Wiele osób interesuje się tym, która strona lepiej spać, aby w nocy organizm mógł być w pełni przywrócony, a rano można było się odświeżyć i odpocząć. Opinie specjalistów w tej sprawie mogą być różne. Podając swoje zalecenia, biorą pod uwagę szereg dodatkowych czynników.

Najlepsza postawa do spania

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ ludzie mają odmienną budowę ciała i wagę. Do czego jest odpowiedni, drugi będzie spętany i wywoła poważny dyskomfort. Jednak eksperci zgadzają się, że odpowiednia postawa do snu to taka, w której dana osoba osiąga fazę szybkiej fazy. Na tym etapie powstają sny. Chociaż wszystkie fazy snu są bardzo ważne, szybkość jest najważniejsza. Uważa się, że na tym etapie następuje przywrócenie ciała i zachowanie wszystkich informacji otrzymanych w ciągu dnia.

позы сна

Wybór wygodnych pozycji do spania jest bardzo ważny, ponieważ niepoprawna szybka faza prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Częściej rano odczuwa się słabość i obawy o ból głowy. Nie możesz zostawić rzeczy samym sobie. Konieczne jest wybranie optymalnych pozycji snu dla siebie. Jeśli tak się nie stanie, konsekwencje mogą być przerażające. Ciągły brak snu jest obarczony pojawieniem się takich problemów:

 • utrata pamięci;
 • rozwój chorób onkologicznych;
 • przedwczesne starzenie się skóry;
 • ogólne osłabienie;
 • zwiększona drażliwość;
 • rozwój choroby sercowo-naczyniowe ;
 • zmniejszenie pożądania seksualnego.

Po której stronie musisz spać i dlaczego?

лучшая поза для сна

Postawy mogą się różnić. Decydując, po której stronie spać, ważne jest, aby skupić się na odczuciach, które dana osoba doświadcza po snu, oraz na stanie jego zdrowia. Niektórzy ludzie wyłączali się na swoich żołądkach. Ta postawa jest naprawdę dobra dla tych, którzy cierpią na chrapanie. Jednak według somnologów pozycja ciała podczas snu nie jest najlepszą opcją. Ma wiele niedociągnięć, oto niektóre z nich:

 1. W tej pozycji osoba automatycznie podciąga nogę, zginając ją w kolanie. W wyniku tego mięśnie się naprężają. Obciążenie w tej pozycji jest badane i kręgosłup. Sen na brzuchu może prowadzić do poważnych problemów w funkcjonowaniu układu mięśniowo-szkieletowego.
 2. Ponadto, ta postawa wymaga odwrócenia głowy na bok. W rezultacie szyja staje się odrętwiała podczas snu. Jeśli często śpisz na brzuchu, w dłuższej perspektywie może to spowodować problemy z naczyniami mózgu.
 3. Ze względu na to, że twarz styka się z poduszką, skóra jest rozciągnięta. Jest to obarczone tym, że będzie miało więcej zmarszczek.

Niektórzy są przyzwyczajeni do spania na plecach. Ta pozycja jest uważana za bezpieczną i optymalną dla normalnego odpoczynku. Z takim snem kręgosłup, mięśnie, stawy relaksują się, dzięki czemu ciało jest doskonale odnowione. Jednak stanowisko to ma przeciwwskazania:

 1. W tej sytuacji nie można spać dla tych, którzy mają problemy z oddychaniem lub są skłonni do tego chrapać .
 2. Z powodu silnego nacisku na kręgosłup i naczynia krwionośne nie można spać na plecach podczas ciąży (w pierwszej połowie pozycja ta jest nadal akceptowalna).
 3. Aby wykluczyć ryzyko zatrzymania oddechu, wywołanego przez wymioty, osoba pijana jest kategorycznie zabroniona do leżenia na plecach.

Decydując, po której stronie chcesz spać, musisz wziąć pod uwagę zalety i wady tej lub innej pozy. Ciekawostką jest to, że ta pozycja ciała jest preferowana przez ponad 63% ludzi. Nawet istnieje kilka podgatunków tej pozycji:

 • pozycja "zarodek";
 • po stronie z wyciągniętymi ramionami;
 • stanowić "log" i tak dalej.