Prednizolon jest sztucznie syntetyzowanym hormonem, który w ludzkim ciele wytwarzany jest przez nadnercza. Pomimo średniej siły tego leku i jego dobrego działania przeciwzapalnego, jego stosowanie może powodować wiele różnych niepożądanych efektów.

Wpływ leków na kości i mięśnie

W przypadku długotrwałego leczenia jednym z efektów ubocznych prednizolonu jest naruszenie struktury kości, innymi słowy, następuje ściemnienie kości. Prowadzi to do zwiększenia ich kruchości, rozwoju osteoporozy i zwiększonego ryzyka złamań. Dlatego podczas przyjmowania leku wskazane jest monitorowanie stanu szkieletu kości za pomocą promieniowania rentgenowskiego o niskim poziomie promieniowania.

Rozwój atrofii mięśni (miopatia steroidowa) może być kolejnym efektem ubocznym prednizolonu, gdy jest leczony dużymi dawkami. Kiedy pojawiają się objawy atrofii, prednizolon zostaje zastąpiony innym lekiem o podobnym działaniu.

Skutki uboczne narządów wewnętrznych

Skutki uboczne tabletek Prednizolonu mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych:

 1. Ze strony układu sercowo-naczyniowego możliwy jest ciągły wzrost ciśnienia krwi.
 2. W przewodzie żołądkowo-jelitowym zwiększa się kwasowość, a zdolność trawienia produktów mlecznych gwałtownie spada, istnieje ryzyko erozji.
 3. Możliwe jest tworzenie się skrzepów krwi, co tłumaczy się wzrostem gęstości krwi.
 4. Przy długotrwałym przyjęciu nadnercza są zaburzone i może rozwinąć się zanik narządów.
 5. Zaburzenie metaboliczne i pojawienie się obrzęku.

Prednizolon w tabletkach może powodować działania niepożądane ze strony układu nerwowego. Można je wyrazić w:

 • niestabilność psychiczna (euforia, depresja, halucynacje itp.);
 • zaburzenia snu;
 • omdlenia.
Inne zaburzenia spowodowane przez prednizolon

Prednizolon jest dostępny w postaci kropli i może być stosowany w leczeniu chorób oczu. W tym samym czasie, podczas aplikacji, występują takie efekty uboczne, jak uczucie suchości w oczach. Długotrwałe stosowanie kropli może prowadzić do:

 • upośledzona gęstość rogówki oka;
 • uszkodzenie nerwu wzrokowego;
 • zaćmę itp.
Skutki uboczne Prednisolone

Stosowanie prednizolonu podczas ciąży jest niepożądane, ale czasami jest dozwolone pod pełnym nadzorem lekarza ginekologa. W niektórych przypadkach lek może powodować dysfunkcję nadnerczy u płodu, inne zmiany w jego rozwoju. Ale, jak pokazuje praktyka, pozytywne działanie leku w czasie ciąży pokonuje możliwe negatywne reakcje.

Po stronie skóry istnieją możliwe reakcje, takie jak pojawienie się:

 • rozstępy (rozstępy);
 • trądzik ;
 • zwiększona suchość;
 • swędzenie.