Alergiczny nieżyt nosa jest jednym z przejawów nieodpowiedniej reakcji organizmu w odpowiedzi na działanie różnych zewnętrznych (pyłki roślin, sierść zwierząt itp.) Oraz bodźce wewnętrzne (niektóre produkty spożywcze, leki). Objawy tej choroby nie tylko pogarszają stan zdrowia, zdolność do pracy, wpływają na nastrój i wygląd osoby, ale mogą prowadzić do rozwoju powikłań. Dlatego alergiczny nieżyt nosa musi być leczony szybko.

Jak i jak leczyć alergiczny nieżyt nosa i kichanie w domu?

Należy od razu zauważyć, że leczenie alergicznych środków przeciwko katarowi ludowemu, które wymagają użycia różnych roślin, nie tylko bezużyteczne, ale także niebezpieczne. Wynika to z wysokiego prawdopodobieństwa alergii krzyżowej - pojawienia się reakcji alergicznej na substancje o strukturze podobnej do głównego bodźca. Z tego samego powodu zaleca się, aby podczas zaostrzenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa była ona surowa dieta hipoalergiczna .

Metody nielekowe, które są użyteczne w tym przypadku w leczeniu domowym, to:

  1. Eliminacja lub ograniczenie kontaktu z alergenem. Na przykład, jeśli jesteś uczulony na pyłki roślinne, przewietrz pomieszczenie tylko w nocy lub po deszczu.
  2. Utrzymywanie komfortowego powietrza w pomieszczeniu. Osiąga się to poprzez częste czyszczenie na mokro bez użycia środków chemicznych, za pomocą klimatyzatora, specjalnych oczyszczaczy powietrza, nawilżacza powietrza, a także pozbycie się dywanów, miękkich zabawek i innych "odpylaczy".
  3. Mycie przewodów nosowych roztworami soli fizjologicznej, które pozwala "zmyć" alergeny z powierzchni błony śluzowej, zmniejszyć obrzęk nosa i poprawić penetrację miejscowych leków.
Leki stosowane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa

Niż w leczeniu silnego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, tylko ekspert może podpowiedzieć, biorąc pod uwagę specyfikę przebiegu choroby i jak leczyć alergiczny nieżyt nosa w domu indywidualne cechy pacjenta. Zwykle stosowanie lokalnych leków z następujących grup pomaga pozbyć się nieprzyjemnych objawów:

  • krople zwężające naczynia krwionośne (Nazivin, Galazolin, Vibrocil, itp.);
  • leki przeciwhistaminowe (Allergodil, Levokabastin, Kromogeksal, itp.);
  • kortykosteroidy (Avamis, Fldiksonaz, Nasobek itp.).

W cięższych przypadkach lekarze przepisują antyhistaminowe lub hormonalne środki działania układowego.