Nocna ślepota jest narodową nazwą choroby, w medycynie znanej jako hemeralopia (upośledzona adaptacja wzroku do słabego światła). Osoba cierpiąca na te schorzenia widzi bardzo słabo o zmierzchu iw nocy, jednak w świetle dziennym ma ostrość wzroku.

Wydaje się - gdzie są kurczaki? Faktem jest, że zdolność ludzkiego i każdego innego oka do przystosowania się do warunków o różnym oświetleniu zależy od fotoczułych elementów siatkówki: prętów i stożków. Szyszki są odpowiedzialne za jednodniowe widzenie, a pręty o wysokiej światłoczułości są przeznaczone do widzenia w nocy. U kurcząt laski w siatkówce są praktycznie nieobecne, a zatem, gdy słońce zachodzi, faktycznie stają się ślepe. Z powodu tej cechy, choroby, w której ludzie są osłabieni przez widzenie w nocy, nazywano ślepotą w nocy.

Przyczyny ślepoty nocnej

Choroba rozwija się z powodu naruszenia stosunku liczby stożków i prętów w oku ludzkim, zmniejszenia liczby pręcików lub strukturalnych zaburzeń ich budowy, a także z powodu braku lub zakłócenia wymiany wzrokowego pigmentu rodopsyny, który jest zawarty w pałeczkach.

Zwyczajowo rozróżnia się trzy rodzaje ślepoty nocnej:

  • wrodzony;
  • Niezbędny;
  • objawowe.

Najczęstszą jest ślepota nocna. Choroba może rozwinąć się na tle niedożywienia, z powodu braku witamin, przede wszystkim - witamina a . Ponadto może to być spowodowane niedokrwistością, chorobami wątroby, ogólnym wyczerpaniem organizmu, działaniem różnych toksyn.

Objawowa nocna ślepota rozwija się na tle chorób oczu, takich jak jaskra, patologia pigmentacji siatkówki i wysoka krótkowzroczność.

Wrodzona ślepota nocna jest najczęściej powodowana przez niektóre choroby dziedziczne, w szczególności dziedziczne zwyrodnienie barwnikowe siatkówki lub zespół Asera.

Objawy ślepoty nocnej

W przypadku ślepoty nocnej widzenie pogarsza się dramatycznie w warunkach słabego oświetlenia. Jego ostrość maleje, obiekty mogą wyglądać na niewyraźne, rozmyte, pole widzenia jest zwężone, zaburzona jest percepcja kolorów. Często odczuwa się prawidłową percepcję niebieskiego koloru lub nie ma widoczności kolorów w zmierzchu i w nocy. Możliwe jest również, że ciemne plamki pojawiają się przed oczami podczas przechodzenia z oświetlonego pokoju do ciemnego iz powrotem.

Jak leczyć ślepotę nocną?

Należy zauważyć, że leczenie ślepoty nocnej zależy od jej rodzaju i czynników, które ją spowodowały.

Najłatwiejszym leczeniem jest choroba o zasadniczym typie. Ponieważ najczęściej ten rodzaj nocnej ślepoty spowodowany jest brakiem witaminy A, wówczas aby wyeliminować chorobę wystarczy pić witaminę.

W przypadku pojawienia się niedoboru witaminy A w wyniku stosowania leków będących jego antagonistą (na przykład chininy), leki należy natychmiast anulować, a przebieg przyjmowania witamin należy natychmiast podjąć. Kiedy ślepota nocna jest spowodowana chorobą wątroby, infekcją i podobnymi przyczynami, pierwotna choroba jest leczona jako pierwsza.

Leczenie ślepoty nocnej

Jedynym sposobem zapobiegania tego typu chorobom jest prawidłowe odżywianie. Powinieneś jeść marchew, kapustę, owoce cytrusowe, świeże soki, wątrobę ryb i ssaków.

W przypadku objawowej hemeralopii najpierw leczona jest pierwotna choroba oczu. Może to być wybór prawidłowych okularów i zastosowanie leków ujędrniających na krótkowzroczność. Brania narkotyków i, jeśli to konieczne, operacji w zaćma lub jaskra.

Wrodzona postać ślepoty nocnej nie reaguje na leczenie i stale maleje widzenie w mroku.