Fotofobia to nienormalna nietolerancja przez narządy wzroku sztucznego lub naturalnego światła, pod wpływem którego powstają niewygodne doznania. Przyczyny światłowstręzy mogą być różne i towarzyszyć innym nieprzyjemnym objawom.

Dlaczego oczy reagują boleśnie na światło?

Inną nazwą tego zjawiska jest światłowstręt. Nadwrażliwość na światło, jego fobia jest szczególnie widoczna pod wpływem źródeł jasnego oświetlenia, a w warunkach zmierzchu lub w ciemności dyskomfort w oczach jest często mniejszy. Główną manifestacją rozważanego stanu patologicznego jest odruchowe zamknięcie powiek i chęć zamknięcia oczu dłońmi od światła. Często pojawia się również ból oczu, zwiększone tworzenie się płynu łzowego, uczucie "piasku" w oczach, co może wskazywać na patologie oczne.

Zadając pytania, dlaczego występuje fotofobia, symptom jakiej choroby może ona być, należy ją rozważyć wśród możliwych przyczyn, nie tylko chorób oczu. Tak więc, światłowstręt rozwija się na tle niektórych chorób ośrodkowego układu nerwowego, jest obecny w przypadkach chorób zakaźnych organizmu, które występują z ciężkim zatruciem, pojawia się jako efekt uboczny przy przyjmowaniu pewnych leków (np. Furosemidu, tetracykliny). Z tych powodów mogą wskazywać na dodatkowe objawy: ból głowy, nudności, gorączkę itp.

боязнь света

Normalnym zjawiskiem fizjologicznym jest krótkotrwała zwiększona wrażliwość oka, wynikająca z długotrwałego przebywania w pomieszczeniu o słabym oświetleniu. Wynika to z faktu, że uczeń nie ma czasu na szybkie dostosowanie się do nowych warunków. Dzieje się to po uśpieniu, przy dłuższym czytaniu, pracy za monitorem komputera. Jeśli objaw pojawia się często i nie trwa długo, powinien ostrzec.

Psychosomatyka światłowodu

Czasami strach przed światłem jest zaburzeniem neuropsychologicznym, w którym osoba ma paniczny strach przed światłem słonecznym. Odchylenie to nazywane jest heliofobią i towarzyszy mu pojawienie się takich objawów podczas ekspozycji na otwarte światło słoneczne:

 • wzrastający niepokój;
 • pragnienie schronienia się w bezpiecznym miejscu, ucieczki;
 • drżenie w ciele;
 • słabość;
 • zawroty głowy ;
 • zwiększone tętno;
 • utrata przytomności.

Heliofobia zmusza osobę do ograniczenia pobytu poza lokalem, zawężenia kręgu komunikacji, utrudnienia w nauce i zatrudnienia. Ze względu na izolację cierpi nie tylko stan psychiczny, ale także zdrowie fizyczne. bez światła słonecznego w ciele nie wytwarza witaminy D. Ludzie z taką fobią bladą skórę, niską masą ciała, problemami z zębami i układem kostnym.

Strach przed światłem na przeziębienia

W wirusowych i bakteryjnych schorzeniach układu oddechowego, którym towarzyszy wzrost temperatury ciała, często obserwuje się światłowstręt, szczególnie przy bezpośrednim spojrzeniu na promienie świetlne. Objawem jest zatrucie organizmu związane z namnażaniem się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz przenikanie produktów ich aktywności życiowej do krwi, a stamtąd do tkanek mięśniowych, w tym tkanek oka. Ponadto pacjent ma zaczerwienienie gałek ocznych, pieczenie w oczach, bolesność wraz z ruchem oczu.

Czasami patogeny wpływają na struktury aparatu oka, powodując jednocześnie zapalenie spojówek - proces zapalny w błonie otaczającej gałkę oczną. W tym przypadku, w zależności od objawów choroby, strach przed światłem towarzyszą śluzowe lub ropne wydzieliny z oczu, skaleczenia, opuchnięcia powiek. Rzadziej, na tle infekcji kataralnych, pojawia się zapalenie nerwu wzrokowego, które ma podobną symptomatologię.

Fotofobia z zapaleniem opon mózgowych

Z tak poważną chorobą jak zapalenie opon mózgowych występuje infekcyjne zapalenie błon mózgowych i rdzenia kręgowego. Fotofobia i bóle głowy, nietolerancja głośnych dźwięków, gwałtowny wzrost temperatury ciała, wymioty, wysypka na ciele to główne objawy choroby. U pacjentów wzrasta ciśnienie wewnątrzczaszkowe, co może mieć wpływ na nerwy mózgu i naczynia wzroku. W związku z szybkim przepływem i niebezpiecznymi powikłaniami, pacjenci z zapaleniem opon mózgowych potrzebują natychmiastowej hospitalizacji.

Fotofobia z odrą

Dorośli są chorzy odra rzadko, ale po zakażeniu cierpią na poważną chorobę, często z powikłaniami. Ta patologia wirusowa musi koniecznie towarzyszyć takim objawom, jak światłowstręt i łzawienie. Wraz z nimi występują inne charakterystyczne objawy: nagłe pogorszenie stanu, ciężkie osłabienie, gorączka, ból głowy, katar, wysypka. Pojawienie się nietolerancji na światło w odrze, głównie z powodu zapalenia błony śluzowej narządów wzroku.

Fotofobia - zaćma

светобоязнь глаз лечение

Wiele kobiet z chorobą związaną z wiekiem zaćma charakteryzuje się zmniejszeniem przezroczystości soczewki oftalmicznej, częściowe lub całkowite zmętnienie. Główną manifestacją tej patologii jest pojawienie się niewyraźnego widzenia, w którym obiekty są widziane z rozmytymi konturami i wyglądają jak umieszczone za zamglonym szkłem. Często obiekty przed oczami są dwojakie, zmienia się postrzeganie kolorów.

W wielu przypadkach przy tej chorobie występuje zwiększona wrażliwość na światło, a światłowstręt wzrasta wieczorem, aw ciemności znacznie się zmniejsza widoczność. Ponadto charakterystyczna wizja tęczy aureoli wokół źródeł światła - lampy, lampy. Wynika to z faktu, że promienie światła docierające do zmętniałej soczewki rozpraszają się i nie docierają do siatkówki.

Fotofobia w jaskrze

Wśród przyczyn światłowstrętu oka wyróżnia się jaskrę - liczbę patologii oka, której towarzyszy zwiększone ciśnienie śródgałkowe z powodu naruszenia wypływu płynu. W rezultacie rozwijają się patologiczne zmiany w strukturach oka, zmniejsza się ostrość wzroku, nerw wzrokowy i siatkówka są uszkodzone. U osób dorosłych, światłowstręt, którego przyczyny są powiązane z różnymi patologiami - jaskrą z zamkniętym kątem, towarzyszą takie objawy, jak ból oka, ból głowy, nudności.

Jak pozbyć się światłowodu?

W zależności od chorób, w których obserwuje się światłowstręt, sposoby pozbycia się tego objawu będą różne. Aby postawić diagnozę, często wymaga ona konsultacji nie tylko z okulistą, ale także specjalistami z innych dziedzin medycyny. Po znalezieniu czynników prowokujących konieczne jest rozpoczęcie leczenia, które może się składać z zachowawczych metod lub interwencji chirurgicznych. Podczas leczenia można zminimalizować światłowstręt oczu, stosując się do zaleceń:

 • nosząc okulary przeciwsłoneczne, lepiej z filtrami o brązowym odcieniu;
 • ograniczanie oglądania telewizji, pozostawanie przy komputerze;
 • jeśli objaw pojawia się paroksyzmem, powinien w tym czasie znajdować się w zaciemnionym pomieszczeniu.

Krople z fotofobią oka

Fotofobia oczu, której przyczyny są wyjaśniane przez choroby oczu, jest eliminowana poprzez stosowanie kropli do oczu, często następujące:

 • antybakteryjny (antyseptyczny) - lewomycetyna, Tevrex;
 • przeciwzapalne (hormonalne i niehormonalne) - Deksametazon, Indocollir;
 • nawilżanie - Oxial, Cationorm;
 • zwężenie naczyń krwionośnych - Okumil, Vizin.

W niektórych przypadkach w połączeniu z leczeniem preparatów do oczu zaleca się wykonywanie gimnastyki i masażu oczu. Jeśli po zastosowaniu kropli przepisanych przez lekarza w ciągu 3-5 dni fotofobia nie zostanie usunięta, a światłość nie ulegnie zmniejszeniu, leczenie wymaga korekty. Konieczne może być powtórzenie i dodatkowe czynności diagnostyczne.

Leczenie fotofobii oka środkami ludowymi

лечение светобоязни глаз народными средствами

Za zgodą lekarza możesz spróbować zmniejszyć lęk przed jasnym światłem dzięki środkom ludowym. Wiele roślin dowiodło swojej skuteczności w leczeniu objawów okulistycznych, a światłowstręt oczu, którego przyczyny są związane z patologią oczu, nie jest wyjątkiem.

Przepis na krople

Składniki:

 • Ostrość jest wyprostowana - 1 łyżeczka do herbaty. łyżka;
 • woda - 200 ml.

Przygotowanie i stosowanie:

 1. Zalej trawę wodą, doprowadzając do wrzenia.
 2. Nalegać przez trzy godziny.
 3. Szczep.
 4. Zakopuj 3 krople w każdym oku przed pójściem spać.