Kilka dekad temu sztywne soczewki były wykonane tylko z PMMA lub szkła. Nie pozwalały na tlen i były bardzo niewygodne w noszeniu, ponieważ musiały być okresowo gotowane i traktowane specjalnymi środkami czyszczącymi. Obecnie twarde soczewki kontaktowe są wykonane z materiałów na bazie silikonu. Mają dość wysoką przepuszczalność gazu i mają wiele pozytywnych właściwości.

Zalety twardych soczewek

Twarde soczewki kontaktowe do korekcji wzroku mają następujące zalety:

  1. Trwałość - ponieważ materiał, z którego są wykonane, jest gęsta, doskonale zachowują swój kształt.
  2. Stabilność obrazu - takie produkty nie marszczą się podczas migania, dzięki czemu obraz jest zawsze wyraźny.
  3. Odporność na złogi białkowe - są odporne na substancje opadające na powierzchnię z płynu łzowego, dlatego okres bezpiecznego i komfortowego noszenia soczewek znacznie się zwiększa.
  4. Mała średnica - dzięki temu zewnętrzna strefa obwodowa rogówki jest bardziej otwarta na tlen i łzy, które zmyją martwe komórki i małe obce cząstki.
  5. Trwałość - oczekiwana długość życia soczewek nocnych i dziennych ograniczona jest jedynie zmianami w widoku użytkownika.

Ponadto taka optyka korekcyjna nie zawiera wody. Nie wysychają na wietrze lub w czasie upałów, dzięki czemu nie można używać kropel nawilżających.

Kiedy lepiej nosić ciasne soczewki?

W niektórych przypadkach twarde soczewki, twarde soczewki nocne Oparte na silikonie, zapewniają lepszą jakość widzenia niż ich miękkie odpowiedniki. Taka optyka powinna być korzystnie używana z:

  • poprawka ortokatratologiczna;
  • wymawiane astygmatyzm (jeśli nie można uzyskać wymaganej korekty miękkimi soczewkami);
  • wiek dalekowzroczności;
  • keratoconus (choroba rogówkowa, w której jest ona zubożona lub zdeformowana).