Pizza jest jedną z bardzo popularnych potraw wywołujących kontrowersje na temat korzyści i szkód. Łatwość gotowania, doskonały smak i różnorodność nadzień nie pozostawia nikogo obojętnym. Ale jak być tym, który obserwuje figurę?

Głównym wskaźnikiem, który określa dietę potrawy wartość energetyczna . Pizza może mieć różne kalorie, wszystko zależy od rodzaju ciasta i składników nadzienia. Odmian pizzy jest ogromna, najbardziej popularne są wersje włoskie i amerykańskie.

Jaką wybrać pizzę?

Klasyczna włoska pizza jest pieczona w specjalnym piecu i ma cienką warstwę ciasta z różnymi odmianami nadzienia. Wersja amerykańska ma cięższą i bardziej gęstą warstwę podstawową, reprezentującą bujny kok z otwartym nadzieniem.

Ciasto na włoską pizzę jest mniej kaloryczne, ponieważ zawiera tylko odrobinę oliwy z oliwek, trochę cukru, soli i suchych drożdży. Tak, a stosunek wagowy ciastek w przepisach włoskich i amerykańskich ma znaczną różnicę.

Ciasto do amerykańskiej pizzy zawiera bogate składniki, które są gęstsze i cięższe w kompozycji i są po prostu więcej. W wersji amerykańskiej zawartość kalorii w plastrze pizzy znacznie wzrasta dzięki pieczeniu i objętości ciasta. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem pizzy i jednocześnie nie zaszkodzić twojej sylwetce, lepiej wybrać klasyczną włoską pizzę.

Kalorie pizza i farsz

Klasyczna włoska pizza może mieć zawartość kaloryczną od 140 do 350 kcal. Najbardziej nisko kaloryczna pizza z kałamarnicą na ziarnie żytnim to około 140 kcal, pizza nadziewana piersią z kurczaka i podrobami z warzywami około 160 kcal. Zawartość kalorii cienka pizza z różnymi nadzieniami:

 1. Wegetariańska pizza faszerowana warzywami (oliwki, pomidory, papryka, warzywa) - 179 kcal.
 2. Pizza z grzybami, warzywami i cebulą - 200-218 kcal.
 3. Pizza z kiełbasą - 240-255 kcal.
 4. Pizza z 4 rodzajami sera - około 290 kcal.
 5. Pizza z trzema rodzajami wędzonego mięsa - 290-300 kcal.
 6. Pizza z łososiem - ponad 400 kcal.

Pizza domowej roboty kalorii

Jeśli chcesz sam gotować pizzę i nie jeść za dużo, możesz zmniejszyć zawartość kalorii domowej pizzy (średnio 240 kcal na 100 g) za pomocą kilku sztuczek:

domowe kalorii pizzy
 • Nie używaj ciasta francuskiego podczas gotowania, używaj dużej ilości masła lub margaryny;
 • ugotuj ciasto na kefirze z dodatkiem tłoczonej na zimno oliwy z oliwek;
 • weź ciasto na mąkę z pszenicy durum na ciasto;
 • Najbardziej niskokalorycznym serem jest mozzarella;
 • do nadzienia wybrać owoce morza, warzywa, grzyby, w skrajnych przypadkach, biały kurczak lub indyk;
 • odrzucić sosy - keczup, majonez i musztardę.