Dynia - jedno z pierwszych warzyw, z którymi spotykają się ludzie. Zadowoleni ze szlachetności swoich form i eleganckiego koloru, dynia ma również inne znaczenie dla organizmu. Jako część większości diet terapeutycznych może złagodzić przebieg wielu chorób. Korzyści i zagrożenia związane z dynią zostaną omówione w tym artykule.

Korzyści z dyni dla ciała

Przede wszystkim należy zauważyć jego bogaty skład chemiczny. Warzywo zawiera wiele witamin - A, E, C, D, F, PP, grupa B, minerały - wapń, potas, magnez żelaza, fosforu, kobaltu, miedzi, a także pektyn, błonnika, przeciwutleniaczy, flawonoidów itp. Istnieje również bardzo rzadka witamina T, która pozwala łatwiej wchłaniać żywność. Może to być docenione przez osoby cierpiące na otyłość i po prostu tych, którzy nie obliczyli swojej siły i jedli podczas pysznego obiadu.

Dynia może korzystnie wpływać na zdrowie poprzez:

  • poprawić wzrok, zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy i innych chorób oczu;
  • pozytywny wpływ na trawienie, normalizuje ruchliwość jelit. W dyni dużo błonnika, który pochłania wszystkie toksyny i żużel i usuwa je z organizmu;
  • pomoże schudnąć. Zawartość kalorii w tym produkcie wynosi tylko 22 Kcal na 100 g, więc może być aktywnie włączona w dietę cierpiącą na nadwagę;
  • wydobyje "zły" cholesterol z powodu obecności włókien pektynowych. Warzywo wzmacnia ściany naczyniowe, normalizuje równowagę wody i soli w organizmie, tym samym zmniejszając ciśnienie krwi. Dynia pieczona w piecu jest przydatna dla rdzeni, a jej uszkodzenie jest minimalne dla organizmu;
  • będzie miał działanie moczopędne. Dynia jest bogata w wodę i jest z powodzeniem stosowana jako dodatkowa terapia chorób wątroby, nerek i pęcherza moczowego. Dynia jest bardzo przydatna dla wątroby z żółtaczką, ale jej uszkodzenie w przypadku tej choroby jest minimalne. W przypadku niewydolności nerek i hemoroidów zaleca się stosowanie go w stanie surowym;
  • tłumić namnażanie się prątków gruźlicy;
  • regenerować uszkodzone komórki trzustki i zwiększać poziom komórek beta we krwi. Mianowicie biorą udział w produkcji insuliny. W ten sposób możemy wywnioskować, że dynia jest przydatna, gdy cukrzyca a jego szkodliwość leży tylko w indywidualnej nietolerancji jej składników.

Miód z dyni ma jeszcze silniejsze właściwości żółciopędne i moczopędne, co jest jego zaletą, chociaż szkoda jest również obecna. Jest to doskonały przeciwutleniacz, przedłużający młodość i piękno, które można również przygotować własnymi rękami. Ale nie tylko miód jest zrobiony z dyni. Jest gotowany, pieczony, mrożony, spożywany na surowo, a na jego bazie gotowane są pyszne kaszki. To warzywo jest szczególnie dobrze połączone z prosa. Dynia w wysuszonej formie wzmacnia pamięć, ładuje ciało energią podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Przydaje się nie tylko samo warzywo, ale także jego nasiona, które od starożytności były używane do zwalczania robaków. I powinny one być regularnie uwzględniane w diecie dla mężczyzn, którzy do starości mają dobrą moc.

Z dyni dostać olej, który jest szeroko stosowany w kosmetologii. Jego właściwości antyseptyczne, gojenia się ran i przeciwzapalne dają podstawy do stosowania go w leczeniu owrzodzeń troficznych, ran, skaleczeń i innych zmian na skórze. Olej, podobnie jak miąższ dyniowy, wzmacnia układ odpornościowy, pomaga radzić sobie z bezsennością, bólami głowy i zaburzeniami nerwowymi.

Nie jest konieczne używanie dyni w stanie surowym dla osób cierpiących na ostre choroby żołądkowo-jelitowe. W każdym razie konieczne jest przestrzeganie środka we wszystkim, a nie zamiatanie na bok ewentualnego ryzyka indywidualnej nietolerancji i alergii.

wykorzystanie dyni dla ciała