Na odbiór u terapeuty po rozmowie kwalifikacyjnej i badaniu klinicznym przeprowadza się z reguły osłuchiwanie lub słyszenie płuc. Rezultatem tego badania jest czasami wpis "trudne oddychanie" na karcie pacjenta. Często takie definicje są przerażające, a szczególnie podatni ludzie zaczynają martwić się rozwojem chronicznych chorób płuc i oskrzeli.

Co oznacza termin "ciężki oddech"?

W rzeczywistości rozpatrywane wyrażenie nie ma w ogóle żadnego ładunku semantycznego.

Normalne oddychanie u zdrowej osoby nazywa się pęcherzykiem. Charakteryzuje się specyficznym hałasem, który powstaje w wyniku wibracji pęcherzyków płucnych, słychać go przy wdechu i jest praktycznie nieobecny podczas wydechu. Dźwięk pęcherzykowaty jest miękki i nie głośny, nie ma wyraźnego ograniczenia do zaprzestania hałasu, ponieważ stopniowo się uspokaja.

W przypadkach, gdy proces oddychania różni się od opisanego powyżej, wielu lekarzy woli pisać "ciężki oddech". W rzeczywistości fraza ta oznacza, że ​​lekarz nie znalazł żadnych patologii, ale hałas podczas słuchania, zgodnie z jego subiektywną percepcją, różni się od pęcherzyków. W prawie każdym stwierdzeniu i wpisie na karcie można znaleźć kombinację zwrotów "ciężki oddech" i "bez świszczącego oddechu", niezależnie od diagnozy.

Warto zauważyć, że osłuchiwanie jest niezwykle niewiarygodną metodą badań, która wykonywana jest raczej rytualnie, ponieważ wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że terapeuta "słucha" tej sprawy. Ta metoda wymaga dobrego, nawet muzycznego, słyszącego i bogatego doświadczenia, często daje fałszywe wyniki, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Liczne stwierdzenia w Internecie, że ciężki oddech jest oznaką przeszłej choroby układu oddechowego, zapalenia błony śluzowej oskrzeli, infekcji wirusowej, zapalenia oskrzeli lub nagromadzenia śluzu, są fałszywe.

Przyczyny Twardego Oddychania

Prawidłowe określenie stanu, w którym hałas jest równie słyszalny podczas wdechu i wydechu, jest oddychaniem oskrzelowym. Dźwięk podczas osłuchiwania jest dobrze rozróżnialny i bardzo wyraźny, głośny.

Z reguły ciężkie oddychanie oskrzelowe występuje w zapaleniu płuc - wysoka gorączka, kaszel i uwolnienie grubej ropnej plwociny stanowią potwierdzenie rozpoznania objawów. Czynniki wywołujące chorobę to kilka rodzajów bakterii, zwykle paciorkowców.

Inną przyczyną oddychania oskrzelowego jest zwłóknienie płucne . Jest to zastąpienie normalnej tkanki komórkami łącznymi. Ta patologia jest charakterystyczna dla osób cierpiących na astmę oskrzelową i alergiczne zapalenie płuc. Ponadto, zwłóknienie często rozwija się na tle przyjmowania pewnych leków i chemioterapii. Jego główne objawy to duszność i suchy kaszel, czasami z niewielką ilością plwociny, bladości lub lekko niebieskiej skóry.

Nie ma innych czynników i chorób przyczyniających się do opisania państwa.

Trudne oddychanie

Biorąc pod uwagę, że diagnoza ta w ogóle nie istnieje, nie jest wymagana żadna specjalna terapia. Ponadto omawiane zjawisko jest tylko objawem, a nie niezależną chorobą.

Jeśli podczas badania wykryto hałas oskrzeli podczas wdechu i wydechu, a towarzyszące objawy wskazują na rozwój zapalenia płuc, konieczne będzie leczenie przeciwbakteryjne.

oddychanie ciężko świsty nie

Aby wyznaczyć antybiotyki do ciężkiego oddychania oskrzelowego, konieczne jest wstępne badanie plwociny. Analiza pozwala zidentyfikować patogen i przeprowadzić testy jego wrażliwości na różne leki. W przypadku mieszanego zakażenia bakteryjnego lub nieokreślonego typu drobnoustrojów zaleca się przyjmowanie. antybiotyki o szerokim spektrum działania z grupy cefalosporyn, penicylin i makrolidów.

Leczenie zwłóknienia polega na stosowaniu glikokortykosteroidów, leków cytostatycznych i przeciwwłóknowych, a także tlenoterapii.