aspartam, stosowany w słodyczy i słodkich napojach. Po podgrzaniu do zaledwie 30 stopni - ten zamiennik cukru rozkłada się na substancje rakotwórcze, między innymi formaldehyd.