Stan, w którym powstają przerosty między narządami wewnętrznymi, w tym naczyniami krwionośnymi, a nawet zakończeniami nerwowymi, charakteryzuje się adhezyjną chorobą jamy brzusznej. Często prowadzi to do powikłań i niebezpiecznych następstw w postaci zapalenia otrzewnej, martwicy tkanek, niedrożności jelit i perforacji.

Choroby klejące narządów jamy brzusznej - przyczyny

Zrosty często powstają na tle ostrych chorób zapalnych przewodu pokarmowego (zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie okrężnicy, w tym wrzodziejące), jak również urazy mechaniczne brzucha.

Innym powodem jest operacja w obszarze otrzewnej, co do zasady, aby usunąć dodatek.

Choroba adhezyjna jamy brzusznej - objawy

Znaki danego państwa są rzadko widywane i są odkrywane przypadkowo podczas rutynowych kontroli. W niektórych przypadkach występuje nietrwały zespół bólowy, który pojawia się, gdy określona postawa lub działanie (pochylenie, wejście po schodach, sen z boku).

Chorobie samoprzylepnej jamy brzusznej w ciężkim stopniu towarzyszy utrata masy ciała i nudności, czasami z wymiotami, zaparciami. W dużej mierze wynika to z obecności rozległych zrostów tkanki śluzowej w okolicy jelita, w które zaangażowane są korzenie nerwowe.

Rozpoznanie choroby adhezyjnej

Aby określić obecność zrostów przy użyciu następujących nieinwazyjnych metod badawczych:

 • diagnostyka ultradźwiękowa;
 • badanie krwi;
 • badanie endoskopowe;
 • analiza moczu.

Pomimo dużej liczby sposobów postawienia diagnozy, nie zawsze jest możliwe wykrycie zrostów ze względu na ich mały rozmiar i lokalizację. Dlatego najdokładniejszą metodą jest laparoskopia, w której wykonuje się 2 nakłucia otrzewnej, a narządy wewnętrzne bada się za pomocą specjalnego mikrokamery medycznej.

Choroba adhezyjna jamy brzusznej - leczenie

Powolny przebieg opisanej patologii bez bólu i intensywny wzrost liczby zrostów podlega terapii zachowawczej. Obejmuje:

 • preparaty enzymatyczne poprawiające trawienie (Mezim, Creon, Festal);
 • przebieg probiotyków (Bifiform, Narine);
 • ozoceryt, kąpiele parafinowe;
 • elektroforeza z użyciem roztworów wchłanialnych;
 • okłady z borowiny;
 • zastosowania glinkowe.

Ze względu na niską skuteczność powyższej metody leczenia i zagrożenie dla życia człowieka wymagana jest interwencja chirurgiczna w celu usunięcia zrostów. Do tej pory wykonuje się ją tylko przy pomocy chirurgii laparoskopowej, co wyklucza występowanie nawrotów. Jedną z zalet tej metody jest krótki okres rehabilitacji, zapobieganie progresji choroby adhezyjnej z powodu instalacji specjalnych barier organicznych.

Zapobieganie adhezyjnej chorobie jamy brzusznej

Jedynym sposobem na zapobieganie stanowi patologicznemu jest przestrzeganie diety i właściwe przygotowanie codziennej diety.

Dieta dla chorób adhezyjnych jamy brzusznej:

 1. Jedz często, do 7 razy dziennie, krok po kroku.
 2. dieta brzuszna choroba adhezyjna
 3. Poddanie świeżych warzyw i owoców obróbce cieplnej, zwłaszcza tych, które prowadzą do zwiększonego gazowania lub wzdęć (rośliny strączkowe, jabłka, kapusta biała).
 4. Wyklucz naczynia, które powodują zgagę i zaostrzenie zapalenia żołądka.
 5. Odrzucić produkty promujące nadmierne wydzielanie żółci (smażone, ostre, słodkie, słone, kwaśne).
 6. Zmniejsz ilość napojów gazowanych.
 7. Wolą herbatę ziołową mocną kawę i herbatę.
 8. Codziennie spożywaj porcję zupy lub przeciery z zup .