Choroba posurowicza jest dolegliwością należącą do kategorii chorób alergicznych. Rozwija się, ponieważ organizm ludzki nie dostrzega obcego białka, które weszło w nie, które ma w składzie surowicę leczniczą wprowadzoną podczas różnych chorób zakaźnych.

Objawy choroby posurowiczej

Sercem mechanizmu powstawania choroby surowicy jest zawsze spontaniczne tworzenie ochronnych kompleksów immunologicznych. Proces ten wyzwala się w odpowiedzi na wprowadzenie różnych obcych białek zarówno w ciągu kilku godzin po wstrzyknięciu, jak i po 1-3 tygodniach. Stopień nasilenia objawów tej choroby może być zupełnie inny. Mogą być prawie niewidoczne, ale czasami przyczyną może być choroba posurowicza i wstrząs anafilaktyczny , co prowadzi do śmierci.

Na pierwszych etapach choroba ta objawia się silnym zaczerwienieniem skóry. Najczęściej taka reakcja skórna pojawia się w miejscach, w których wykonywany był zastrzyk. Ale przy wyższym stopniu choroby występują takie objawy choroby, jak:

  • wyraźne i nieustanne świąd;
  • miejscowy wzrost temperatury;
  • wysypka różnych postaci (najczęściej jest podobna do wysypki z szkarlatyną lub odry).

Dotknięte stawy z tą chorobą puchną i puchną. W tych miejscach można odczuwać ból o różnej intensywności. W niektórych przypadkach pacjent może zwiększyć węzły chłonne. Ale ten patologiczny proces przebiega prawie niedostrzegalnie, ponieważ odczucia bólu nie występują w tym przypadku.

Choroba posurowicza może wywołać niewydolność oddechową lub niewydolność serca. W tym przypadku pacjent ma siniczą skórę, tachykardię i błony śluzowe, kaszel, duszność, wymioty i biegunkę. Również ta dolegliwość może wpływać na wątrobę. Następnie pacjent cierpi na niestrawność i zażółcenie skóry.

Rozpoznanie choroby posurowiczej

Rozpoznanie zespołu choroby posurowiczej opiera się wyłącznie na charakterystycznych ostrych objawach, które pojawiają się po niedawnym wprowadzeniu do organizmu homo- lub heterologicznych surowic, a także innych preparatów z obcym białkiem. Objawy choroby posurowiczej są podobne do objawów ciężkich chorób zakaźnych, dlatego w celu skutecznego leczenia ważne jest, aby całkowicie wykluczyć diagnozy różnicowe. W tym celu pacjent potrzebuje:

  1. Poddać się reakcji łańcuchowej polimerazy.
  2. Określ ilość przeciwciał we krwi.
  3. Wytwarzaj plony na różnych pożywkach, ogólnej i biochemicznej analizie krwi.
  4. Przeprowadź zdjęcie rentgenowskie i USG.

Leczenie choroby posurowiczej

Hospitalizacja w przypadku tej choroby jest obowiązkowa. Opieka w nagłych wypadkach w przypadku choroby serwatki polega na podaniu 10 ml 10% roztworu glukonianu lub chlorku wapnia oraz spożycia Suprastin lub difenhydramina (łagodna choroba) lub podawanie prednizolonu w dawce 20 mg / dobę (w przypadku ciężkiej choroby). W ostrych atakach objawy choroby posurowiczej musisz przeprowadzić działania resuscytacyjne.

Jeśli dotyczy to dróg oddechowych i układu sercowo-naczyniowego, pacjentowi należy zapewnić sztuczną wentylację płuc i tlenoterapię.

W trakcie i po zakończeniu leczenia choroby posurowicza należy ograniczyć do minimum kontakt pacjenta z substancjami powodującymi taką alergię. Jest to konieczne, ponieważ nawroty choroby występują zawsze w bardziej złożonych i bardzo bolesnych postaciach. Ich leczenie będzie dłuższe i więcej chemikaliów będzie potrzebnych.