Wśród lekarzy różnych specjalności placebo jest szczególnie interesujące - co to jest i jak można z niego korzystać. Termin ten został wprowadzony ponad dwieście lat temu, ale do tej pory nie można wyjaśnić wpływu placebo na koniec. Jest to nazwa substancji bez przydatnych właściwości, która jest używana jako substancja lecznicza.

Efekt placebo - co to jest w psychologii?

Podczas badania reakcji pacjentów na ich leki zaobserwowano, że jeśli osoba jest pewna działania leku, na przykład w celu poprawy snu, nawet po przyjęciu witamin (placebo), będzie lepiej. Efekt placebo jest przejawem działania samego leku, a nie wiarą w lekarstwo. Nie wszyscy ludzie są równie sugestywni. Opisany jest pewien typ psychologiczny, na którym działają leki obojętne:

 1. Ekstrawertycy.
 2. Mają łagodne zaburzenia psychiczne.
 3. Zawiasowy.
 4. Cierpi na bezsenność.
 5. Hipochondryki.
 6. Przygnębiony.

Podczas eksperymentów, w których uczestniczyli pacjenci, którzy wiedzieli, że lek był placebo, uzyskano pozytywne efekty. U takich pacjentów, przyjmując zwykłą kredę, ale wyglądem przypominającą zwykłe leczenie, ciało doznało takich samych zmian jak w przypadku prawdziwego leku. Metoda placebo wykazała najlepsze wyniki w leczenie bezsenności , Choroba Parkinsona, depresja.

Efektem placebo mogą być nie tylko leki. Można go uzyskać z różnych procedur, akcji rytualnych, sesji prowadzonych przez ludzi z dala od medycyny. Zgodnie z przekonaniem pacjenta, na skutek takiego leczenia mają wpływ ceny takich usług, procedury reklamowe, wygląd i wiarygodność lekarza, a nawet wnętrza pokoju.

placebo, co jest

Leki placebo - co to jest?

Niektórzy lekarze tak często przepisują swoim pacjentom placebo, że takie leczenie można uznać za cały kierunek farmakologii. W przypadku pacjentów, którzy przyjmują takie leki, istnieją pewne oczekiwania, których używają producenci leków:

 1. Im większa tabletka, tym jest silniejsza.
 2. Zastrzyki są silniejsze niż tabletki, a zakraplacze są skuteczniejsze niż wstrzyknięcia.
 3. Gorzkie tabletki są silniejsze niż słodkie lub bez smaku.
 4. Tabletki są słabsze niż kapsułki.
 5. Niebieski uspokaja, pomarańczowy poprawia nastrój, psychotropowy powinien być purpurowy.

Ponadto, niż lek jest droższy, tym lepiej. Jeśli lek jest rzadki i nie można go kupić w każdej aptece, oznacza to, że jest skuteczny. Jeśli kompozycja ma jakiś niezrozumiały składnik, jest lepsza niż pochodzenie roślinne, wtedy lek może wyleczyć wszystkie choroby. Jest to również używane przez tradycyjnych uzdrowicieli, przygotowujących mieszaniny i kolekcje o nieznanej zawartości. Sugeruje się, że wpływ homeopatii opiera się na placebo, że jest to ten sam kierunek, którego nie udowodniono w medycynie.

Placebo - skład

Preparaty placebo mogą zawierać zarówno zwykłą kredę, ale z wyglądu są podobne do obecnych. Jest to stosowane w badaniach farmakologicznych w badaniu dwóch grup pacjentów w celu zbadania klinicznego efektu nowych leków. Istnieje grupa biologicznie aktywnych dodatków szeroko reklamowanych w mediach. Leki te są przypisywane właściwościom leczniczym, ale nie przeprowadzono z nimi badań naukowych. Według niektórych naukowców, obecnie połowa leków na półkach w aptekach - placebo.

placebo i nocebo

Efekt placebo i nocebo

Manifestacje placebo i nocebo to dwa przeciwstawne działania na psychikę i ludzkie zdrowie. Jeśli możesz wywołać korzyść z leku lub procedury (placebo), możesz równie dobrze przekonać pacjenta, że ​​przyjmując lek, będzie miał działania niepożądane (nocebo). Zdarzają się przypadki, gdy dana osoba została poinformowana o dacie domniemanej śmierci, a on naprawdę zmarł w tym dniu. Jeśli sugerujesz, że dotyk obiektu będzie bolesny, skóra zmieni kolor na czerwony i pojawi się ból. Podczas oczekiwania rozwija się reakcja lękowa, która zwiększa produkcję cholecystokininy, która powoduje ból.

Jak działa placebo?

Nie tylko czynniki psychologiczne tłumaczą wpływ teorii placebo. Badanie, w jaki sposób działa placebo, ujawniło zmianę w korze mózgowej w ośrodkach odpowiedzialnych za poczucie przyjemności. Aktywacja produkcji hormonów (endorfin), która może zmniejszyć ból, taki jak opium. Ostatnie badania wykazały, że impulsy bólowe mogą być blokowane na poziomie rdzenia kręgowego. Wszystko to prowadzi do tego, że dana osoba ma zdolność do samodzielnej naprawy, a wiara w lek, u lekarza lub w reklamę jest jedynie impulsem do rozpoczęcia tych reakcji.

Wpływ placebo na zmniejszenie masy ciała

Ponieważ nadmiar masy ciała staje się coraz bardziej powszechny, a utrata masy ciała jest bardzo interesująca, opracowywane są różne płatne metody i wprowadzane do umysłu w celu utrata masy ciała bez diet i wysiłku fizycznego. Wzrasta zapotrzebowanie na takie usługi i towary, w związku z czym wzrasta odpowiednio także rynek różnych dodatków biologicznych, pasków, kolczyków i tym podobnych. Kiedy bierzesz takie leki, naprawdę może być początkowa utrata wagi, ale w najlepszym przypadku placebo do utraty wagi nie boli.

Placebo w sporcie

Zasada placebo jest z powodzeniem stosowana przez trenerów przed odpowiedzialnymi konkursami. Zaufanie sportowca do sukcesu daje namacalny rezultat. Badania przeprowadzono, gdy sportowcom powiedziano, że biorą sterydy anaboliczne. Obserwowano takie same działania dotyczące wytrzymałości i wzrostu masy mięśniowej, jak również przyjmowania leków hormonalnych. Wystąpiły również działania niepożądane, charakterystyczne dla anabolików. Wiele leków stosowanych przez sportowców jako energia, w składzie mają substancje o nieudowodnionej skuteczności.

placebo w sporcie

Placebo w biznesie

Prawidłowe stosowanie placebo daje wymierny efekt komercyjny. To buduje firmy PR, reklamy, obiecujące cudowne właściwości, strategie sprzedaży, które odnoszą sukces tylko tych sprzedawców, którzy mogą przekonać się o potrzebie zakupu towarów lub usług. Rozpowszechnione treningi rozwoju osobistego, obietnica bogactwa i dobrobytu od guru feng shui i ezoteryki używają perswazji jako głównej metody przyciągania klientów. Ciekawe, że podobnie jak po przyjęciu tabletek kredowych, po treningach i seminariach, osoba, która wierzy w siebie, może odnieść sukces.