Ze wszystkich chorób stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów jest uważana za najczęstszą. Dotyczy to głównie osób starszych i w średnim wieku. Ale to nie oznacza, że ​​cała reszta nie może martwić się pojawieniem się pierwszych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Niestety choroba może dotknąć nawet najzdrowszych ludzi. A jeśli nie zdiagnozujesz go na czas, problemy z leczeniem nie mogą zostać ograbione. Podejrzenie choroby zwyrodnieniowej stawów samo w sobie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, znając jej główne objawy.

Główne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Jest to podstępna choroba dotykająca tych części ciała, które tylko chce. Ale jak pokazuje praktyka, najczęściej stawów kończyn dolnych i tych z największym stresem w procesie życia najczęściej cierpią na osteoarthrosis. Wielu pacjentów w średnim wieku żyje szczęśliwie z chorobą, nawet nieświadomi jej obecności. W takich przypadkach choroba zwyrodnieniowa stawów jest rozpoznawana tylko przez promieniowanie rentgenowskie.

Często objawy choroby zwyrodnieniowej stawów pojawiają się we wczesnych stadiach choroby. Ze względu na to, że wielu z nich bierze je za tymczasowe osłabienie, choroba postępuje. A ponieważ objawy nie rozwijają się bardzo aktywnie, leczenie może być opóźnione.

Najczęstsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów obejmują:

  1. Przede wszystkim zawsze jest ból. Dotknięty staw pierwszy boli dyskretnie i wszystko można przypisać zmęczeniu. Ale im dłużej rozwinie się choroba zwyrodnieniowa stawów, tym większy będzie ból. Początkowo stawy mogą boleć tylko po stresie, w przyszłości te same nieprzyjemne odczucia staną się trwałe.
  2. Uważa się, że zły znak chrupanie w stawach .
  3. Skóra wokół chorego stawu może wyglądać na nieco obolały.
  4. Mobilność stawu w miarę postępu choroby jest ograniczona. Często na późnych etapach jest kompletna blokada tego. W rezultacie osoba czuje się sparaliżowana, niezdolna do kontrolowania chorej kończyny.

W zależności od tego, który staw jest chory, objawy dolegliwości ulegają zmianie. Na przykład symptomy charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawu barkowego są objawami ból szyi i ręce, podczas gdy klęska kolana z pewnością wpływa na łatwość chodu.

Osoby cierpiące na zwyrodnienie stawów kolanowych i stawów biodrowych mogą napotkać objawy choroby, takie jak nadmierne zmęczenie. Ponadto, stawy kolanowe, które zawsze są poddawane kolosalnym obciążeniom, mają tendencję do pęcznienia i silnego zapalenia. I jeśli na początkowych etapach choroby można całkiem nie zauważyć, objawy, które pojawiają się w drugim i trzecim etapie, nie będą mogły zostać zignorowane, nawet z wielkim pragnieniem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa

Oznaki choroby zwyrodnieniowej deformans

W rzeczywistości deformowanie choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle nie jest niczym innym. Obie choroby wpływają na stawy, powodując wiele problemów. Pod wpływem choroby aparat kostno-stawowy jest poważnie zdeformowany. To także determinuje jedną z głównych charakterystycznych cech choroby - z powodu deformacji stawów z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów muszą one koniecznie zmienić kształt. I często zmiany można zobaczyć nawet gołym okiem.

W rzeczywistości czasami można rozpoznać chorobę tylko dzięki tej funkcji. W pozostałych przypadkach objawy deformacji kostno-stawowej różnią się nieznacznie od objawów innych postaci choroby. Pacjent jest również zaniepokojony silnym bólem, który może ustąpić w stanie spoczynku i nasilić się podczas ruchu.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, lepiej regularnie poddawać się badaniom lekarskim. Pomoże to rozpoznać chorobę w odpowiednim czasie i natychmiast zaatakuje ją skutecznym leczeniem.