Ostatnio atak serca nie jest już chorobą starości. Częściej zdarzają się przypadki ataków serca u osób dojrzałych, a nawet u osób młodych. Ze względu na znaczenie tego tematu, proponowany artykuł szczegółowo omawia stan przed zawałem - jego objawy przedmiotowe i podmiotowe. Ponadto zostaną podane instrukcje, co należy zrobić w takiej sytuacji i do którego lekarza się zwrócić.

Objawy i oznaki stanu zawału u kobiet

Najbardziej wyraźnym czynnikiem w tym problemie jest zespół bólowy. Wpływa na okolice klatki piersiowej, ma taki sam charakter jak przy napięciu dławicowym. Osobliwością bólu jest niemożność jego eliminacji za pomocą nitrozo-cytolu lub nitrogliceryny, a także zwiększenie napadów od 20-30 razy dziennie. Należy zauważyć, że ból występuje głównie w nocy, podczas snu, a jego czas trwania sięga pół godziny. Tak długi stan nieuchronnie prowadzi do stopniowej martwicy mięśnia sercowego. Ponadto silny ból daje prawą stronę ciała: pod obojczykiem i do ramienia.

Stan przedobruchowy - objawy:

  • lęk i intensywne podniecenie;
  • niezdolność do głębokiego oddychania;
  • zimny pot;
  • ból barku;
  • trudności w koordynowaniu ruchów.

Warto zauważyć, że powyższe objawy przed atakiem serca nie są typowe dla wszystkich. W niektórych przypadkach występują nietypowe objawy, które są całkowicie odmienne od wskazanych, takie jak osłabienie i bezsenność, częste zawroty głowy z napadami nudności, drażliwość, agresywność wobec innych, duszność.

Stanom brzusznym przed zawałem serca towarzyszy ból dławicowy w lewym podżebrzuszu i okolicy nadbrzusza. Są odczuwalne jako bolesne, palące lub zwężające się, występują na tle intensywnych ćwiczeń, chodzenia, stresu, a nawet drobnych podniet.

Stan astmy poprzedzającej zawał ma objawy, takie jak nierozsądna sinica i trudności z oddychaniem.

Jeśli dana osoba cierpi arytmia objawy objawiają się w postaci tachykardii, przyspieszonego bicia serca z okresowymi przerwami, upośledzonego krążenia krwi w kończynach po lewej stronie, krótkotrwałego drętwienia palców.

Co jeśli objawy wskazują na stan przed zawałem?

Rozważany zespół może przez długi czas przeszkadzać, a jego czas trwania sięga trzech tygodni. Jeśli przy pierwszych objawach nie szukasz terminowej opieki medycznej, taki stan kończy się zawałem mięśnia sercowego. Dlatego na samym początku niedyspozycji i pojawieniu się zespołu bólowego konieczne jest odwiedzenie kardiologa w celu konsultacji.

Diagnoza stanu przed-zawałowego polega na badaniu przez specjalistę i wykonaniu elektrokardiogramu, po którym następuje dekodowanie. Następnie pacjent zostaje umieszczony w szpitalu, często na oddziale intensywnej terapii.

Schemat leczenia składa się z długiego spazmolitycznego spożycia stan przed zawałem leki i antykoagulanty. Nitrogliceryna jest stosowana do trwałego usuwania bólu i jest podawana dożylnie przez kroplówkę IV. Ponadto pacjentowi zapewnia się całkowity odpoczynek i oszczędną dietę o minimalnej zawartości cholesterolu.

Po wypisaniu pacjenta należy przez pewien czas monitorować go przez lekarza prowadzącego, a także regularnie wykonywać elektrokardiogramy w celu zarejestrowania postępu lub cofnięcia się choroby. Na własną rękę pacjent powinien monitorować ciśnienie krwi, unikać zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego przeciążenia. Ponadto konieczne jest poprawienie diety, ograniczenie spożycia tłuszczów, a także przeznaczenie wystarczającej ilości czasu na sen.