Wiele osób w starszej grupie wiekowej skarży się, że stawy palców są bolesne, których przyczyny i leczenie muszą być określone w sposób konieczny i tak szybko, jak to możliwe, w przeciwnym razie może prowadzić do deformacji paliczków, upośledzonych zdolności motorycznych i unieruchomienia szczotek. Dlaczego bóle palców są obolałe i jak pozbyć się nieprzyjemnego objawu, rozważymy dalej.

Stawy palców bolą - przyczyny

Według statystyk, ból w stawach rąk o różnej intensywności notowany jest u co dziesiątej osoby po czterdziestce, a po sześćdziesięciu - za co trzecią. W tym przypadku bolesność może pojawić się w każdym wieku, nawet w dzieciństwie, często w wyniku choroby. Na początku niewielu ludzi zwraca uwagę na niewielki ból i sztywność światła, która pojawia się okresowo, ale z czasem niektórzy pacjenci zauważają, że niewygodne odczucia stale towarzyszą, utrudniając aktywność zawodową i codzienne życie.

Biorąc pod uwagę, dlaczego bóle stawów, możliwe jest rozróżnienie wielu czynników predysponujących do rozwoju różnych zmian stawów palców z zespołem bólowym (czynniki ryzyka):

 • infekcje (ostre i przewlekłe);
 • zaburzenia hormonalne;
 • zakłócenia w procesach wymiany;
 • przechłodzenie;
 • brak witamin i minerałów;
 • mikrouraz i uraz ręki;
 • predyspozycje genetyczne;
 • związane z wiekiem mechaniczne zużycie chrzęstnej tkanki stawów;
 • intensywna aktywność fizyczna;
 • regularne wykonywanie monotonnych ruchów rękami i palcami (praca przy komputerze, dzianie, szycie, mechanizmy kontrolne, granie na instrumentach muzycznych).

Choroby stawów palców

Kody stawów palców ranią, przyczyny i leczenie stają się priorytetowymi zadaniami, podczas gdy można zapobiegać wielu chorobom stawów, wiedząc o czynnikach przyczynowych i próbując zapobiec ich wpływowi. Wymieniamy główne choroby, na które wpływają stawy kończyn górnych:

 1. Reumatoidalne zapalenie stawów jest układową ciężką chorobą charakteryzującą się degeneracyjną zmianą małych obwodowych stawów całego ciała. Przyczyny są związane z procesami autoimmunologicznymi, a jako czynniki prowokujące mogą być: infekcje, alergie, urazy, interwencje chirurgiczne i tak dalej.
 2. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zwyrodnieniowo-dystroficzną zmianą o charakterze niezapalnym, co często tłumaczy się cechami wieku, specyficznymi czynnikami pracy, nieprawidłowościami w układzie hormonalnym, czynnikami infekcyjnymi. W tym przypadku obserwuje się pogrubienie stawów paliczkowych.
 3. Dna moczanowa jest patologią związaną z zaburzeniami metabolicznymi i nadmiernym spożyciem puryn, w których sole kwasu moczowego w postaci kryształów osadzają się wokół stawów wraz z rozwojem procesów zapalnych.
 4. Łuszczycowe zapalenie stawów jest postępującą zmianą stawów u pacjentów z łuszczycą pacjentów rozwijających się z niewyjaśnionych przyczyn. Uważa się, że kluczową rolę w tym mogą odgrywać: dziedziczność, nadmierne nasłonecznienie, uszkodzenia stawów, infekcje, niepowodzenia hormonalne.
 5. Zakaźne zapalenie stawów - rozwija się na tle procesów zakaźnych w organizmie, wywołanych przez bakteryjne paciorkowce lub gronkowce. Choroba może być powikłaniem przeniesionej dławicy piersiowej, ostrej infekcji wirusowej dróg oddechowych.
 6. Zespół tunelowy jest patologią nerwową, w której z powodu przedłużonej kompresji nerwu pośrodkowego między kośćmi i ścięgnami nadgarstka pojawia się bolesny impuls, który daje najbliższe stawy palców - często wskaźnik, duży, środek. Same stawy pozostają nienaruszone.
 7. Zapalenie kaletki jest procesem zapalnym, zlokalizowanym w worku stawowym, w którym tworzy się i gromadzi w nim płyn maziowy w dużych ilościach. Przyczynami są często urazy i infekcje.
 8. Choroba wibracyjna to profesjonalna patologia, która pojawia się, gdy istnieje długotrwała regularna ekspozycja na wibracje wynikające z mechanizmów roboczych. Uszkodzone receptory stawowe, które powodują bolesność.
почему болят суставы

Rano stawy palców

Jeśli zauważymy, że stawy palców są obolałe rano, po przebudzeniu lub długim odpoczynku, jest też pewna sztywność, co często wskazuje na rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów lub osteoartrozy górnych paliczków. Ponadto, wielu pacjentów rano są napady dny z ostrym, bolesnym bólem. Ponadto, u zdrowych osób mogą wystąpić nieprzyjemne doznania, gdy w przeddzień palców narażone są na intensywny stres fizyczny.

Dlaczego stawy bolą od zimna?

Pod wpływem niskich temperatur powietrza, wilgoci, zimnego wiatru, ból w stawach palców często pojawia się jako przejaw zaostrzenia przewlekłych patologii - choroba zwyrodnieniowa stawów , zapalenie stawów , konsekwencje urazów, stłuczeń. W chłodzie naczynia krwionośne kurczą się, krążenie krwi zostaje zakłócone, a tkanki chrzęstne zaczynają tracić składniki odżywcze, co powoduje sztywność i bolesność.

Dlaczego stawy bolą w temperaturze?

Jeśli stawy palców zaczynają boleć, a temperatura ciała wzrasta, oznacza to ostry proces zapalny, który wpływa na tkanki stawowe lub pobliskie. Połączenie objawów obserwuje się w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, dnawego zapalenia stawów, zapalenia kaletki maziowej. W takich przypadkach nie wahaj się skontaktować z lekarzem, który może przepisać odpowiednie leczenie.

Ból w stawach palców podczas zginania

Kiedy staw palca uderza w ramię z rozciąganiem zgięciowym, wykonując ruchy elementarne, można podejrzewać rozwój jednej z licznych chorób stawów lub następstwa czynników traumatycznych, nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli w tkankach stawowych występują procesy zwyrodnieniowe, może wystąpić chrupanie, trudności w rozbudowie.

Staw na palcu rozpala i boli

Zauważając, że staw palca na ramieniu jest spuchnięty i obolały, konieczne jest znalezienie prawdopodobnej przyczyny. Być może pojawienie się objawów było poprzedzone jakimkolwiek mechanicznym urazem, który był czynnikiem sprawczym. Jeśli rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów, obrzęk ma symetryczny wygląd na obu ramionach, co nie jest charakterystyczne dla patologii, takich jak dnawe zapalenie stawów lub zapalenie kaletki maziowej.

Ból w stawach palców - leczenie

Tych, którzy mają bóle palców, przyczyny i leczenie należy szukać razem ze specjalistą, ponieważ niemożliwe jest ustalenie dokładnej diagnozy niezależnie, bez specjalnych badań. Rozpoznaj techniki chorobowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, USG, TK i MRI, badania moczu i krwi. W zależności od rozpoznania lekarz zaleci leczenie bólu stawów palców. Często przepisuj masaż, gimnastykę medyczną rąk, fizjoterapię, stosowanie leków. Leczenie farmakologiczne może obejmować leki lokalne i ogólnoustrojowe z następujących grup:

мазь от боли в суставах пальцев рук

Maść na ból w stawach palców

Kiedy ból stawów palców jest zaburzony, leczenie często obejmuje pocieranie obszaru uszkodzenia takich maści, kremów i żeli:

 • ocieplenie (Viprosal, Capsicum, Epizarthron, Gafkamen);
 • środek przeciwzapalny i przeciwbólowy (Ketonal, Naise, Dolgit, Diklak, Diklofenak);
 • Chondroprotekcyjne (Chondroxide, Arthropant).

Tabletki do stawów

Pacjenci, którzy mają bardzo bolesne stawy palców, nie mogą obejść się bez stosowania leków o działaniu układowym w postaci tabletek. Zasadniczo są to preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które nie tylko łagodzą ból, ale także zwalczają reakcje zapalne:

 • Diklofenak;
 • Indometacyna;
 • Nimesulid;
 • Ibuprofen;
 • Ketorol i inni.

Ponadto, czasami przepisane leki, leki przeciwbólowe, dobrze zatrzymujący się zespół bólu:

 • Analgin;
 • Brustan;
 • Pentalgin i tak dalej.

Przy wielu stanach patologicznych, gdy stawy palców są obolałe, a przyczyny są związane ze zniszczeniem chrząstki, zaleca się leczenie przy długotrwałym stosowaniu chondroprotektorów - leków, które pomagają przywrócić tkankę chrzęstną. Należą do nich:

 • Teraflex ;
 • Arthra;
 • Don;
 • Kompleks chondroityny.
таблетки для суставов

Stawy palców są zranione - środki ludowe

Ból alternatywny w stawach palców można wyeliminować na wiele różnych sposobów, stosując środki ziołowe. Przed doświadczeniem tego lub innego przepisu na lekarstwa ludowe powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Przepis na uniwersalną maść, odpowiedni dla różnych patologii stawowych

Składniki:

 • cebula - 1 szt .;
 • miód - 1 łyżeczka do herbaty. łyżka;
 • olej roślinny - 1 łyżeczka do herbaty. łyżka;
 • wosk pszczeli - 10 g;
 • trawa złotego wąsa - 20 g.

Przygotowanie i stosowanie

 • Upiecz cebulę, posiekaj tłuczone ziemniaki.
 • Rozpuść wosk i miód w łaźni wodnej.
 • Dodaj pozostałe składniki, wymieszaj.
 • Zastosuj produkt do bolesnych stawów na noc, kładąc bawełniane rękawiczki na wierzchu.