Polygyny lub poligamia jest forma małżeństwa , w którym jeden mąż może mieć kilka żon. Tradycyjnie taki model jest nieodłączny w patriarchacie. Obecnie poligamia jest powszechna wśród niektórych narodów muzułmańskich i tradycyjnie jest przywilejem władców i elity publicznej. Forma małżeństwa oznaczająca poligamię to poligamia, terminu tego nie należy mylić z poligamą.

Społeczno-demograficzne aspekty poligamii

Poligamia w świecie judaizmu istnieje od wielu lat. To na swój sposób rozwiązuje problemy takie jak głód, wdowieństwo, niepłodność kobiety. Jest to jednak ważna zasada: mężczyzna może mieć tyle żon, ile jest w stanie zapewnić, dlatego jest to przywilej tylko dla bogatych.

W świecie współczesnym jest więcej kobiet niż mężczyzn. Pod tym względem istnieje punkt widzenia wskazujący na poligamię jako rozwiązanie problemów demografii: w końcu, z prawnego punktu widzenia, kilka kobiet będzie w stanie urodzić jednego człowieka, a wszystkie będą zapewnione i żyć wygodnie, szczęśliwe życie. Czy prawo dopuszcza poligamię? W wielu krajach pozwala, i jest to niewątpliwą zaletą.

Poligamia: Plusy i Minusy

W opinii osoby europejskiej, która od dawna jest zaznajomiona feminizm , poligamia i poliandria - rzeczy są niedopuszczalne. Pomimo faktu, że w zbiorowej świadomości poligamia pozostawała daleko w przeszłości, a jej echa obecne są tylko w życiu muzułmanów, ma również miejsce poligamia między Słowianami, a nawet w świecie chrześcijańskim. Tylko w tym przypadku można go znaleźć w poszczególnych religijnych sektach.

Jednak nie ma potrzeby kontaktować się z sekciarzami, aby znaleźć przykłady współczesnej poligamii. Te same europejskie kobiety często celowo poślubiają muzułmanina, który ma już 1-2 żony. Zwykle takie kroki spotykają się z brakiem zrozumienia krewnych, jednak istnieje również wada poligamii, w której nie ma potrzeby martwić się o naruszone prawa.

Faktem jest, że wiele żon może zdobyć tylko bardzo zamożnych mężczyzn. Ponadto, zgodnie z prawem szariatu, wszystkie żony powinny pozostać takie same: kupując złotą biżuterię przez jednego, mężczyzna jest zobowiązany do tego samego prezentu dla wszystkich pozostałych. Co więcej, nie każdy kraj gromadzi wszystkie żony pod jednym dachem, co zwykle generuje kłótnie i konflikty. Na przykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich każda żona ma swój własny dom lub mieszkanie. Arabowie przez długi czas nie traktują poligamii jako sposobu na zaspokojenie swoich żądz - to wielka odpowiedzialność i znak konsekwencji i świadomości.

Kolejnym aspektem poligamii jest układ haremu. Harem jest oddzielną częścią domu, w którym mieszkają wszystkie kobiety z rodziny - żona, matka, siostra, żona brata itp. Wszyscy sobie pomagają i wspólnie pilnują domu. Wschodni mężczyźni nigdy nie widzą swoich kobiet w nieatrakcyjnym stanie.

Wschodnia kobieta nie chodzi do pracy, nie przenosi ciężkich worków do domu i nigdy nie płaci sama za siebie. Jednak, otrzymując wolność finansową, otrzymuje także moralną wolność: taka kobieta nie może zrobić kroku bez wiedzy męża. Poza tym nie ma prawa kontrolować człowieka, aby dowiedzieć się, gdzie on jest i z kim.

Poligamia za i przeciw

Nawiasem mówiąc, jeśli związek się komplikuje, para może się rozwieść. Człowiek za to wystarczy, aby po prostu ogłosić to swojej żonie, a kobieta musi skontaktować się z odpowiednimi władzami. Rozwód zostanie zrealizowany, jeśli okaże się, że mężczyzna źle zaopatrzył kobietę, nie kupował jej nowych ubrań i nie zadowalał się prezentami.

A w poligamii jest mnóstwo plusów i minusów, jak w klasycznym małżeństwie monogamicznym. Oczywiście, ten krok nie jest oczywiście dla natury kochającej wolność, a na pewno nie dla zazdrosnych właścicieli. Jednak niektóre kobiety żyją lepiej w tym stanie rzeczy. Wszyscy ludzie są inni i trudno jest znaleźć jeden przepis na szczęście dla wszystkich.