Upośledzenie wzroku może być konsekwencją przepracowania oczu, przejawów dziedzicznej predyspozycji lub zmian związanych z wiekiem, ale często jest to objaw towarzyszący innej chorobie.

Przyczyny niewyraźnego widzenia

Konwencjonalnie choroby te można podzielić na kilka grup:

 • choroby samego oka: soczewka, rogówka, siatkówka;
 • powszechne choroby, które mogą prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego lub naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za dopływ krwi do oczu;
 • choroby tkanek otaczających oko, na przykład mięśnie lub tkankę tłuszczową.

Najczęściej zaburzenie widzenia wiąże się z rozwojem krótkowzroczności, w której obraz skupia się nie na siatkówce, tak jak w normalnym widzeniu, ale przed nim. Przyczyny krótkowzroczności to:

 • duże obciążenia na oczach, ich wzrost, praca wzrokowa w niewielkiej odległości od obiektu, bez odpoczynku dla oczu i przy słabym świetle;
 • predyspozycje genetyczne;
 • osłabienie mięśnia odpowiedzialnego za umiejscowienie oka, aw konsekwencji jego przeciążenie;
 • urazy głowy;
 • różne choroby oka, układ nerwowy, naczynia krwionośne.

Ale nie jest konieczne, aby odpisać wszystkie opcje krótkowzroczności, ale aby zobaczyć dokładnie, jak pojawia się pogorszenie widzenia.

 1. Nagłe pogorszenie widzenia w jednym oku może być oznaką ostrego zaburzenia krążenia. Konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem, ponieważ w przypadku przedwczesnego zakończenia leczenia możliwa jest całkowita ślepota.
 2. Ból w oczach, a także pojawianie się kół tęczowych, gdy patrzymy na źródło światła, ostry ból głowy, któremu towarzyszy wzrost ciśnienia, może być oznaką jaskry. Pilnie potrzebna jest wizyta u lekarza.
 3. Jeśli istnieje zmętnienie pola widzenia i naruszenie klarowności obrazu, niezależnie od odległości od obiektu, prawdopodobne jest wystąpienie zaćmy.
 4. Cieniowanie przed oczami, ostre tworzenie się zasłony lub zasłony, aż do całkowitej utraty widzenia, jest objawem odwarstwienia siatkówki.
 5. W przypadku pogorszenia widzenia o zmierzchu - występuje tak zwana ślepota nocna, która może być spowodowana zaburzeniami genetycznymi lub brakiem pewnych witamin. Jest traktowany jako planowy.

Leczenie zaburzeń widzenia

Aby podjąć działanie, warto zacząć określać przyczynę pogorszenia widzenia, a także charakteru. W niektórych przypadkach utrata wzroku może być tymczasowa, związana ze zmęczeniem. Występuje w przypadku zmęczenia oczu (na przykład długotrwałej pracy przy komputerze) stresu, bezsenności, przepracowania. Spadek widzenia w tym przypadku jest nieznaczny i znika po odpoczynku i zastosowaniu gimnastyki wzrokowej. Jeśli jednak czynniki stresu i stresu są stałe, może wystąpić poważna krótkowzroczność, niewyraźne widzenie z komputera pozbyć się tego, co jest możliwe tylko za pomocą operacji lub dostosować za pomocą okularów.

Ale nawet jeśli wizja nie może być w pełni przywrócona, gimnastyka dla oczu i przyjmowanie witamin, kompleksy ujędrniające pomogą powstrzymać pogorszenie widzenia w przypadku krótkowzroczności. W przypadku pogorszenia widzenia w ciemności, suplementacja witaminą A czasami jest w stanie pomóc.

Jeśli zmniejszenie widzenia spowodowane jest innymi czynnikami, następuje gwałtowne pogorszenie wzroku lub zmniejszenie widzenia w jednym oku, a następnie pilna potrzeba skonsultowania się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnych chorób, często z nieodwracalnymi konsekwencjami i prowadzącymi do całkowitej ślepoty.